Konferencja prasowa przed 72. TdP w Krakowie: w sobotę 8 sierpnia zakończenie wyścigu na Rynku Głównym

W najbliższą sobotę, 8 sierpnia zakończy się na Rynku Głównym w Krakowie kolarski 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Tego dnia odbędzie się w naszym mieście ostatni, 7. etap wyścigu – jazda indywidualna na czas na dystanse 25 km.

Przygotowaniom do tego wielkiego wydarzenia sportowego poświęcona została, zorganizowana 4 sierpnia w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie konferencja prasowa. Wiele uwagi poświęcono zmianom w organizacji ruchu kołowego i w komunikacji miejskiej podczas sobotniego etapu 72. TdP oraz wyścigów dla dzieci i młodzieży 8. Nutella Mini Tour de Pologne.

 

W konferencji wzięli udział: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej  i Transportu ds. Dróg Andrzej Olewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, podinspektor Krzysztof Burdak i Koordynator ds. Bezpieczeństwa 72. Tour de Pologne w Małopolsce Andrzej Batko.

We wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także Zastępca Dyrektora ZIKiT ds. Transportu Franciszek Szczurko i Zastępca Naczelnika WRD KM Policji w Krakowie, asp. szt. Witold Norek.

 

- Nieprzerwanie od 2008 roku gościmy Tour de Pologne w Krakowie – przypomniał dyr. Krzysztof Kowal. – W sobotę, po raz trzeci z rzędu wyścig zakończy się na Rynku Głównym. W czasie tego etapu będziemy mogli znów przekonać się, jak znakomicie Kraków jest pokazywany w telewizji. Przekaz w dziesięciu wersjach językowych dotrze do 60 krajów. Dla sprawozdawców przygotowaliśmy opisy zabytków i innych atrakcyjnych obiektów. Często dostaję pytanie, czy to się Miastu opłaca, ile to kosztuje? Odpowiadam więc - 675 tysięcy złotych, ale wartość ekwiwalentu reklamowego, medialnego liczona jest w dziesiątkach milionów złotych. Łatwo obliczyć korzyści dla Miasta. Przez dwie godziny mamy możliwość pokazywania Krakowa praktycznie w całej Europie! Myślę, że ten wyściig to najlepsza i najtańsza promocja Miasta. Źle by było, gdyby Krakowa zabrakło wśród gospodarzy etapów Tour de Pologne. W tej chwili mamy z Czesławem Langiem podpisaną umowę do 2018 roku. Kolejny Tour de Pologne ma się zaczynać znów poza granicami kraju, jego prestiż rośnie a wraz z tym zyskuje również na promocji Kraków. To pociąga oczywiście za sobą duży wysiłek organizacyjny, impreza odbywa się w centrum miasta  w ciągu dnia. Uważam jednak, że warto ponieść taki trud, choć zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy żyją sportem, rywalizacją kolarzy. Tych, którym kolarstwo przeszkadza, pragnę przeprosić. Postaramy się, aby utrudnienia był jak najmniej dokuczliwe dla mieszkańców. Temu służy też nasze spotkanie, chcemy przekazać pełną informację o zmianach w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej w dniu wyścigu.


- My jako zarządca dróg, wspólnie z policją, przygotowaliśmy rozwiązania umożliwiające wyjazd z obszarów znajdujących się przy trasie wyścigu, dotyczy to zarówno centrum miasta, jak i okolic ulicy Wielickiej. Liczyć się trzeba jedynie z chwilowymi utrudnieniami – zapewnił dyr. Andrzej Olewicz. - Wjazd i wyjazd zapewniamy nawet w rejonie Plant przez ul. Podwale – pod nadzorem Policji. Zwracam się z prośbą do Państwa dziennikarzy o mocne sygnalizowanie utrudnień. Chodzi nam o to, aby kierowcy patrzyli na znaki. Chcemy uniknąć konieczności holowania pojazdów z ulic i miejsc objętych zakazami. Na przystankach tramwajowych i autobusowych pojawią się informacje o zmianach w miejskiej komunikacji zbiorowej, o liniach zastępczych.


- Przygotowujemy ten wyścig w Krakowie już od ośmiu lat, dla nikogo nie powinno to być nowością i zaskoczeniem. Jeśli jednak ktoś po raz pierwszy przyjedzie sobotę do Krakowa i nie będzie wiedział, jak się poruszać w dniu wyścigu, udzielimy mu niezbędnej pomocy, wskażemy miejsca parkingowe, objazdy - podkreślił naczelnik WRD Krzysztof Burdak. – Jesteśmy w tej szczękliwej sytuacji, że jest to sobota, środek wakacji, zapowiadana jest bardzo wysoka temperatura – około 35 stopni Celsjusza, niewiele osób będzie chciało w takich warunkach korzystać z samochodu ot tak sobie. Zresztą, infrastruktura drogowa w Krakowie od paru lat jest na tak dobrym poziomie, że  alternatywne objazdy są z każdej strony miasta. W razie jakichkolwiek problemów, będziemy je na bieżąco rozwiązywać.


Koordynator Andrzej Batko, omawiając przewidywane zmiany, przypomniał, że utrudnienia w centrum miasta pojawią się zanim na trasę wyruszą kolarze zawodowi – podczas poprzedzających jazdę indywidualną na czas wyścigów dzieci i młodzieży – 8. Nutella Mini Tour de Polotne na tzw. małej pętli.

 

- Setki ludzi zabezpieczających wyścig wykonuje mrówczą pracę. Wszystkim służbom, przede wszystkim policji, należą się ogromne słowa uznania. Prawie 500 osób, niezależnie od pogody, stoi na trasie, zapewniając bezpieczeństwo zarówno kolarzom, jak i kibicom - dodał Andrzej Batko. 


Wszystkie niezbędne informacje dotyczące trasy wyścigu, zmian i utrudnień w ruchu kołowym i w komunikacji miejskiej można znaleźć na stronach internetowych Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz na miejskim portalu Magiczny Kraków. 

 

Fot. MCH/ZIS