IO Paryż 2024: kolejne medale dla Polski z mocnymi krakowskimi akcentami

W wywalczenie przez reprezentantów Polski drugiego i trzeciego medalu na trwających Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu duży wkład mieli sportowcy związani z Krakowem. W drużynie brązowych szpadzistek, których udziałem stał się 300. krążek zdobyty przez Polskę na letnich IO, wystąpiły dwie zawodniczki KS AZS AWF Kraków – Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka, a w również brązowej wioślarskiej osadzie czwórki podwójnej mężczyzn popłynął urodzony w Krakowie Dominik Czaja.

W drodze do brązowego medalu drużyna polskich szpadzistek w składzie: Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Aleksandra Jarecka i Alicja Klasik najpierw pokonała po zaciętym boju USA 31:29, następnie w półfinale uległa gospodyniom –  Francuzkom 39:45, by wreszcie w spotkaniu o 3. miejsce zwyciężyć po dogrywce z Chinkami 32:31.

Bohaterką została krakowianka Aleksandra Jarecka, która po powrocie z  przerwy macierzyńskiej i perturbacjach związanych z powołaniami o mały włos nie znalazłaby się w składzie na igrzyska. Jeszcze pierwszy mecz rozpoczęła jako rezerwowa, ale w trakcie spotkania zastąpiła najmłodszą w drużynie Alicję Klasik, do tego będąc desygnowaną do kończenia rywalizacji. I właśnie w ostatnich momentach meczu z Chinkami wykazała się ogromną odpornością psychiczną, najpierw doprowadzając do remisu na 4,5 sekundy przed końcem pojedynku, a potem, w dogrywce, zadając decydujące trafienie!

Aleksandra Jarecka nie startowała w Paryżu indywidualnie, a pozostałe panie brązowym medalem na pewno osłodziły sobie występy indywidualne – w ramach tych do 1/8 finału dotarła Alicja Klasik, a Renata Knapik-Miazga i Martyna Swatowska-Wenglarczyk zakończyły zmagania już na 1/16 finału.

Zarówno Aleksandra Jarecka, jak i najbardziej utytułowana i doświadczona w polskiej drużynie szpadzistek Renata Knapik-Miazga na co dzień szlifują formę w Klubie Sportowym AZS AWF Kraków, pod okiem trenera Radosława Zawrotniaka – krakowianina, drużynowego wicemistrza olimpijskiego z Pekinu (srebrny medal szpadzistów w Pekinie był dotychczas ostatnim olimpijskim krążkiem dla polskiej szermierki).

Obie szpadzistki są także laureatkami stypendiów sportowych przyznawanych przez Miasto Kraków zawodnikom i zawodniczkom lokalnych klubów sportowych, którzy osiągają wysokie wyniki w zawodach rangi międzynarodowej lub krajowej. Renata Knapik-Miazga jest też aktualną uczestniczką programu „Ambasadorzy krakowskiego sportu”, w ramach którego utytułowani sportowcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w zamian promocję miasta podczas zawodów i treningów. Aleksandra Jarecka była natomiast objęta tym programem w przeszłości.

undefined

Brązowy medal zdobyli również wioślarze z czwórki podwójnej w składzie: urodzony w Krakowie Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Polska osada pewnie awansowała do finału już po swoim pierwszym starcie, w którym zajęła drugie miejsce za włoską. W finale do ostatnich metrów dzielnie walczyli o srebro właśnie z Włochami, ostatecznie minimalnie im ulegając.

Polska osada poprawiła tym samym wynik z Tokio, gdzie w jej składzie debiutował na igrzyskach olimpijskich Dominik Czaja. Tam biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce, do podium tracąc zaledwie 0,3 sekundy.

Polskie wioślarstwo w Paryżu reprezentuje także osada startująca w dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet – Martyna Radosz i zawodniczka Klubu Sportowego AZS AWF Kraków Katarzyna Wełna. Po nieudanym pierwszym starcie musiały walczyć o półfinał w repasażach, co wyszło im znakomicie, bo w swoim triumfowały. W półfinale do awansu do finału A zabrakło im bardzo niewiele – ostatecznie zajęły 4. miejsce, a awansowały trzy pierwsze osady. 2 sierpnia Polki wystąpią zatem w finale B.

Katarzyna Wełna to również stypendystka sportowa Miasta Krakowa i uczestniczka programu „Ambasadorzy krakowskiego sportu”.

Przypomnijmy, że oprócz Renaty Knapik-Miazgi, Aleksandry Jareckiej i Dominika Czai, w Paryżu Polskę reprezentują także inni sportowcy związani z Krakowem. Nadziei na kolejne olimpijskie medale możemy upatrywać w kajakarce Adriannie Kąkol, pływaczce Katarzynie Wasick, siatkarzu Tomaszu Fornalu i kolarce szosowej Katarzynie Niewiadomej. Za sobą start ma już urodzona w Krakowie kolarka górska Paula Gorycka, która w zmaganiach w cross country została sklasyfikowana na 27. miejscu. O olimpijczykach z Paryża związanych z naszym miastem można przeczytać TUTAJ.