Kolejny etap wsparcia dla krakowskich klubów sportowych
Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu utrudniła funkcjonowanie klubów sportowych. W związku z wprowadzanymi przez Rząd RP obostrzeniami konieczne było zawieszenie treningów, nie można było spotykać się w grupach, wszystkie imprezy sportowe – zarówno te dla profesjonalistów, jak i amatorów – zostały przełożone lub odwołane. Sytuacja ta w sposób znaczący wpłynęła na funkcjonowanie klubów sportowych. Wraz z kolejnymi etapami przywracania sportu, kiedy kluby stopniowo wznawiały działalność, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadził w imieniu Gminy Miejskiej Kraków akcje pomocy.
Już w maju Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania SA, prowadził akcję prewencyjnej dezynfekcji miejskich obiektów sportowych będących w zarządzie ZIS. Równolegle trwała zorganizowana przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie akcja dostarczania środków ochrony osobistej i sanitarnej do klubów sportowych, które są operatorami ww. obiektów. Środki te, z zachowaniem proporcji, trafiły do dużych, średnich i małych klubów sportowych. Łącznie na potrzeby klubów Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zakupił: 8 800 rękawiczek foliowych, 8 800 rękawiczek nitrylowych, 880 litrów płynu dezynfekcyjnego, 150 dystrybutorów do płynu dezynfekcyjnego, 140 dystrybutorów ze ściereczkami dezynfekcyjnymi, 1 270 maseczek jednorazowych oraz 1 270 maseczek wielokrotnego użytku.
ZIS opracował też podstawy formalno-prawne pozwalające na udzielenie klubom wsparcia finansowego. W związku z realizacją Zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa nr 910/2020 z dnia 16.04.2020 r. w sprawie przyjęcia szczególnych rozwiązań pomocowych mających na celu wsparcie mieszkańców i przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Miasta Krakowa, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii COVID-19 w Polsce w okresieod 13.03.2020 r. do 10.08.2020 r. ZIS podjął szereg działań: poinformował swoich dzierżawców, najemców i użytkowników o możliwych do uzyskania formach wsparcia, rozesłał do klubów sportowych druki wniosków o udzielenie wsparcia w zakresie umorzenia, rozłożenia na raty lub odroczenia terminów płatności czynszów a także wsparcia w zakresie kosztów utrzymania obiektów sportowych, udzielił wsparcia Wiśle Kraków S.A. w zakresie zawieszenia na okres 4 miesięcy pozostałych do spłaty wierzytelności z tytułu czynszu dzierżawnego powierzchni na Stadionie Miejskim im. H. Reymana wynikających z porozumienia zawartego w dniu 18.09.2018 r., a także udzielił trzem podmiotom ulg w ramach pomocy de minimis w zakresie umorzenia czynszów: dwóm najemcom powierzchni na Stadionie Miejskim im. H. Reymana oraz jednemu dzierżawcy obiektu sportowego na łączną kwotę 28.718,42 złotych. Ponadto jednostka udzieliła piętnastu klubom sportowym ulgi w formie umorzenia czynszów dzierżawnych wraz z odsetkami za obiekty sportowe na łączną kwotę 42.455,35 złotych, a obecnie proceduje kolejne wnioski złożone przez kluby sportowe o umorzenie wierzytelności wobec Gminy Miejskiej Kraków z tytułu czynszów dzierżawnych.
W okresie wakacyjnym jednostka opracowała także listę potrzeb klubów. Zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez kluby sportowe, w sierpniu zrealizowane zostało zamówienie asortymentu oraz usług niezbędnych do przygotowania i funkcjonowania obiektów sportowych związanych z wymogami określonymi w Rozporządzeniach Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W ostatnim czasie Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie dokonał zakupu kolejnej partii środków dezynfekcji – na kwotę ponad 50 tysięcy złotych oraz potrzebnego sprzętu i sfinansował niezbędne prace remontowe na kwotę 380 tysięcy złotych.
