Kraków bez barier: ZIS z nagrodą specjalną

W XII edycji konkursu „Kraków bez barier” Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie otrzymał nagrodę specjalną za zrealizowanie inwestycji Kärcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w środę 20 marca dyplom odebrali Krzysztof Dębowski – Zastępca Dyrektora ZIS ds. Inwestycji i Paweł Popławski – Kierownik Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji.

W uzasadnieniu przyznania nagrody jury podkreśliło, że ten nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt został zaprojektowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Halę przy Alei Marszałka Ferdinanda Focha oddano do użytku  10 maja 2018 roku, jej operatorem jest KS Cracovia 1906. Od samego początku korzystają z niej sportowcy niepełnosprawni uprawiający m.in. blind football, koszykówkę i szermierkę na wózkach.

- Kraków chce być miastem, które nie stawia barier dla swoich mieszkańców, ani architektonicznych, ani żadnych innych. Stąd między innymi nowa idea konkursu w jego dwunastej edycji. Nagradzamy i wyróżniamy osoby, firmy, zespoły badawcze, które swoimi działaniami sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe, lepsze i wygodniejsze – powiedział Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej.

Laureaci  2018

 „Budownictwo dostępne, obiekty użyteczności publicznej”: Akademickie Centrum Kultury Klub Studio przy ul. Budryka.

 „Budownictwo dostępne, obiekty i przestrzenie zabytkowe”: Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa.  

 „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”: Akademia Górniczo-Hutnicza za projekt „Otoimplant” (nowoczesna proteza laryngologiczna o właściwościach bakteriobójczych) oraz technologię „Ultrahaptic”.(to urządzenie generujące fale dźwiękowe, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące mogą poczuć trójwymiarowy kształt).

 „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami”: program Kraków dla Rodziny „N”. 

Najciekawsze wydarzenie, którego głównym celem jest wspólna integracja oraz zwiększenie świadomości środowisk akademickich na temat zagadnień związanych z niepełnosprawnością: Krakowskie Dni Integracji.

W ramach konkursu wybrano również „Osobowość roku”. Statuetkę Herkulesa przyznano Piotrowi Pogonowi.

Wybrana została także firma, która najpełniej wspiera krakowską kartę rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Statuetkę Hermesa otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie.


Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków