LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 w Krakowie: Rosja coraz bliżej ćwierćfinału

W drugim dniu meczowym CEV Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn w Krakowie oba spotkania zakończyły się ponownie wynikami 3-0. Jednak w meczu faworytów grupy C Rosja w dwóch pierwszych partiach musiała wychodzić z opresji i bronić piłek setowych, które mieli Słoweńcy. Wicemistrzowie Europy ostatecznie polegli i to Sborna jest na najlepszej drodze do bezpośredniego awansu do ćwierćfinału w TAURON Arenie Kraków. Hiszpanie zaś napsuli krwi Bułgarom w drugiej odsłonie ich spotkania, kiedy to grano na przewagi.

Pierwszym meczem drugiego dnia LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 w Krakowie było starcie zwycięzców z pierwszej kolejki – Słowenii i Rosji. Liczna grupa słoweńskich kibiców gorąco dopingowała swoich reprezentantów, ale tym udało się jedynie postraszyć Rosjan. Podopieczni Slobodana Kovača zmarnowali siedem piłek setowych w pierwszej i drugiej partii i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3-0.

Rosja – Słowenia 3-0 (27-25, 30-28, 25-22)

Rosja: Artiom Wolwicz, Siergiej Grankin, Dmitrij Wołkow, Jurij Biereżko, Maksym Michajłow, Iljas Kurkajew, Roman Martyniuk (L) – Ilja Własow, Maksym Żygałow, Walentin Gołubiew (L), Aleksander Butko, Jegor Fieoktistow

Trener: Siergiej Szłapnikow

Słowenia: Tonček Štern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Alen Šket, Dejan Vinčič, Tine Urnaut, Jani Kovačič (L) – Ziga Štern

Trener: Slobodan Kovač

Siergiej Szłapnikow (trener reprezentacji Rosji): - To był niezwykle ważny dla nas mecz. Drużyna w końcowych fragmentach setów zagrała na wysokim poziomie. Pokazała siłę i charakter. Potrafiła w odpowiednim momencie skoncentrować się i zaprezentować dobrą grę. Wydaje się, że wszystko jest takie proste, ale dzisiaj rywale zmusili nas do dużego wysiłku. Nie lekceważymy również poniedziałkowych przeciwników, Hiszpanów. Na mistrzostwa Europy każdy przyjeżdża po to, żeby walczyć o zwycięstwo.

Ilja Własow (reprezentant Rosji): - Nasz dzisiejszy przeciwnik był na tyle poważny i groźny, że musieliśmy zagrać na bardzo wysokim poziomie, żeby odnieść zwycięstwo. To przecież wicemistrz Europy sprzed dwóch lat. Słoweńcy długo dobrze ze sobą współpracowali. Nie ukrywam, że mieliśmy pewne obawy, ale w końcu wygraliśmy i z takim pozytywnym nastawieniem wystąpimy również w poniedziałek przeciwko Hiszpanii.

Slobodan Kovać (trener reprezentacji Słowenii):  – Jestem zadowolony z tego, jak graliśmy, ponieważ dwa razy prowadziliśmy 24-22. Wszystko robiliśmy dobrze, ale w gorące momenty spotkania nie włożyliśmy wystarczająco dużo serca. Mam poczucie, że moi zawodnicy nie wierzyli w zwycięstwo, co zrobiło różnicę.

Jan Kozamernik (reprezentant Słowenii): – Myślę, że przegraliśmy dwa pierwsze sety ze względu na brak koncentracji, może także odrobiny szczęścia. W naszej grze jest jednak dużo pozytywów. Uważam, że jeśli pokażemy je w następnym spotkaniu, będzie to dobry występ, a Bułgaria nie będzie miała wiele do powiedzenia.

Mecz Bułgarii z Hiszpanią, czwarte krakowskie spotkanie LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017, wydawał się mieć w Bułgarach wyraźnych faworytów. Zgodnie z oczekiwaniami, zwyciężyli 3-0, ale w drugim secie Iberyjczycy sprawili im sporo problemów.

Bułgaria – Hiszpania 3-0 (25-15, 28-26, 25-21)

Bułgaria: Georgij Bratojew, Rozalin Penczew, Wiktor Josifow, Nikołaj Penczew, Nikołaj Nikołow, Cwietan Sokołow, Teodor Salparow (L) – Todor Skrimow, Władysław Iwanow, Swietosław Gocjew, Todor Aleksjew

Trener: Płamen Konstantinow

Hiszpania: Andres Villena, Sergio Noda, Alejandro Vigil, Jorge Fernandez, Miguel Angel De Amo, Juan Manuel Gonzalez, Francisco Fernandez (L) – Angel Trinidad, Augusto Colito, Francisco Ruiz, Borja Ruiz, Daniel Ruiz (L)

Trener: Fernando Muñoz

- Nie mogę być zadowolony nie tylko z wyniku, ale także ze sposobu, w jaki doznaliśmy tej porażki. Powinniśmy wygrać drugiego seta. Ostatecznie, nasze błędy pozwoliły drużynie Bułgarii rozstrzygnąć tę partię na swoją korzyść. Moim zawodnikom zabrakło też doświadczenia w końcówce trzeciego seta. Bułgarzy umieli wykorzystać tę sytuację. Jeśli chodzi o poniedziałkowe spotkanie z Rosją, nie wiem co się może zdarzyć. Pewne jest, że reprezentacja Rosji gra bardzo dobrze  Pokazała to w meczu ze Słowenią. Potrafiła wykorzystać umiejętności i ogranie w dużych imprezach. Chciałbym, żeby moja drużyna wyciągnęła jak najwięcej korzyści z meczów z takimi przeciwnikami jak Rosja – powiedział trener reprezentacji Hiszpanii Fernando Muñoz.

- W pierwszym secie Bułgarzy dobrze blokowali i serwowali, co było dla nas dużym problemem, ale w następnej partii graliśmy już na naprawdę dobrym poziomie, mieliśmy nawet cztery czy pięć setboli. Potrzebowaliśmy więcej doświadczenia, żeby wygrać tę część meczu. Po przegraniu drugiego seta, sytuacja stała się dla nas bardzo trudna – skomentował występ Hiszpanów kapitan zespołu Jorge Fernandez.

W rozgrywanych równolegle spotkaniach grupy A w Gdańsku, Polska pokonała Finlandię 3-0 (25-23, 25-21, 25-19), a Estończycy byli o krok od sensacji i zwycięstwa z pogromcami biało-czerwonych z pierwszej kolejki – Serbami. Prowadzili już w setach 2-1, jednak ostatecznie faworyci z Półwyspu Bałkańskiego zmobilizowali się, doprowadzili do tie-breaka i wygrali mecz 3-2 (25-23, 16-25, 21-25, 25-20, 15-12).