Klaudia Zwolińska zdobywczynią pierwszego medalu IO w Paryżu dla Polski!

Pierwszy medal dla Polski podczas trwających Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zdobyła kajakarka slalomowa – Klaudia Zwolińska! Stała bywalczyni Ośrodka Sportu i Rekreacji KOLNA, w którym często startuje w zawodach czy szlifuje formę na znajdującym się tam krakowskim torze kajakarstwa górskiego, zaprezentowała znakomitą i niezwykle równą formę w swojej koronnej konkurencji K1 (kajaki jedynki), zajmując 2. miejsca kolejno w kwalifikacjach, w półfinale i wreszcie w wielkim finale. Srebrny krążek Klaudii Zwolińskiej to drugi w historii medal olimpijski dla polskiego slalomu kajakowego, na który przyszło czekać aż 24 lata – w 2000 roku w Sydney również srebro wywalczyli Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski, w nierozgrywanej już konkurencji C2 (kanadyjki dwójki).

Klaudia Zwolińska poprawiła swój rezultat z olimpijskiego debiutu w Tokio, gdzie w konkurencji K1 zajęła 5. miejsce.

Polkę wyprzedziła tylko największa gwiazda kobiecego slalomu kajakowego, multimedalistka mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, Australijka Jessica Fox. Brązowy medal zdobyła Brytyjka Kimberley Woods.

Dla Klaudii Zwolińskiej to kolejny znakomity rezultat w tym sezonie – w połowie maja 2024 roku w słoweńskiej Lublanie została mistrzynią Europy w konkurencji K1, zaś w debiutującej konkurencji  kayak cross wywalczyła srebrny medal.

Pierwsze indywidualne medale w seniorskiej imprezie rangi mistrzowskiej udało jej się zdobyć na domowym torze w Polsce, podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023: srebrne w K1 i C1 (kanadyjki jedynki). Również w ubiegłym roku wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata w konkurencji K1.

undefined

Klaudia Zwolińska w Paryżu wystartuje też w pozostałych dwóch konkurencjach slalomu kajakowego – C1 (30 lipca kwalifikacje, ew. półfinał i finał 31 lipca) oraz debiutującym na igrzyskach olimpijskich kayak crossie (w tej konkurencji zmagania potrwają od 2 do 5 sierpnia).

Kayak cross to widowiskowa rywalizacja, w której kajakarze mierzą się ze sobą bezpośrednio – startują w czwórkę (dozwolony jest kontakt), w plastikowych łódkach, ze specjalnej pochylni, po drodze muszą omijać boje i obowiązkowo wykonać tzw. eskimoskę (przewrót kajakiem o 360 stopni pod wodą).

W konkurencji C1 Polskę reprezentuje także zawodnik tego samego klubu (Start Nowy Sącz) i partner życiowy Klaudii Zwolińskiej – Grzegorz Hedwig. W swoim trzecim z rzędu starcie w IO dobrze popłynął w kwalifikacjach i 29 lipca wystąpił w półfinale, w którym uzyskał 12. wynik – ostatni dający przepustkę do finału. W tym zajął 10. miejsce, co jest jego najlepszym występem w olimpijskiej rywalizacji.

W K1 wystąpi natomiast Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz), dla którego będzie to drugi start w igrzyskach olimpijskich (w 2012 roku w Londynie uplasował się tuż za podium tej konkurencji). Zmagania rozpocznie od kwalifikacji 30 lipca. Półfinał i finał K1 zaplanowane są na 1 sierpnia.

Obaj panowie wystartują też w kayak crossie (podobnie jak wśród pań, w tej konkurencji rywalizacja potrwa od 2 do 5 sierpnia).