Krakowskie kluby sportowe włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy
Do Krakowa docierają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Od blisko dwóch tygodni miasto prowadzi szereg działań mających na celu pomoc dla przybyszy zza wschodniej granicy. W sytuacji kryzysowej, do działań włączają się również krakowskie kluby sportowe, udostępniając bazę noclegową oraz organizując liczne zajęcia sportowe, na które zapraszają przybyłą do Krakowa społeczność ukraińską. W TAURON Arenie Kraków przygotowana została natomiast Dziecięca Przystań.
Baza noclegowa dla uchodźców
Swoją bazę noclegową udostępniły: Kolejowy Klub Wodny 1929, KS Bronowianka, KS Pradniczanka, WLKS Krakus Swoszowice, KS Korona, KS Borek, OSKF Pogoń Skotniki, KŻ Horn, KS Wanda. Miejsca noclegowe przygotowano również w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji KOLNA (Krakowski Klub Kajakowy) i w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy (Nowy Hutnik 2010). Uchodźcy rozlokowani byli także w Hali 100-lecia KS Cracovia.
Dziecięca Przystań w TAURON Arenie Kraków
W TAURON Arenie Kraków rozpoczęto projekt Dziecięca Przystań, realizowany przez Miasto Kraków, Grupę TAURON i Arenę Kraków SA. Operatorem programu jest Fundacja Poland Business Run, a partnerem Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Zachód”.
Bezpłatne zajęcia sportowe i animacje dla najmłodszych oraz ich opiekunów prowadzone są w TAURON Arenie Kraków od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, dla trzech grup wiekowych: 0-3 lat, 4-6 lat i 7-10 lat. Opiekę zapewnia wyspecjalizowany personel, w tym osoby posługujące się językiem ukraińskim. W czasie zajęć opiekunowie mogą zostać w TAURON Arenie Kraków ze swoimi dziećmi.
Więcej informacji o Dziecięcej Przystani można znaleźć TUTAJ.
Zajęcia sportowe organizowane dla uchodźców w klubach sportowych
Klub Tenisowy Błonia Kraków – prowadzone są grupowe treningi tenisowe dla dzieci Ukrainy.
MKS SMS Kraków – prowadzone są zajęcia, w który uczestniczą zawodnicy ukraińscy.
Krakowski Klub Szachistów – prowadzone są zajęcia dla dzieci pochodzenia ukraińskiego.
Nowy Hutnik 2010 – prowadzone są zajęcia:
- piłkarskie w Akademii Hutnik Kraków,
- gimnastyki artystycznej dla dziewczynek w wieku 5-14 lat,
- fitness dla kobiet.
AB Kraków – prowadzone są zajęcia, na które uczęszczają dzieci pochodzenia ukraińskiego.
SL Salos RP – możliwość dołączenia dzieci z Ukrainy na zajęcia piłki siatkowej i nożnej.
KS Juvenia Kraków – możliwość dołączenia dzieci pochodzenia ukraińskiego do treningów rugby.
NIKA TEAM – możliwość prowadzenia zajęć z nauki pływania w poniedziałki o godz. 18:45 na os. Handlowym 4.
Kraków Athletics Team – prowadzone są zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży.
Krakowski Klub Karate Tradycyjnego – prowadzone są zajęcia przeznaczone dla społeczności ukraińskiej.
Szkolny Klub Sportowy SKS Kusy – prowadzone są zajęcia treningowe z piłki ręcznej dla roczników 2004-2011 w hali SP nr 91 (os. Handlowe 4).
Fundacja Gens Una Sumus – fundacja planuje rozpoczęcie prowadzenia zajęć szachowych dla dzieci z Ukrainy dwa razy w tygodniu.
Krakowski Klub Oyama – możliwość uczęszczania dzieci i młodzieży z Ukrainy na bezpłatne zajęcia we wszystkich grupach wiekowych.
RKS Garbarnia – Akademia Garbarni Kraków zaprasza wszystkie chętne dzieci i młodzież z Ukrainy na bezpłatne treningi.
M.U.K.Z. Gladiator – możliwość uruchomienia zajęć dla obywateli Ukrainy w ramach działalności sportowej.
TS Tramwaj – możliwość dołączenia dzieci z Ukrainy do istniejących grup wiekowych – treningi piłki nożnej.
KS Prądniczanka – dzieci mieszkające obecnie na terenie klubu uczestniczą w treningach piłki nożnej, siatkówki i koszykówki.
KKW 1929 – dzieci mieszkające obecnie na terenie klubu korzystają z sali zabaw, gdzie udostępnione są m.in. stół do tenisa stołowego, zabawki edukacyjne itd. Dzieci mogą również korzystać z boiska sportowego, placu zabaw. Podczas prowadzonych zajęć sekcji klubowych. dzieci w wieku 8-13 lat mogą również dołączyć do ćwiczeń.
MKS Koyama – możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży w Oyama Karate we wszystkich grupach treningowych.
M-team – prowadzone są zajęcia sportowe dla dzieci w wieku 5-7 lat, 8-11 lat, powyżej 12 lat oraz dla dorosłych.
UKS Sparta Volleyball Kraków – wprowadzone zostaną zajęcia sportowe z piłki siatkowej dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.
KS Podwawelski – będą organizowane zajęcia przewidziane dla społeczności ukraińskiej (m.in. tenis stołowy, rock’n’roll akrobatyczny, gimnastyka sportowa, boks i zajęcia fitness).
UKS Judo Kraków – do grup treningowych w wieku 10-17 lat dołączyło już kilku młodych ukraińskich judoków.
UKS SGAiS Olimpia Kraków – przyjmowane są zawodniczki trenujące gimnastykę artystyczną.
AZS AWF Kraków – możliwość dołączenia dzieci i młodzieży do treningów lekkoatletycznych.
KS Rajsko – prowadzone są treningi piłkarskie dla dzieci i młodzieży, planowane są również zajęcia dla obywateli Ukrainy.
WKS Wawel – prowadzone są zajęcia piłki nożnej dla dziewczynek i chłopców w różnych kategoriach wiekowych (U5, U6, U7, U8, U9, U10, U11, U12, U13).
KS Victoria – klub prowadzi zajęcia z piłki nożnej, w których biorą udział chłopcy z Ukrainy.
KS Płaszowianka – prowadzi treningi z łucznictwa dla dzieci w wieku 11 -13 lat. Zajęcia odbywają się we wtorki i piątki od 16:00 do 17:30.
KŻ Horn – prowadzi zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży oraz chętnych dorosłych, 1-3 godz. dziennie, w zależności od zapotrzebowania.
Szczegółowe informacje na temat treningów można uzyskać poprzez bezpośredni kontakt z ww. podmiotami. Współpracujące z Gminą Miejską Kraków kluby dokładają wszelkich starań, aby w tym niełatwym czasie wspomóc jej działania i w najlepszy możliwy sposób wykorzystać infrastrukturę sportową budowaną przez miasto. Oferta zajęć sportowych to propozycja odskoczni od zmagań z trudną rzeczywistością, w jakiej znaleźli się przybywający do Krakowa uchodźcy.