Igrzyska Olimpijskie w Tokio: krakowskie akcenty i harmonogram startów Polaków
Igrzyska Olimpijskie w Tokio oficjalnie rozpoczną się już dziś! Wydarzenie, na które czeka cały sportowy świat, będzie głównym tematem rozmów do 8 sierpnia, czyli ostatniego dnia zmagań. Sportowcy przez 17 dni będą walczyli o medale na jednej z najważniejszych imprez. Wśród ponad 11 tysięcy sportowców znalazło się aż 210 reprezentantów Polski. Nie zabraknie nazwisk związanych ze sportowym Krakowem.
Do Tokio na igrzyska zaglądamy już po raz drugi w historii, wcześniej wydarzenie gościło tam w 1964 roku. Reprezentacja Polski zdobyła wówczas 23 medale (w tym 7 złotych, 6 srebrnych i 10 brązowych), jak będzie tym razem? Mocno trzymamy kciuki za wszystkich naszych sportowców, ale szczególną uwagę zwracamy oczywiście na reprezentantów Małopolski i nazwiska związane ze sportowym Krakowem.
W Rio de Janeiro obserwowaliśmy 16 sportowców z naszego regionu – ambasadorzy naszego projektu Połączmy się na sport(n)owo, wioślarka Maria Sajdak (AZS AWF Kraków) oraz kolarz Rafał Majka przywieźli z imprezy brązowe medale. Oboje znajdują się na listach startowych w Tokio i mocno liczymy na ich miejsce na podium.
Dziś nad ranem (23 lipca), jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia, czwórka podwójna kobiet z Marią Sajdak, Agnieszką Kobus-Zawojską, Martą Wieliczko i Katarzyną Zillmann zajęły drugie miejsce w swoim eliminacyjnym wyścigu wioślarskim i awansowały do finału, który odbędzie się już 25 lipca o godzinie 3:50 (wszystkie godziny podawane będą w polskim czasie).
Rafał Majka – wychowanek WLKS Krakus, choć w tym sezonie wywalczył drugie miejsce w Tour de Slovenia, podczas Tour de France był jedynie pomocnikiem znakomitego Tadeja Pogacara. Eksperci są jednak zgodni, że trasa w Tokio przygotowana jest pod specjalistów górskich, a takim właśnie jest zawodnik urodzony w podkrakowskich Zegartowicach. Emocje związane z wyścigiem ze startu wspólnego ze zwycięzcą Tour de Pologne w 2014, który podczas 71. edycji uszczęśliwił wszystkich kibiców zebranych na krakowskim Rynku Głównym, będzie można oglądać już jutro (24 lipca) od 4:00 (czasu polskiego).
W kobiecych zmaganiach wystąpi nasza nadzieja medalowa Katarzyna Niewiadoma (wychowanka WLKS Krakus), która w tym sezonie prezentuje świetną formę, a – jak sama przyznała w wywiadach – chce przygotować się jak najlepiej do Tokio, dlatego nie pokazała wszystkiego podczas kobiecego Giro (w którym zajęła drugie miejsce). Można więc śmiało stawiać ją w gronie faworytek do podium. 25 lipca o 6:00 (czasu polskiego) w wyścigu ze startu wspólnego zawodniczka wyruszy razem z Anną Plichtą z Wadowic.
W Tokio zobaczymy również czterech kajakarzy górskich, którzy swoją formę od lat szlifowali w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Grzegorz Hedwig ze Startu Nowy Sącz rozpocznie zmagania 25 lipca o godz. 6:00 w eliminacjach C1 mężczyzn, ewentualny półfinał i finał zaplanowany jest dzień później, 26 lipca o 7:00 i 8:45.
Debiutantką natomiast będzie Klaudia Zwolińska, która w tym roku zajęła czwarte miejsce podczas mistrzostw Europy. Rywalizację w eliminacjach kobiet K1 rozpocznie również 25 lipca o godz. 6:47, ewentualny półfinał i finał odbędzie się dwa dni później, 27 lipca o 7:00 i 9:00.
28 lipca o godz. 6:00 w eliminacjach C1 kobiet wystartuje Aleksandra Stach (Krakowski Klub Kajakowy), która największe sukcesy świętowała w konkurencji mieszanej kanadyjek C2 z Marcinem Pochwałą. Ewentualny występ w półfinale i finale zaplanowany jest 29 lipca o godz. 7:00 i 8:45.
Do olimpijskiej rywalizacji przystąpi również Krzysztof Majerczak, który zmagania rozpocznie tuż po Aleksandrze Stach. Eliminacje K1 mężczyzn rozpoczną się 28 lipca o godz. 6:47, w ewentualnym półfinale i finale wystąpi 30 lipca o godz. 7:00 i 9:00.
Aleksandra Jarecka oraz Renata Knapik-Miazga to kolejne zawodniczki, które powalczą w Tokio. Krakowskie szpadzistki będą rywalizować indywidualnie (24 lipca, od godz. 2:00 czasu polskiego) i drużynowo (27 lipca, od godz. 3:00 czasu polskiego). Podopieczne Radosława Zawrotniaka z AZS AWF Kraków w 2019 roku w konkurencji drużynowej zdobyły złoty medal mistrzostw Europy.
Nie zabraknie również akcentu biegowego – Klaudia Siciarz powalczy w eliminacjach na 100 m. przez płotki 31 lipca o godz. 3:45 (ewentualny półfinał 1.08 o 12:45, finał 2.08 o godz. 4:50 czasu polskiego).
