Już 22 października 31. Międzynarodowy Memoriał Władysława Bajorka w zapasach
Już w najbliższą sobotę, 22 października młodzi zapaśnicy będą rywalizować w Małej Hali TAURON Areny Kraków w 31. Memoriale Władysława Bajorka. Ten atrakcyjny i ceniony turniej w zapasach w stylu klasycznym, organizowany dla uczczenia pamięci legendarnego krakowskiego zawodnika, od lat jest uznawany za kuźnię talentów. Brali w nim udział najlepsi polscy zapaśnicy w historii, w tym mistrzowie i medaliści olimpijscy. W środę, 19 października w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Partnera wydarzenia – odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tę imprezę.
W spotkaniu udział wzięli: Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Inwestycji Krzysztof Dębowski, Wiceprezes KS Bieżanowianka – głównego Organizatora turnieju – Jacek Małek oraz Sekretarz Klubu, koordynator i trener sekcji zapasów Marek Witek.
Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu sekcji zapaśniczej KS Bieżanowianka na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.
Uroczyste otwarcie 31. Memoriału Władysława Bajorka zaplanowane jest na godz. 10:30. O godz. 11:20 rozpoczną się walki – najpierw eliminacyjne, a następnie finałowe. Dekoracja najlepszych zawodników zaplanowana jest na godz. 18:00.
Przeszło 200 młodych adeptów tej olimpijskiej dyscypliny sportu z Polski i zagranicy – do turnieju zgłosiły się dotychczas ekipy ze Szwecji, Norwegii, Danii i Włoch, a możliwe, że pojawią się też drużyny z Ukrainy i Czech – będzie rywalizować w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzików oraz kadetów. W każdej z nich zmierzą się w aż 10 kategoriach wagowych. KS Bieżanowianka będzie reprezentować ponad 40 zawodników.
Zeszłoroczna, jubileuszowa edycja Memoriału zgromadziła 164 młodych zapaśników reprezentujących 26 ekip z Polski, Czech i Ukrainy, a Bieżanowianka triumfowała w klasyfikacji drużynowej. W 2019 roku, zanim pandemia przystopowała również sport, w turnieju uczestniczyło 265 zawodników.
W sobotę, 22 października wszystkich zainteresowanych ciekawą rywalizacją zachęcamy do wizyty w Małej Hali TAURON Areny Kraków. Wstęp jest bezpłatny.
Honorowy patronat nad turniejem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Partnerem Głównym wydarzenia jest Kraków, a Partnerem Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
PROGRAM 31. MIĘDZYNARODOWEGO MEMORIAŁU WŁADYSŁAWA BAJORKA
Sobota, 22 października 2022 roku, Mała Hala TAURON Areny Kraków (ul. Stanisława Lema 7)
10:30 – uroczyste otwarcie imprezy
11:20 – walki eliminacyjne i finałowe
18:00 – dekoracja zawodników, wręczenie nagród i oficjalne zakończenie turnieju
Zapasy zaczęto uprawiać w istniejącej od 1925 roku Bieżanowiance w latach pięćdziesiątych, wtedy pojawił się tam z pokazami właśnie Władysław Bajorek. Nic więc dziwnego, że akurat ten klub postanowił zadbać o przywrócenie imprezie imienia tego znakomitego zawodnika i trenera należnej rangi, podejmując się organizacji Memoriału w 2016 roku i od tej pory z powodzeniem kontynuuje tradycję wraz z Małopolskim Okręgowym Związkiem Zapaśniczym, Polskim Związkiem Zapaśniczym i Dzielnicą XII. Do Małej Hali TAURON Areny Kraków impreza zawita po raz czwarty. Od samego początku Bieżanowiankę w organizacji imprezy wspierają też Miasto i ZIS.
Historia turnieju sięga 1973 roku, kiedy to – tuż po śmierci Mistrza – zorganizowano pierwszą edycję w hali Wandy Kraków. Zawody zawsze były organizowane przez krakowskie środowisko zapaśnicze – m.in. na obiektach krakowskiej Korony, AWF Kraków, a także 125 metrów pod powierzchnią ziemi, w komorze „Warszawa” Kopalni Soli Wieliczka (1996 rok). W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia Memoriał Władysława Bajorka był najbardziej prestiżową imprezą zapaśniczą w kraju. Brali w nim udział najwięksi polscy zapaśnicy, w tym dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński, mistrzowie olimpijscy Ryszard Wolny i Włodzimierz Zawadzki oraz medaliści olimpijscy: Józef Tracz i Piotr Stępień. Aby rywalizować z najlepszymi, częstymi gośćmi Memoriału byli zawodnicy z zagranicy, dzięki czemu turnieje miały charakter międzynarodowy.
W 1999 roku zaprzestano ich organizowania i ta przerwa trwała aż do 2013 roku. Po piętnastu latach, 16 listopada 2013 roku turniej reaktywowała sekcja zapaśnicza Towarzystwa Sportowego Wisła. Zawody zorganizowano w hali głównej TS Wisła. Jednak nie udało się wówczas wprowadzić tej imprezy na stałe do kalendarza polskich zawodów zapaśniczych. Po kolejnej, tym razem trzyletniej przerwie, w 2016 roku organizacji Memoriału podjął się Klub Sportowy Bieżanowianka Kraków.
W 2020 roku KS Bieżanowianka zyskała nowoczesne Centrum Zapaśnicze. Za realizację tej inwestycji Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zostały wyróżnione nagrodą drugiego stopnia w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych Budowa Roku 2020 (Edycja XXXI) oraz drugim miejscem w konkursie o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2020, w kategorii ,,Architektura użyteczności publicznej”. Miasto Kraków wspiera klub i rozwój dyscypliny, a m.in. dzięki wspomnianej inwestycji w Bieżanowiance zapasy trenuje obecnie aż 170 zawodników.
Władysław Bajorek (ur. 7 marca 1907 w Gorlicach, zm. 6 września 1973 w Krakowie), zwany „najsilniejszym człowiekiem Wisły”, był zapaśnikiem Wisły Kraków w stylu klasycznym. Barwy „Białej Gwiazdy” reprezentował w latach 1926-1955, z przerwą na czas wojny. Podczas kariery zawodniczej walczył również w barwach RKS Legii Kraków i Związkowca. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, zaś na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. W 1927 roku na mistrzostwach Europy w Pradze zajął czwarte miejsce, odnosząc trzy zwycięstwa. Startował w mistrzostwach Europy w 1934 w Rzymie i 1937 roku w Tallinie. Bajorek był 8 razy mistrzem Polski w wadze średniej i półciężkiej, zdobywał też inne trofea. Po zakończeniu kariery pełnił funkcję trenera krakowskiej Korony, a następnie kadry narodowej zapaśników. Prowadził także zawodników Garbarni i Wisły.
Memoriał Władysława Bajorka to nie jedyna impreza zapaśnicza, która zawitała do Małej Hali TAURON Areny Kraków. W 2019 roku Kraków był także Miastem Gospodarzem Mistrzostw Europy w Zapasach U-15 w obu stylach: klasycznym i wolnym, z udziałem ponad 700 zawodniczek i zawodników.
Fot. Matuesz Chwajoł/ZIS