Kąpielisko Zakrzówek: otwarcie w najbliższy weekend
Kąpielisko w Parku Zakrzówek zostanie otwarte w najbliższy weekend (27-28 czerwca). Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie uzyskał zgodę SANEPID-u na użytkowanie kąpieliska. Ze względu na obniżony poziom wody w akwenie i w trosce o bezpieczeństwo użytkowników na wszystkich pomostach będzie mogło jednocześnie przebywać maksymalnie 300 osób.
Kąpielisko znów otwarte
Po czasowym zamknięciu kąpieliska, związanym z pojawieniem się w wodzie zawiesiny o nieznanym początkowo pochodzeniu, zakończono niezbędne działania porządkowe, badania w kilku niezależnych instytucjach i procedury kontrolne.
Uzyskane wyniki oraz zgoda na użytkowanie wydana przez Państwową Inspekcję Sanitarną pozwalają na wznowienie funkcjonowania kąpieliska. Obecnie prowadzone są ostatnie prace techniczne, które mają przygotować baseny do otwarcia na najbliższy weekend (27-28 czerwca).
Zawiesina o charakterze biologicznym
Przeprowadzone badania laboratoryjne oraz ekspertyzy pozwoliły ustalić przyczynę zawiesiny zaobserwowanej w basenach. Zgodnie z wynikami laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa miała ona charakter naturalny biologiczny. Tworzyły ją mikroorganizmy naturalnie występujące w środowisku wodnym - orzęski.
- W warunkach masowego występowania organizmy te mogą tworzyć ciemne, niemal czarne skupiska na oświetlonych powierzchniach zbiorników wodnych. Do takiej sytuacji doszło w wodzie basenów analizowanego zbiornika. Masowe występowanie orzęsków, które są bardzo wrażliwymi na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki środowiskowe bioindykatorami, wskazuje też brak zanieczyszczeń groźnych dla życia biologicznego – mówi na podstawie opinii z przeprowadzonych badań prof. dr hab. Mirosław Żelazny, kierownik Zakładu Hydrologii i Laboratorium Hydrologiczno-Chemicznego w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
Ograniczenie w liczbie użytkowników
Z uwagi na specyfikę techniczną i ze względów bezpieczeństwa zmianie ulegają zasady korzystania z obiektu. W związku z niskim poziomem wody w akwenie, na pomostach kąpieliska będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 300 osób.
Korzystaj z Zakrzówka odpowiedzialnie!
Kąpielisko to wspólne miejsce – dbajmy o nie i o siebie nawzajem. Wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad:
- Kąp się tylko w wyznaczonych miejscach – poza nimi jest to zabronione.
- Nie skacz do wody – dla własnego bezpieczeństwa i innych.
- Słuchaj ratowników – ich wskazówki pomagają uniknąć niebezpieczeństw.
- Miej dzieci na oku – najmłodsi powinni być pod stałą opieką dorosłych.
- Uważaj na pomostach – nie biegaj, zachowuj ostrożność i korzystaj z obuwia plażowego.
- Zrezygnuj z kosmetyków w wodzie – chroń jej czystość i środowisko.
- Zabierz śmieci ze sobą – dzięki temu wszyscy korzystają z czystej przestrzeni.
- Szanuj innych – nie hałasuj i nie przeszkadzaj w wypoczynku.
- Bez alkoholu – bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Pamiętaj – bezpieczny, czysty i przyjazny Zakrzówek zależy od nas wszystkich.