Z wypiekami na twarzy będziemy również śledzić zmagania reprezentacji koszykarzy 3x3, która w tym roku zachwyca kibiców. W kadrze znalazł się Amerykanin z polskim paszportem – Michael Hicks (TS Wisła Kraków). Polska zmierzy się kolejno z: Łotwą (24 lipca o godz. 4:35), Japonią (24 lipca o godz. 12:05), Serbią (25 lipca o godz. 5:00), Rosyjskim Komitetem Olimpijskim (25 lipca o godz. 11:40), Chinami (26 lipca o godz. 12:05), Holandią (26 lipca o godz. 15:25), Belgią (27 lipca, o godz. 7:40). Ewentualny ćwierćfinał rozegrany zostanie 26 lipca o 14:00, półfinał zaplanowany jest 28 lipca o godz. 10:30, mecz o 3. miejsce o 14:15, a finał o 15:25.
Chociaż kibicujemy wszystkim naszym reprezentantom, ze szczególną uwagą będziemy śledzić poczynania sportowców z naszego regionu, ale również tych, którzy wpisali się w historię sportowego Krakowa.
Kilkanaście dni temu, swój ostatni sprawdzian przed wylotem do Tokio zdali siatkarze reprezentacji Polski. Podopieczni Vitala Heynena nie dali szans rywalom podczas XVIII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. #ZKrakowaDoTokio zabrali nie tylko komplet zwycięstw w najbardziej prestiżowym towarzyskim siatkarskim turnieju na świecie, ale również pozytywną energię, którą poczuli w TAURON Arenie Kraków dzięki obecności najlepszych kibiców na świecie (pierwszy raz od czasów pandemii).
Aktualni mistrzowie świata zmagania olimpijskie rozpoczną już 24 lipca meczem z Iranem.
- Polska – Iran (24 lipca, godz. 12:40)
- Polska – Włochy (26 lipca, godz. 7:20)
- Polska – Wenezuela (28 lipca, godz. 9:25)
- Japonia – Polska (30 lipca, godz. 7:20)
- Polska – Kanada (1 sierpnia, godz. 2:00)
Faza pucharowa to kolejno: ćwierćfinał (3 sierpnia), półfinał (5 sierpnia), mecz o 3. miejsce i finał (7 sierpnia).
Kraków siatkówką stoi, dlatego teraz przenosimy się na piasek! Jeszcze nie tak dawno podczas ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej gościliśmy najlepszych zawodników i zawodniczki w kraju. Wówczas w rywalizacji mężczyzn triumfowali Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przed Michałem Brylem i Grzegorzem Fijałkiem. W Tokio zobaczymy obie pary, a rywalizacja w siatkówce plażowej mężczyzn rozpocznie się 25 lipca o 3:00 i o 9:00. Panów zobaczymy jeszcze na boiskach 27 lipca o 10:00 i 13:00, 30 lipca o 9:00 i 14:00, 31 lipca o 8:00 i ewentualnie w kolejnych etapach rozgrywek.
Kciuki trzymamy również za Marcina Lewandowskiego, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas jesiennego wydarzenia biegowego w Krakowie. Wystartował wówczas w Olimpijskiej 5-tce (bieg na 5 km), imprezie towarzyszącej 6. PZU Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu. Zajął wówczas 2. miejsce. Mamy nadzieję, że równie dobrze, a nawet i lepiej, zaprezentuje się podczas walki o medale. Jak wspomina – czuje się świetnie i celuje w medal olimpijski! A będzie miał ku temu dwie okazje – podczas biegu na 800 metrów i jego koronnego dystansu – na 1500 metrów (w tym roku pobił rekord Polski).
31 lipca Marcin Lewandowski wystartuje w eliminacjach na 800 m. o godz. 2:50, ewentualny półfinał 1 sierpnia o 13:25, a finał 4 sierpnia o 14:05. Rywalizację na 1500 m. rozpocznie natomiast 3 sierpnia o godz. 2:05 (eliminacje), ewentualny półfinał odbędzie się 5 sierpnia o godz. 13:00, a finał 7 sierpnia o godz. 13:40.
Prawdziwa gratka dla maratończyków i kibiców 42,195 km szykuje się w przedostatni i ostatni dzień Igrzysk Olimpijskich w Tokio! 7 sierpnia na starcie maratonu kobiet staną: znana krakowskim kibicom Angelika Mach (m.in. pierwsza Polka na mecie 18. PZU Cracovia Maraton) oraz Aleksandra Lisowska i Karolina Nadolska.
Dzień później na starcie maratonu mężczyzn zobaczymy aż trzech naszych reprezentantów – Adama Nowickiego (m.in. 2 miejsce podczas 10. PZU Biegu Trzech Kopców w 2016 roku), Arkadiusza Gardzielewskiego (zwycięzca krakowskiego Biegu Nocnego na 10 km w 2019 roku) oraz Marcina Chabowskiego.
Jedno jest pewne – przed nami bardzo gorące dwa tygodnie związane z olimpijskimi emocjami. W międzyczasie i w Krakowie również czeka nas dużo wrażeń - trwają wakacje na sportowo. Przypomnijmy, że przed nami PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki (5-8 sierpnia, kompleks sportowy KS Wanda przy ul. Bulwarowej), 78. Tour de Pologne (15 sierpnia zakończenie narodowego wyścigu przy Błoniach Krakowskich) i CEV EuroVolley Men 2021 (2-8 września, TAURON Arena Kraków).
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najbliższe tygodnie będą świętem dla wszystkich spragnionych sportowych emocji kibiców i pasjonatów. My już nie możemy się doczekać najbliższych dni! ;)
Poniżej oraz w załączeniu (do pobrania) harmonogram występów reprezentantów Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.