Kraków najpiękniejszym miastem startu 75. Tour de Pologne
Kraków został ogłoszony „Najpiękniejszym miastem startu” tegorocznej, 75. edycji wyścigu Tour de Pologne, który odbył się od 4 do 10 sierpnia. Laureatami konkursu zostały również Jaworzno, Wilamowice i Katowice. Do tych miast trafiły okazałe, przechodnie Puchary Tour de Pologne autorstwa Bartłomieja Kolbusza z Bukowiny Tatrzańskiej i jego współpracowników. Trofea są wyjątkowe, bo stworzone m.in. z oryginalnych części rowerowych oraz wyposażone we wbudowany komputer.
W tym roku cała impreza rozpoczęła się w Krakowie. 4 sierpnia kolarze rozpoczęli ściganie na trasie I etapu na krakowskim Rynku Głównym, a finiszowali na Alei Focha, przy Błoniach Krakowskich. Podwawelski gród był także finalistą tej edycji konkursu w kategorii „Miasto Mety”.
Tour de Pologne to więcej niż wydarzenie sportowe. Nasz narodowy wyścig to nie tylko najlepsi kolarze świata, ale także wspaniali kibice oraz zarządcy miast, którzy rozumieją sport i szanse, jakie daje. To dla nich od kilku lat organizowany jest konkurs na „Najpiękniejsze miasto Tour de Pologne”. Tym razem wielki finał i ogłoszenie wyników odbyło się w Katowicach.
W tym roku odbyła się wyjątkowa edycja Tour de Pologne, bo kolarze wystartowali 90 lat po tym, jak pierwszy raz ruszyli na szosy naszego kraju, a wszystko odbyło się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. - To dlatego stworzyliśmy pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne, które od miesięcy podróżuje po Polsce. Kolejny raz mogliśmy też liczyć na sprawdzonych partnerów. Od początku wiedziałem, że wybór najlepszych będzie bardzo trudnym zadaniem. Specjalna kapituła pracowała nad wyborem wiele godzin – powiedział dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang, który też w tym roku obchodził jubileusz. Równo 25 lat temu wicemistrz olimpijski stanął na czele wyścigu i razem z zespołem sprawił, że wyścig dzisiaj należy do prestiżowego cyklu World Tour.
- Nasz narodowy wyścig ma wieloletnią tradycję, był wielokrotnie nagradzany tytułami Najlepszej Sportowej Imprezy Roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, tytułami Sportowego Wydarzenia Roku czy Sportowej Marki – dodał Czesław Lang.
Zwycięstwo w konkursie w największej corocznej imprezie sportowej w naszej części Europy jest więc bardzo prestiżowe. Najlepsi w kategoriach: „Miasto Startu”, „Miasto Premii” i „Miasto Mety” otrzymali z rąk poprzednich zwycięzców wyjątkowe, multimedialne puchary. W kategorii „Miasta Startu” nagrodę odebrali przedstawiciele Krakowa i Jaworzna, „Miasto Premii” Wilamowice, a „Miasto Mety” Katowice.
Inni nominowani to w kategorii „Miasta Startu”: BUKOVINA RESORT, „Miasta Premii”: Szaflary, Ruda Śląska oraz Siemianowice Śląskie oraz „Miasta Mety”: Kraków i Bielsko-Biała. - Naprawdę wszyscy spisali się na medal, bo już dzisiaj mogę powiedzieć, że za nami jeden z najlepszych wyścigów w historii. Dopisała nam pogoda, kolarze, ze zwycięzcą Michałem Kwiatkowskim na czele i wszyscy, którzy pracowali na sukces. Mam tu na myśli miasta, samorządy, naszych partnerów, którzy tworzą wielką rodzinę Tour de Pologne, a przede wszystkim kibiców, bo dla nich to wszystko od wielu lat robimy – mówił Czesław Lang.
Tegoroczny wyścig faktycznie był niezwykły. Na starcie stanęli czołowi kolarze świata z myślą o walce o wygraną. Triumfował Michał Kwiatkowski, który odniósł zwycięstwo w żółtej koszulce Carrefour. Polak pokonał późniejszego zwycięzcę Vuelta a Espana Simona Yatesa oraz pierwszego kolarza słynnego Il Lombardia Thibauta Pinota. Zacięta walka trwała też w innych klasyfikacjach. Najaktywniejszym kolarzem Lotto został Belg Jenthe Biermans, klasyfikację górską Tauron wygrał Austriak Patrick Konrad, a Michał Kwiatkowski został najlepszym sprinterem Hyundai oraz zwycięzcą premii Lotos dla najlepszego polskiego zawodnika.
O sukcesie wyścigu najlepiej świadczą liczby. Nasz narodowy wyścig znajduje się w TOP 5 siły medialnej wyścigów kolarskich cyklu World Tour. Obraz realizowany jest w najnowocześniejszy sposób za pomocą kilku kamer bezprzewodowych na motocyklach i helikopterów, a sygnał transmitowany do ponad 100 krajów. Rywalizację ogląda kilkadziesiąt milionów ludzi, a przy trasie można spotkać ponad 3 miliony kibiców, którzy na żywo śledzą zmagania kolarzy.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; S. Rybok/Urząd Miasta Katowice; Szymon Gruchalski