Podobnie jak w maju, także tym razem, środki dezynfekcyjne oraz środki ochrony osobistej trafiły z zachowaniem proporcji do dużych, średnich i małych klubów sportowych. Jednostka przekazała maseczki jednorazowe (4150 sztuk), maseczki wielokrotnego użytku (560 sztuk), rękawiczki jednorazowe (7000 sztuk), rękawiczki wielokrotnego użytku (6330 sztuk), żel do dezynfekcji rąk w dystrybutorze (515 l), płyn do dezynfekcji obiektu i sprzętu (915 l), chusteczki dezynfekcyjne (910 sztuk), przyłbice (19 sztuk), wiszące dozowniki do płynów dezynfekcyjnych (14 sztuk), taśmy odgradzające (5 sztuk), szyby ochronne pleksi (4 sztuki) mydło w płynie antybakteryjne (2 l), mydło w płynie (30 l) ręczniki papierowe typu "Z" (50 sztuk), szerokie podłogowe ściągaczki do wody (4 sztuki), płyn do czyszczenia powierzchni (5 l), maty dezynfekcyjne (4 sztuki), podajniki płynu do dezynfekcji (20 sztuk) środek Premium Gel (5 l), chusteczki dezynfekcyjne w pudełku (4000 sztuk), żel PREMSEPT (10 l) a także liczne środki czystości.
W ramach działań mających odciążyć kluby z części kosztów, które musiałyby ponieść we własnym zakresie dokonano także zakupów m. in. urządzeń czyszczących, elektronarzędzi, wyposażenia gospodarczego, wyposażenia sportowego oraz wykonano prace remontowe.
Wśród zakupów znalazły się m. in. urządzenia do utrzymywania czystości: urządzenie wysokociśnieniowe HDS 10/20-4m KARCHER (1 sztuka), odkurzacz parowy SGV 8/5 KARCHER (1 sztuka), odkurzacz parowy SGV 6/5 KARCHER (1 sztuka), maszyna czyszcząca Numatic (1 sztuka), urządzenia do dezynfekcji: generator ozonu (6 sztuk), zamgławiacz Airfog U260 (2 sztuki), dezynfektor ciśnieniowy plecakowy 15L (1 sztuka), urządzenia do sprzątania: zamiatarka do trawy (2 sztuki), opryskiwacz Stihl (3 sztuki), dmuchawa stihl (1 sztuka), odkurzacz puzzi 10/2 KARCHER (1 sztuka), parownica SG4/4 KARCHER (1 sztuka), elektronarzędzia i sprzęt: Wiertarka udarowa (1 sztuka), piła spalinowa (1 sztuka), szlifierka kątowa (1 sztuka), wkrętarka (1 sztuka), wyrzynarka (1 sztuka), wózek paletowy (1 sztuka), zamiatarka KARCHER S6Twin (1 sztuka), wyposażenie gospodarcze: żarówki, kosze na śmieci, krzesła, stoły, krzesła obrotowe, mikrofon bezprzewodowy, regał na dokumenty, wyposażenie sportowe: bramka przenośna aluminiowa 7,32x2,44, ławki rezerwowych dla siatkarzy 6 osobowa (2 sztuki), ławki rezerwowych przenośne 14 osobowe (2 sztuki), monitoring zasilany panelami (1 sztuka), elektrostymulator COMPLEX SP 8.0 (1 sztuka), masażer Thera Gun (1 sztuka), siatka na piłkochwyty z montażem (1 komplet).
W ramach remontów dokonano renowację 4 szatni klubowych, remont dachu na jednym z obiektów, malowanie elewacji budynku klubowego, wymianę płytek pod stanowisko pralnicze oraz wykładziny na panele w sali konferencyjnej jednego z klubów.
Chociaż sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pozostaje bez wpływu także na finanse miasta, Gmina Miejska Kraków – za pośrednictwem ZIS – regularnie wspiera kluby sportowe w trudnym czasie. To właśnie one są miejscem, gdzie w duchu sportowej rywalizacji najmłodsi mieszkańcy naszego miasta rozwijają swoje pasje, ucząc się dyscypliny i rywalizacji w duchu fair play. Po okresie pandemii następuje powolny powrót do normalnego funkcjonowania. W wielu osobach pozostał jednak strach i lęk społeczny. Gmina Miejska Kraków, poprzez działania Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie czyni starania aby powrót młodzieży do klubów sportowych był bezpieczny i zdrowy. Nic bowiem tak nie łączy jak sport.