Kenijczyk Eric Leon Ndiema i Ukrainka Wiktoria Kaluzna najlepsi w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim

W 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, która odbyła się 16 października triumfowali Eric Leon Ndiema (1:02:09) i Wiktoria Kaluzna (1:12:26). Kenijczyk tym samym poprawił swoje osiągnięcie z 2019 roku, kiedy to w 6. odsłonie imprezy zajął drugie miejsce z czasem o 6 sekund gorszym. Dla Ukrainki to natomiast drugie zwycięstwo w Krakowie w tym miesiącu – dwa tygodnie wcześniej zwyciężyła w 15. Biegu Trzech Kopców.

Wielką chrapkę na wygraną miał rodak zwycięzcy David Kiprono Metto – mógł zostać pierwszym zawodnikiem, który w jednym roku wygra wszystkie zawody Królewskiej Triady Biegowej (był najlepszy w 19. Cracovia Maraton i 15. Biegu Trzech Kopców). Przez większość dystansu Kenijczycy biegli razem, jednak w końcówce Ndiema zdołał uciec Metto i na mecie uzyskał 28 sekund przewagi (czas Metto – 1:02:37). Czas zwycięzcy pozwolił też na odebranie czeku na 12 tys. zł, czyli – zgodnie z regulaminem – o 2 tys. więcej niż podstawowa nagroda za 1. miejsce. Podium uzupełnił trzeci z Kenijczyków – Paul Tiongik (1:03:11). Jako czwarty finiszował pierwszy Polak – Mateusz Kaczor. Tegoroczny srebrny (w półmaratonie) i brązowy (w biegu na 10 km) medalista mistrzostw Polski, trzeci zawodnik 15. Biegu Trzech Kopców nie krył jednak zadowolenia ze swojego rezultatu – czas 1:03:31 to jego nowy rekord życiowy na dystansie 21,0975 km. Jako piąty na mecie zameldował się ubiegłoroczny triumfator – Witalij Szafar z Ukrainy (1:04:53).

Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Kenijka Beatrice Cherono (1:14:06). Trzecia była aktualna brązowa medalistka mistrzostw Europy z Monachium w maratonie drużynowo, zwyciężczyni Cracovia Półmaratonu Królewskiego sprzed roku i najlepsza Polka – Monika Jackiewicz (1:15:38). Tuż za podium uplasowała się triumfatorka kilku krakowskich biegów, w tym ostatniego, 19. Cracovia Maraton, reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz (1:15:43). Znakomite, piąte miejsce wywalczyła natomiast mieszkająca w Krakowie Beata Popadiak z drużyny ASICS FrontRunner (1:17:12).

W ramach 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego rozegrano też Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów, Nauczycieli i Lesników w Półmaratonie.

Kompletne wyniki 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajdują się TUTAJ.

Wielką satysfakcję z minięcia linii mety w TAURON Arenie Kraków miało w sumie 5807 z 5844 pochodzących z 39 krajów uczestników niedzielnego półmaratonu, którzy stanęli na starcie (pakiety odebrało natomiast 6135 z 6795 opłaconych osób z 45 krajów). Dla 556 z nich oznaczało to również, że zdobyli Królewską Triadę Biegową 2022 za ukończenie 19. Cracovia Maraton, 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii autorstwa Szymona Gruchalskiego: TUTAJ.