Kraków gotowy na mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych
Kraków jest już niemal gotowy na start mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które w styczniu będą rozgrywane w Polsce i w Szwecji. Rozpoczęty w TAURON Arenie Kraków turniej 4 Nations Cup jest jednym z najważniejszych sprawdzianów dla reprezentacji Polski przed mundialem. Dla miasta gospodarza to doskonała okazja do ostatecznego przetestowania wszystkich rozwiązań, które będą wprowadzone w trakcie zbliżających się mistrzostw. 28 grudnia odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego mówiono o nadchodzącym czempionacie globu w Krakowie.
Przypomnijmy, że 4 Nations Cup to element przygotowań do najważniejszej imprezy w dziejach polskiej piłki ręcznej zarówno dla zawodników, jak i organizatorów. Biało-czerwoni mierzą się Tunezją, Koreą i Brazylią. A już kilkanaście dni później TAURON Arena Kraków będzie miejscem rozgrywania meczów mistrzostw świata! Polacy prawdopodobnie wystąpią tam podczas fazy głównej. Nasza drużyna, w przypadku awansu, stawi w Krakowie czoła trzem reprezentacjom z grona: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran. W stolicy Małopolski, w ramach rundy wstępnej, rozgrywać swoje mecze będą grupy A (m.in. z Hiszpanią) oraz F (m.in. Norwegia), później rozgrywana będzie grupa I, w ramach rundy głównej.
- Tak wielka impreza w Polsce nie może się przecież odbywać bez Krakowa, mamy w końcu największą halę w kraju, a Kraków to uznana marka – mówi Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. - Bardzo się cieszymy, że mistrzostwa świata zawitają do naszego miasta, a mając doświadczenie z mistrzostw Europy w 2016 roku jestem przekonany, że ta impreza będzie jeszcze lepsza. Liczymy, że dzięki licznym kibicom także wynik sportowy naszej drużyny narodowej będzie znakomity. Odliczamy już dni do startu mundialu. Wszystkie imprezy sportowe, które gościmy jako Kraków, to najtańsza forma reklamy naszego regionu i miasta na całym świecie. Mamy badania, które świadczą o tym, że dzięki tym imprezom zwiększa się liczba turystów, którzy do nas przyjeżdżają, powstała swoista turystyka eventowa. Mieliśmy już w Krakowie mistrzostwa Europy i świata w siatkówce, mistrzostwa Europy w piłce ręcznej, regularnie mamy Memoriał Wagnera, Cavaliadę i wiele innych imprez. One przyciągają kibiców i turystów. Szczególnie po pandemii chcemy odbudować naszą pozycję na sportowej i turystycznej mapie Europy i świata, przypomnieć że jesteśmy Krakowem sportowym. Mamy nadzieję, że dzięki temu coraz więcej turystów będzie nas odwiedzać.
Mistrzostwa Świata 2023 potrwają od 11 do 29 stycznia. Gospodarzami będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Od 12 do 22 stycznia w TAURON Arenie Kraków zostanie rozegranych aż 21 meczów. Bilety można kupić TUTAJ.
- Czujemy się docenieni przez światową federację, o mistrzostwa świata ubiega się wiele państw, w 2015 roku roku było ich aż siedem – mówi Grzegorz Gutkowski, Dyrektor Turnieju MŚ 2023. - Wielkie znaczenie miała także nasza współpraca ze szwedzką federacją, ona sprawiła że wspólna oferta okazała się być najlepszą. Impreza mistrzowska w naszym kraju jest kapitalną promocją piłki ręcznej i bodźcem dla naszej kadry, by wróciła na salony piłki ręcznej. Można powiedzieć, że jesteśmy na ostatniej prostej, maszyna turniejowa została włączona. Przed nami tylko dwa turnieje testowe, teraz w Krakowie, później na krótko w Katowicach i już ósmego stycznia dla nas – organizatorów – zaczynają się mistrzostwa świata, mamy bowiem odprawę w Warszawie z przedstawicielami władz światowej federacji, a sam mecz otwarcia jest już 11 stycznia. W tej chwili walczymy o to, żeby jak największa liczba kibiców przyszła na mecze mundialu, nie tylko te z udziałem Polaków. A będzie na co popatrzeć, mamy dla fanów piłki ręcznej wszystkie najlepsze ekipy na świecie – w Krakowie występować będą choćby reprezentacje Hiszpanii czy Norwegii, w Katowicach zagrają Niemcy – liczymy, że one przyciągną wielu kibiców. Ściany zawsze pomagają gospodarzom, a atmosfera w TAURON Arenie Kraków jest wyjątkowa. Bardzo lubimy tutaj przyjeżdżać, grać w niej o jak najwyższe cele, mamy nadzieję, że z Krakowa wywalczymy sobie awans do kolejnego etapu w Gdańsku.
- Wsparcie kibiców ma kolosalne znaczenie, w mojej karierze doświadczyłem tego wielokrotnie, proszę mi wierzyć – opowiada Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, Ambasador MŚ 2023 dla Miasta Krakowa. - Na sto procent, każdemu kto podejmuje się wielkiego wyzwania sportowego, bez znaczenia czy będzie to piłka ręczna, siatkówka czy rajdy samochodowe, wsparcie kibiców jest bardzo potrzebne, często jest języczkiem u wagi. Cieszę się, że mistrzostwa zawitały do Krakowa, bowiem TAURON Arena jest fenomenalnym, wielofunkcyjnym obiektem. Byłem tutaj na przeróżnych wydarzeniach, sportowych czy koncertach, to znakomity obiekt i warto korzystać z jego dobrodziejstw. Dedykuję tą wypowiedź mieszkańcom Krakowa, Małopolski i kibicom sportu. To trzy największe grupy, które mogą korzystać z tego, że Kraków ma tak wspaniały obiekt i może gościć największe światowe imprezy. Co ważne bilety na mistrzostwa świata nie są drogie, więc naprawdę warto wpaść do TAURON Areny i zobaczyć mundial z bliska. To będą fantastyczne mecze, wielkie przeżycie, ja na pewno będę je mocno przeżywał.
Podczas śniadania prasowego Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Michał Spieszny poinformował, że w trakcie mistrzostw świata – 16 stycznia w Małej Hali TAURON Areny Kraków – odbędzie się turniej klas 1-3 „Gramy w ręczną”. W 13 szkołach podstawowych w Małopolsce były prowadzone specjalne zajęcia z piłki ręcznej, a w turnieju zagra też szkoła z województwa świętokrzyskiego. Pod egidą MŚ 2023 organizowane były również inne turnieje, np. Międzyszkolny Turniej Piłki Ręcznej Kraków 2022.
W śniadaniu prasowym w TAURON Arenie Kraków wziął także udział Wiceprezes Zarządu Areny Kraków S.A. Jacek Gryzło.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS