Kraków – Norymberga – Lwów. Rozwój współpracy w dziedzinie PPP.

Wizytą studyjną w Norymberdze w dniach 19-22 kwietnia zainaugurowano nowy projekt partnerski pomiędzy Krakowem, Norymbergą i Lwowem. Projekt na celu rozszerzenie dotychczasowej współpracy miast poprzez wymianę doświadczeń w dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Działania w ramach projektu pn. „Polsko-niemiecko-ukraińska samorządowa inicjatywa PPP” realizowane będą w Krakowie oraz w jego miastach partnerskich. Poza wizytami studyjnymi w Norymberdze, Lwowie i Krakowie projekt obejmie również międzynarodową konferencję, prowadzenie strony internetowej, wydanie publikacji projektowej, a także promocję projektu.

Podczas pierwszej wizyty studyjnej delegacja z Krakowa miała okazję zapoznać się z doświadczeniami norymberskimi w realizacji projektów PPP. W tej formule miasto Norymberga wyspecjalizowało się w realizacji szkół. Od 2008 roku do chwili obecnej Urząd Miasta Norymbergi zrealizował 5 projektów ppp w zakresie infrastruktury szkolnej (projekt Vier Schulen oraz Förderzentrum Paul-Moor). W trakcie realizacji jest szósta inwestycja – Johann-Pachelbel-Realschule/Staatliche Fachoberschule II. Uczestnicy delegacji mieli wyjątkową możliwość spotkania się z zespołem specjalistów z norymberskiego ratusza na czele z Haraldem Riedlem, Skarbnikiem Miasta, zaangażowanych w realizację ww. projektów, a także obejrzenia zrealizowanych już inwestycji: Kopernikus Schule Sigena-Gymnasium czy powstającego w technologii pasywnej gmachu Johann-Pachelbel-Realschule (planowane oddanie do użytku: sierpień 2017). Zakres wszystkich przedsięwzięć obejmuje: zaprojektowanie, budowę/ modernizację, finansowanie i utrzymanie budynków (DBFO). Wszystkie też realizowane były w najbardziej popularnym w Niemczech modelu własnościowym PPP-Inhabermodell (I-Modell) polegającym na zachowaniu publicznej własności przedsięwzięcia w pełnym okresie trwania projektu. Członkowie delegacji mieli także sposobność spotkać się z kierownictwem Grundig Stadion, który w ramach koncesji na usługi prowadzi spółka, będąca obecnie w 100% własnością Miasta.

Kolejnym etapem realizacji projektu będzie wizyta we Lwowie połączona z seminariami i spotkaniami roboczymi z partnerem ukraińskim, która odbędzie się na początku czerwca, co powinno zbiec się w czasie z uruchomieniem zmodernizowanej strony ppp4krakow.pl, jako narzędzia komunikacji i promocji projektu oraz oferty inwestycyjnej miast partnerskich w zakresie projektów PPP.

Natomiast w dniach 18-21 października br. partnerzy z Norymbergi i Lwowa będą gościć w Krakowie. W ramach wizyty zaplanowano prezentacje wybranych polskich i krakowskich projektów PPP oraz międzynarodową konferencję. Projekt zostanie zakończony wydaniem publikacji projektowej podsumowującej doświadczenia z jego realizacji oraz prezentujący inwestycje PPP realizowane i planowane przez miasta partnerskie.

Projekt „Polsko-niemiecko-ukraińska samorządowa inicjatywa PPP” uzyskał wsparcie finansowe z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (www.fwpn.org.pl).