Kibice wrócili do TAURON Areny Kraków! Pierwszy dzień XVIII Memoriału Wagnera za nami

Reprezentacja Polski siatkarzy rozegrała pierwszy w tym roku mecz z udziałem kibiców. W TAURON Arenie Kraków podopieczni Vitala Heynena pokonali Norwegów 3:0. Najlepiej punktującym zawodnikiem był zdobywca 11 oczek – Łukasz Kaczmarek. Wcześniej XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera otworzyło spotkanie Egiptu i Azerbejdżanu, w którym również 3:0 zdecydowanie triumfowali reprezentanci kontynentu afrykańskiego.

Na spotkanie Polaków z Norwegią trener Vital Heynen desygnował do gry skład z Łukaszem Kaczmarkiem w ataku, duetem przyjmujących Aleksander Śliwka/Kamil Semeniuk, Grzegorzem Łomaczem na rozegraniu, środkowymi Piotrem Nowakowskim i Mateuszem Bieńkiem oraz Pawłem Zatorskim (libero). Już początek meczu pokazał siłę reprezentacji Polski, wykorzystując potknięcia gości, konsekwentni w ataku Polacy w jednym z pierwszych ustawień wypracowali kilkupunktowe prowadzenie (8:2). Kolejne zagrania Nowakowskiego na środku czy Semeniuka ze Śliwką na skrzydłach sprzyjały zwiększaniu dystansu (10:4, 17:6, 19:8). W kluczowej fazie seta niezawodny w ataku był Łukasz Kaczmarek i nawet zagrania lidera Norwegów – Raftevolda niewiele mogły zmienić. Ten fragment meczu zakończył błąd przyjezdnych w polu serwisowym (25:13).

Drugi set miał podobny przebieg, zagrania Semeniuka z szóstej strefy i kolejne kontry Polaków miały odzwierciedlenie na tablicy wyników (9:5). Podopieczni Vitala Heynena do celnych zagrań w ataku dodali punktowe bloki, mnożące się po drugiej stronie siatki błędy własne ułatwiły sytuację biało-czerwonym (14:7). Kolejne zagrania Semeniuka i ciosy duetu Bieniek/Nowakowski przybliżały biało-czerwonych do celu (22:14). Serię punktową naszej reprezentacji, zwieńczył efektowny atak Łukasza Kaczmarka (25:14).

Zdecydowanie najbardziej wyrównany był trzeci set spotkania, w którym po grze punkt za punkt dość niespodziewanie to Norwegowie wyszli na prowadzenie 7:5. Kiwka Olka Śliwki i czujność na siatce Mateusza Bieńka ustabilizowały sytuację. Na tym ekipa Vitala Heynena nie zamierzała poprzestać, niezawodni w kontratakach byli Nowakowski z Semeniukiem (15:13). Do stanu 20:17 utrzymywała się jeszcze gra punkt za punk, decydująca faza seta należała jednak do Polaków. Seria zagrywek Łukasza Kaczmarka i zagrania Piotra Nowakowskiego z przechodzącej piłki dały nam pierwsza piłkę meczową (24:19). Formalności dopełnił zerwany atak Norwegów (25:20).

Polska – Norwegia 3:0
(25:13, 25:14, 25:20)
Składy zespołów:
Polska: Nowakowski(10), Kaczmarek (11), Łomacz (3), Śliwka (8), Semeniuk (9), Bieniek(8), Zatorski (libero)
Norwegia: Ostvik (4), Bjelland (2), Olimstad (7), Raftevold (10), Thelle (5), Bjelland (4), Bergum (libero) oraz Helland i Langlo

Siatkarzom z Egiptu do triumfu wystarczyła nieco ponad godzina. Początek rywalizacji to gra na styku, szybciej jednak do głosu doszli siatkarze z Egiptu, prowadzeni przez najlepiej punktującego Ahmeda Saieda. Zdobywca 11 punktów wyprowadził swój zespół na prowadzenia (8:5, 16:10). W końcówce seta ekipa trenera Samadova nieco się odbudowała, wystarczyło to jednak tylko do zmniejszenia rozmiarów porażki (16:25). Po drugim dość jednostronnym secie spotkania (25:11) w trzeciej partii Azerowie nieco dłużej dotrzymywali kroku rywalom, wychodząc nawet na krótkotrwałe prowadzenie. Do roli lidera reprezentacji Azerbejdżanu wyrósł Agil Aghazada, który podobnie jak najlepiej punktujący rywali na konto swojego zespołu zapisał 11 oczek.

Przewaga Egiptu we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła była dość zdecydowana, przy 11 punktowych blokach podopiecznych trenera Ellakany Azerowie zanotowali 2 punkty. 56% – efektywność w ataku  oraz stabilne przyjęcie (55%) zwycięzców spotkania pozwoliło im zdominować gości z Azerbejdżanu, którzy wypracowali odpowiednio noty 33% w ataku oraz 41% w przyjęciu.

Egipt – Azerbejdżan 3:0
(25:16, 25:11, 25:16)
Egipt: Fathy (1), Abdelhalim (4), Yousri (7), Adelmohsen (4), Said (11), Mostafa (6), Reda (libero) oraz Seoudy (5), Ellakany, Elkotb, Mohamed (3), Diaa (3) i Azmy (libero)
Azerbejdżan: Bayramov (1), Hasanli (3), Suleymanov (3), Aghazada (11), Alishanov (1), Aghabayov, Aliyev (libero) oraz Gurbanov, Bunyatov (2), Imamguliyev, Verdizada (5) i Allahverdiyev (libero)

Po pierwszym dniu turnieju w tabeli prowadzi Egipt, przed Polską, Norwegią i Azerbejdżanem. W sobotę, 10 lipca o godz. 15:00 zmierzą się Norwegowie z Egipcjanami (transmisja – Polsat Sport Extra), a o godz. 18:00 rozpocznie się mecz Polaków z Azerami (Polsat Sport).

Podczas XVIII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który potrwa do niedzieli, 11 lipca, w holu głównym TAURON Areny Kraków można oglądać unikatową wystawę olimpijską „Od Tokio do Tokio”. W ekspozycji znajdują się koszulki reprezentacji Polski ze wszystkich igrzysk, począwszy od Tokio 1964, manekiny ze strojami defiladowymi i wiele innych niesamowitych pamiątek olimpijskich.

W holu hali można również wpisywać się do specjalnej księgi, przekazując słowa wsparcia naszym wspaniałym siatkarzom przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Dodatkowo każdy może zrobić sobie zdjęcie z ramką #zKrakowaDoTokio.