Inauguracja roku szkolnego w nowej hali na os. Wysokim: jak tu pięknie!

Krakowska inauguracja roku szkolnego 2014/2015 wraz z otwarciem pasywnej hali sportowej z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego stała się 1 września wydarzeniem szczególnym dla uczniów i grona pedagogicznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 na osiedlu Wysokim 6.

W uroczystości uczestniczyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, samorządowcy, absolwenci III LO, wykonawcy nowoczesnego obiektu, dyrekcja i pracownicy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, nadzorującego inwestycję.

Z tej okazji młodzież zaprezentowała widowisko łączące elementy muzyki, tańca, akrobatyki.

- Szkoła, która jest jedną z najstarszych i największych w Krakowie, teraz stała się także jedną z najnowocześniejszych – mówił o „Trójce” w okolicznościowym wystąpieniu Prezydent Jacek Majchrowski, przypominając dokonania jej nauczycieli i uczniów w różnych dziedzinach, także w sporcie. – Gdy pojawiła się kwestia budowy hali, wybraliśmy tę szkołę. Dziesięć miesięcy temu wmurowaliśmy kamień węgielny, dziś stoimy w najnowocześniejszym w Krakowie tego typu obiekcie - pasywnej hali sportowej, z wyjątkowo niskimi kosztami. Życzę korzystania z tej hali pełnymi garściami, bardzo udanego, nowego roku szkolnego oraz dobrych relacji między nauczycielami a uczniami.

Dyrektor ZSO nr 3 Marta Łój podziękowała za wspaniałą halę wszystkim, którzy przyczynili się do jej szybkiego wybudowania, podkreślając ważną rolę firmy Murkrak i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Proboszcz Parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP, Ks. Adam Podbiera,  już po dokonaniu poświecenia hali, z zachwytem stwierdził: - Jak tu pięknie!

Pasywna hala sportowa na os. Wysokim kosztowała ponad 7 mln złotych (brutto). Gmina Miejska Kraków przekazała na tę inwestycję z górą 5 mln zł. Reszta to 2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz środki finansowe z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 z przeznaczeniem na kolektory słoneczne.

Wykonawcą było, wyłonione w przetargu nieograniczonym, Konsorcjum z liderem, firmą MURKRAK sp. z o.o. sp. komandytową z Węgrzc i partnerem Zakładem Remontowo-Budowlanym MURDZA z Miechowa. Prace nadzorował Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W hali znajduje się pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, obiekt przystosowany jest także do prowadzenia treningów i rozgrywek w siatkówce i koszykówce  można tu również grać w tenisa i badmintona, organizować widowiska i koncerty. Elektronicznie zasuwane kurtyny umożliwiają podział areny na trzy części. Halę wyposażono w niezbędne urządzenia i nawierzchnię z wykładziny sportowej, ściany wyłożono płytami akustycznymi  z wełny drzewnej.

Projekt przygotowała Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach spółka jawna w standardzie budynku pasywnego.

Budynek pasywny to taki, który poprzez odpowiednią lokalizację i ukształtowanie bryły, bardzo dobrze termo izolowane i szczelne powietrznie przegrody oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w sposób bierny, czyli pasywny, wykorzystuje energię słoneczną i wewnętrzne zyski ciepła do celów grzewczych. Zastosowany w budynku standard budownictwa pasywnego powoduje, że budynek będzie zużywał o ok. 80-90% mniej energii na cele grzewcze w stosunku do budynku standardowego.

Dla uzyskania powyższych wartości w budynku zastosowano nowoczesne technologie:

- centrale wentylacyjne z wymiennikami ciepła obrotowym i podwójnym krzyżowym posiadające sprawność odzysku ciepła >80%

- gruntowy wymiennik ciepła – wstępne podgrzanie powietrza (zima) lub jego ochłodzenie (lato), dzięki któremu wzrasta komfort cieplny we wnętrzu;

- kolektory słoneczne, dzięki którym dodatkowo zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na energię konwencjonalną.
 

Funkcje poszczególnych części budynku hali:

- strefa wejściowa znajduje się po stronie południowo-wschodniej budynku (od strony Plant Bieńczyckich), z holu bezpośrednie przejścia na arenę, widownię oraz do zaplecza szatniowo-sanitarnego, hol również połączony przewiązką z budynkiem szkoły;

- arena sportowa jest wielofunkcyjna, o wymiarach 22x44 m,  z trybunami dla 224 osób (192 miejsca dla widowni + 32 miejsca dla zawodników), w poziomie trybun znajdują się toalety dla widzów;

- w części niższej budynku i pod trybunami znajdują się zaplecza szatniowo-sanitarne, sala fitness o powierzchni blisko 100 m2 oraz pomieszczenia towarzyszące, takie jak pokoje trenera, pomieszczenia techniczne, gospodarcze i magazynowe.
 

Fot. MCH/ZIS