Kraków najpiękniejszym miastem etapowym 73. Tour de Pologne

W konkursie na „Najpiękniejsze Miasto 73. Tour de Pologne” Kraków został najpiękniejszym miastem etapowym, Radzymin – najpiękniejszym miastem startowym, a Bytom – najpiękniejszym miastem premii. Wyniki ogłoszono podczas uroczystości w slai konferencyjnej Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

 

 

– Wybór był trudny, ale dokonała go specjalna komisja po wielogodzinnych dyskusjach – powiedział Czesław Lang, Dyrektor wyścigu.

Pod  uwagę brano wiele czynników, m.in. atmosferę, dodatkowe atrakcje, frekwencję czy organizację. Swoje typy przekazywali sami kolarze, dyrektorzy ekip oraz przedstawiciele mediów.

– W kilku przypadkach wychodził nam remis, bo w zasadzie wszyscy nominowani zasłużyli na nagrodę – mówił Prezes Zarządu firmy Lang Team Adam Siluta.

Ostatecznie jednak trzeba było podjąć decyzje. Najpiękniejszym miastem startowym został Radzymin, gdzie rozpoczął się tegoroczny wyścig. To tam przygotowano szereg dodatkowych wydarzeń upamiętniających historię miasta i Polski, z którą związane było hasło wyścigu: „Szlakiem historii”. – Jesteśmy małym miastem, ale bardzo się staraliśmy – opowiadał Burmistrz Krzysztof Chaciński.

Zadowolony był także Zastępca Prezydenta Bytomia, czyli najpiękniejszego miasta premii. – Dziękuję za wyróżnienie, ten puchar będzie ozdobą naszego miasta. Cieszymy się tym bardziej, że debiutowaliśmy w Tour de Pologne – podkreślił  Robert Dederko.

Najpiękniejszym  miastem etapowym wybrany został Kraków. – Bardzo się cieszymy z wyróżnienia. Kraków jest tym dla Tour de Pologne, czym Paryż dla Tour de France – stwierdziła Katarzyna Król  - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu.

Nagrodzeni będą mogli przez najbliższy rok chwalić się trofeami  i prezentować je mieszkańcom, turystom, wszystkim zainteresowanym.

Puchary wykonane z części rowerowych wyposażono również w  komputery. Dzięki temu będzie można zapisywać w nich historię wyścigu rok po roku.

Kilka miast, z tych, które otrzymały nominacje, już zapowiedziało, że chcą przejąć te oryginalne nagrody w przyszłym roku.  

- Traktujemy to jak wyzwanie. Cieszymy się z nominacji. Tour de Pologne w Katowicach to już tradycja, a przyjazd kolarzy mobilizuje mieszkańców miasta i całej aglomeracji, aby wsiąść na rower. Dla nas to także wydarzenie promocyjne, bo pokazujemy, jak zmienia się miasto z przemysłowego w nowoczesną metropolię. Pokazywanie tego przy okazji walki kolarzy daje nam możliwość zapraszania kolejnych gości, których ostatnio nie brakuje – dzielił się refleksjami Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun i dodał: -  A puchar robi wrażenie. Nie tylko ze względu na okazałe gabaryty, ale też wyjątkowość pracy artysty. Postaramy się jeszcze mocniej w przyszłym roku. W podobnym tonie wypowiadała się Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.  

Podczas poniedziałkowej uroczystej konferencji, w której uczestniczyli również Prezez Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Dyrektor TdP Czesław Lang uchylił rąbka tajemnicy w sprawie miejsc startu i mety przyszłorocznego 74. Tour de Pologne. Rozpocznie się 29 lipca etapem w Krakowie, zakończy natomiast 4 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Miastami etapowymi mają być również Nowy Sącz, Zakopane, Rzeszów, Katrowice, być może Gliwice.

- Wyścig wymaga urozmaicenia - skomentował tę decyzję Czesław Lang. -  Nie będzie więc „czasówki”. Etap w Bukowinie Tatrzańskiej też zostanie zmieniony. Nie będziemy przejeżdżać przez „Zakopiankę”, dojdą odcinki wokół Jurgowa.

Fot. Łukasz Zawadzki/ZIS