Lani Rutto i Lina Kiriluk najlepsi w jubileuszowym, 20. Cracovia Maraton

W jubileuszowej, dwudziestej odsłonie krakowskiego maratonu ze startem i metą w sercu miasta – na Rynku Głównym – zwyciężyli Kenijczyk Lani Rutto, który uzyskał czas 2:17:05 i Litwinka Lina Kiriluk, która królewski dystans 42 km i 195 m pokonała w czasie 2:42:25. Wystartowało 5195 osób, a 5033 z nich zameldowały się na mecie. W rywalizacji na trasie „z historią w tle” uczestniczyli zawodnicy z 45 krajów.

Na drugiej lokacie uplasował się ubiegłoroczny triumfator David Kiprono Metto, również z Kenii, który w 2022 roku wygrał też w Krakowie 15. Bieg Trzech Kopców i był drugi w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim. Podium mężczyzn uzupełnił Ezekiel Kipkorir, kolejny z Kenijczyków. Ci zajęli także następne trzy miejsca, w tym trzykrotny zwycięzca Cracovia Maraton – Cosmas Mutuku Kyeva – piąte. Za Kenijczykami jako pierwszy na mecie pojawił się Polak – siódmy Mateusz Mrówka.

Druga w zmaganiach kobiet była Kenijka Ruth Chemisto Matebo, a trzecie miejsce w znakomitym stylu, wyprzedzając w końcówce rywalki, wywalczyła reprezentantka Polski Ewa Jagielska. Osiągniecie Polki tym bardziej jest godne podkreślenia, jeśli weźmie się pod uwagę, że przed tygodniem ukończyła maraton w Łodzi, i to na drugiej pozycji.

Z okazji 20. odsłony imprezy nagrody przypadły też biegaczom, którzy zajęli symboliczne, 20. miejsca wśród kobiet i mężczyzn. Byli to Hiszpanka Ester Corral Garcia i Polak Michał Suchan.

Kompletne wyniki 20. Cracovia Maraton znajdują się TUTAJ.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii autorstwa Szymona Gruchalskiego.

Na scenie uhonorowani zostali również „Wytrwali” Cracovia Maraton, czyli elitarne grono osób, które ukończyły już 20. edycji imprezy.

Z okazji jubileuszu nie zabrakło też specjalnego tortu nawiązującego do trasy biegu i charakterystycznych obiektów mijanych po drodze, który przygotowała Piekarnia i Cukiernia Buczek.

Dyrektor Cracovia Maraton i jednocześnie Dyrektor organizującego bieg Zarządu infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal otrzymał z kolei z rąk Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Biegów i półmaratonu w Pile Henryka Paskala list gratulacyjny, rewanżując się pamiątkowym medalem dwudziestej odsłony Cracovia Maraton.

Następna, 21. edycja Cracovia Maraton zaplanowana jest na 21 kwietnia 2024 roku.