Już w sobotę 24-godzinny Bieg Charytatywny na Błoniach Krakowskich

Już 24 września odbędzie się wyjątkowy bieg charytatywny. Sławek Gawlik – biegacz ultra, zwycięzca Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) z 2020 roku podejmie wyzwanie 24-godzinnego biegu wokół Błoń Krakowskich. Wszystko w szczytnym celu – pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przekazane na rzecz krakowskiego Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”. 21 września, w pawilonie medialnym Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, odbył się briefing prasowy zapowiadający to wydarzenie.

W spotkaniu wzięli udział: Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk – Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych, Sławek Gawlik – pomysłodawca i uczestnik 24-godzinnego Biegu Charytatywnego – Dynafit Team Poland, Jarosław Chodorowski – Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”, Katarzyna Kasprzyk-Mosio – przedstawiciel firmy Agencja Pracy MGsolutions oraz Paweł Żyła – Prezes Fundacja Vena-Sport.

- Kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie i opowiedział Pan o swojej inicjatywie, z podziwem ale i niedowierzaniem, że to jest możliwe, podeszliśmy do tego wydarzenia. To wspaniałe, że poświęca Pan swój czas, siłę i energię w tak szczególnym celu. Sport jest najlepszą platformą do niesienia pomocy, bo generuje emocje, które napędzają do czynienia dobra. Jako ZIS zawsze staramy się angażować w tego typu wydarzenia, ale też tworzyć własne. Podczas Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) zbieraliśmy środki na  pomoc dla Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Od lat wspieramy organizację charytatywnych Poland Business Run i Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Zawsze z entuzjazmem podchodzimy do tego typu inicjatyw. Trzymamy mocno kciuki, a krakowian zapraszamy do dopingowania i wspierania naszego bohatera – powiedziała podczas spotkania Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk – Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych, dziękując Sławkowi Gawlikowi.

- Jestem dobrze przygotowany do sobotniego startu. Spędziłem 12 dni na obozie w Alpach. Cel na sobotę to zebrać jak najwięcej środków dla dzieci. Chcę przy okazji poprawić rekord Błoń Krakowskich, który wynosi 243 km. Plan minimum przed startem to 250 km – zapowiadał z kolei Sławek Gawlik, uczestnik 24-godzinnego Biegu Charytatywnego.


Zapowiedź wielu kilometrów może cieszyć. Każde kolejne kilometry przebyte przez biegacza oznaczają bowiem wymierne korzyści finansowe dla Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”.  Za każde okrążenie Błoń Krakowskich przekażemy 100 zł. Mamy nadzieję, że tych okrążeni będzie jak najwięcej – oświadczyła podczas konferencji Katarzyna Kasprzyk-Mosio, przedstawiciel firmy Agencja Pracy MGsolutions – głównego donatora akcji.

Przez całą dobę dla domu dziecka

Sławek Gawlik – biegacz długodystansowy, były kolarz górski, reprezentant Polski, instruktor i promotor sportu, znany jest w krakowskim środowisku biegowym z zamiłowania do ekstremalnych wyzwań. Tym razem utytułowany ultramaratończyk, zwycięzca Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) z 2020 roku, będzie biegł przez całą dobę, by zebrać środki na rzecz krakowskiego domu dziecka.

Niezbędne długodystansowe doświadczenie

Sławek na swoim koncie ma już takie osiągnięcia jak choćby ośmiodniowy bieg przez Alpy, sześciokrotne pod rząd wbiegnięcie na Kasprowy Wierch od świtu do zmierzchu zimą, czy próbę bicia rekordu klasycznej trasy legendarnego Biegu Rzeźnika. Na arenie międzynarodowej odniósł m.in. spektakularne zwycięstwo w ulicznym maratonie w Bratysławie, zajmował czołowe lokaty w wymagających drużynowych biegach etapowych w Alpach – Dynafit Trail Run 3 czy Transalpine Run.

Do jego największych krajowych sukcesów należy zaliczyć m.in. tegoroczne zwycięstwo i rekord trasy Rzeźnickiego Szlema (187 km), pierwsze miejsce w Garmin Ultra Race na dystansie 54 km, drugie miejsca na dystansach 100 i 150 km prestiżowych zawodów Łemkowyna Ultra-Trail, czy też podium w etapowym Iron Runie (9 startów pod rząd na krynickim Festiwalu Biegowym, na łącznym dystansie ponad 160 km).

Znakiem rozpoznawczym – liczba 24

Wyzwanie potrwa 24 godziny i odbędzie się 24 września 2022 roku, a orientacyjnym celem sportowca będzie pokonanie dystansu ok. 240 kilometrów! Areną tych zmagań, będzie najpopularniejsze wśród Krakowian miejsce do biegania – asfaltowa pętla wokół Błoń Krakowskich o dokładnej długości: 3,5 kilometra i… 24 metrów.

Szczytny cel zbiórki

Wydarzeniu towarzyszyć będzie internetowa zrzutka na dofinansowanie wyposażenia w nowoczesny sprzęt sportowy krakowskiego Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Parkowa, zajmującego się wychowaniem i wsparciem terapeutycznym dzieci zamieszkujących jego osiem placówek. Na ten moment pod opieką Centrum znajduje się łącznie 90 dzieci w wieku od 0-18 lat, które czasowo lub trwale pozbawione są opieki ze strony rodziców. W placówkach dużą wagę przywiązuje się do aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Ruch jest jedną z form terapii nadpobudliwości psychoruchowej, z którą boryka się wielu podopiecznych. Dzieci korzystają niemal przez cały rok z boiska wielofunkcyjnego znajdującego się na terenie jednej z placówek, a także siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw. W ocenie Dyrektora Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa” Jarosława Chodorowskiego, codzienna aktywność fizyczna, gry zespołowe, zabawy, mini turnieje zmniejszają aż o połowę problemy emocjonalne wychowanków.  Jak sam mówi: - Marzeniem naszym jest, aby w ogrodach kolejnych naszych placówek pojawiły się całoroczne urządzenia do ćwiczeń typu rowerek, orbitek, wahadło, a może nawet zestaw street workout. Podopieczni Centrum będą obecni podczas biegu na Błoniach Krakowskich, by osobiście kibicować Sławkowi Gawlikowi. Partnerem technicznym zawodnika jest Dynafit, a profesjonalny pomiar GPS i możliwość śledzenia na żywo jego postępów w Internecie zapewni firma Poltrax.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Mistrzowska trasa

Start i meta pętli wokół Błoń Krakowskich ulokowane zostaną na wysokości Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. Trasa ta dwukrotnie gościła już Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym – w 2008 i 2016 roku. Jej obecny rekord wynosi 243 km w ciągu doby. Ciekawe, na ile Sławkowi uda się do niego zbliżyć i ile środków zebrać. Zawodnik będzie wyposażony w tracker GPS, umożliwiający śledzenie jego postępów pod specjalnym linkiem. Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce i aktywnego kibicowania na miejscu od godz. 11:00 oraz online przez całą dobę.

Fot. Katarzyna Rachwał/ZIS