Kraków gospodarzem konferencji branżowej Kubaturowe obiekty sportowe
W dniach 11-12 maja, za sprawą konferencji branżowej Kubaturowe obiekty sportowe, Kraków będzie gościł menedżerów zarządzających ośrodkami i centrami sportu w Polsce. Organizatorem spotkania jest Fundacja Instytut Rozwoju Infrastruktury Sportowej, partnerem – Miasto Kraków, a partnerem merytorycznym – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
- Ostatnie lata przyniosły wiele zmian wyznaczając nowe standardy zarządzania infrastrukturą sportową w Polsce. Zarówno pandemia, wysoka inflacja czy kryzys energetyczny w istotny sposób zmieniły myślenie o rozwoju bazy sportowej. Dziś bardziej wybrzmiewają pytania o funkcjonalne projektowanie obiektów, ich efektywność energetyczną czy też modele zarządzania. W tym kontekście planowanie oraz rozwój bazy sportowej w ramach Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie stanowi doskonały przykład działania w oparciu o skuteczną strategię rozwoju infrastruktury sportowej w mieście. Wspomniane wyżej uwarunkowania makroekonomiczne oraz sugestie uczestników, organizowanego przez nas od 12 lat Forum Zarządców i Administratorów Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych, były impulsem do zorganizowania w Krakowie konferencji branżowej Kubaturowe obiekty sportowe – zapowiada wydarzenie Piotr Bubela, Prezes Zarządu FIRIS.
- Od 15 lat budujemy i modernizujemy infrastrukturę sportowo-rekreacyjną na terenie miasta. Za sprawą ZIS realizowany jest program rewitalizacji przyszkolnych, osiedlowych i klubowych boisk, powstają też zupełnie nowe tego typu obiekty – oświetlone, wielofunkcyjne, ze sztuczną nawierzchnią, niektóre wyposażone w powłoki balonowe. Realizujemy też strategię „Wpływamy na zdrowie”, której celem jest, aby mieszkańcy każdej z dzielnic mieli swobodny dostęp do infrastruktury basenowej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wybudowanych zostało 10 nowych basenów, trwają prace nad realizacją kolejnych krytych i odkrytych kompleksów pływackich. Ponadto jednostka buduje również hale sportowe – od 2015 roku powstało 12 nowych obiektów tego typu, kolejnych 11 jest w trakcie realizacji lub planowanych. Ważnym jest nie tylko to, aby były to obiekty o szerokim spektrum możliwości uprawiania sportu, aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Niezmiernie istotnym, zwłaszcza w niełatwych czasach jest to, aby były to obiekty przyjazne dla zarządców. Obiekty generujące możliwie niewielkie koszty utrzymania i eksploatacji. Cieszę się, że właśnie Kraków stanie się w maju areną wymiany doświadczeń specjalistów w dziedzinie zarządzania obiektami sportowymi – podkreśla Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Trendy w planowaniu i realizacji współczesnych obiektów sportowo-rekreacyjnych, planowanie i realizacja inwestycji, energochłonność obiektów sportowych, naming rights, przygotowanie obiektów sportowych w związku z organizacją Igrzysk Europejskich 2023 – to tylko niektóre z ciekawych zagadnień, które zostaną poruszane w trakcie dwudniowej dyskusji.
Udział w konferencji przedstawicieli miejskich jednostek zarządzających infrastrukturą sportową jest bezpłatny po odesłaniu wypełnionego formularza zgłoszeniowego ze stron organizatora. Agenda konferencji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej firis.pl.
Instytut Rozwoju Infrastruktury Sportowej powstał w 2014 roku, aby tworzyć stałą przestrzeń współpracy i wymiany doświadczeń między menedżerami zarządzającymi ośrodkami i centrami sportu w Polsce. Misją instytutu jest działanie na rzecz rozwoju i wspierania podnoszenia poziomu wiedzy o zarządzaniu obiektami sportowymi i rekreacyjnymi w Polsce. Od 12 lat organizuje Ogólnopolskie Forum Operatorów Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych w Polsce – coroczną konferencję skupiającą zarządców infrastruktury sportowej zarówno z powiatów, jak i z dużych miast.