IE Kraków-Małopolska 2023: trzy srebrne medale Polaków na torze Kolna, w tym dwa indywidualne Klaudii Zwolińskiej!

Podczas ostatnich czterech dni III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 byliśmy świadkami widowiskowych zmagań kajakarzy slalomowych. W rywalizacji, która w randze mistrzostw Europy odbyła się na zmodernizowanym pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA biało-czerwoni wywalczyli trzy medale – wszystkie srebrne. Dwa z nich padły łupem niesamowitej Klaudii Zwolińskiej, w kajakach i kanadyjkach jedynkach, trzeci dołożyła drużyna kajakarzy w składzie: Dariusz Popiela, Mateusz Polaczyk, Michał Pasiut.

Dla Klaudii Zwolińskiej to życiowy sukces – pierwsze indywidualne seniorskie krążki w imprezie rangi mistrzowskiej. Pochodząca z Nowego Sącza kajakarka była mistrzynią Europy i świata juniorek, ale w „dorosłej” rywalizacji dotychczas tylko ocierała się o podium. Jak podkreślała, bardzo się cieszy, że udało się zdobyć te medale akurat w Krakowie i w Polsce, na domowym torze.

W K-1 Polka była wśród faworytek. Z trzecim wynikiem awansowała do finału. W ostatnim przejeździe otrzymała co prawda cztery karne sekundy za dotknięcie palików dwóch bramek, jednak popłynęła tak szybko, że mimo to zdołała zakończyć zmagania ze srebrnym medalem. To pierwszy w historii mistrzostw Europy indywidualny krążek reprezentantek Polski w K-1.

Z bardzo dobrej strony pokazała się też doświadczona zawodniczka Krakowskiego Klubu Kajakowego Natalia Pacierpnik, awansując do finału K-1 z drugim czasem, a ostatecznie kończąc zawody tuż za podium.

Wielką niespodzianką było natomiast srebro Zwolińskiej w C-1. Nasza reprezentantka zaczęła pływać również w tej konkurencji stosunkowo niedawno i ma tutaj dużo mniejsze doświadczenie niż w wiodącej K-1. Polka uzyskała dziewiąty wynik w półfinale. W finale startowało już jako druga, ale, jak się potem okazało, jej wynik zdołała minimalnie poprawić jedynie najlepsza po półfinale, płynąca jako ostatnia Niemka Elena Lilik. Srebro Klaudii Zwolińskiej w C-1 to pierwszy w historii medal wielkiej imprezy dla Polki w tej konkurencji!

Medalowy dorobek biało-czerwonych uzupełniła drużyna kajakarzy, broniąc srebrnych medali z ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Liptowskim Mikulaszu. Dariusz Popiela, Mateusz Polaczyk i Michał Pasiut oczekiwali jednak na dekorację i ostateczne rezultaty kilkadziesiąt minut. W  wyniku regulaminowych zawiłości przyznano im drugie miejsce, mimo iż złoci medaliści – Hiszpanie przyznali się do błędu, co potwierdziła wideoweryfikacja. Postanowiono, że miało to jednak miejsce zbyt późno względem czasu przewidzianego w regulaminie i utrzymano pierwotne wyniki, nieuwzględniające dwóch karnych sekund dla zawodników  z Półwyspu Iberyjskiego.


Zawody na torze KOLNA zwieńczyły widowiskowe zmagania w konkurencji, która zadebiutuje jako olimpijska w Paryżu – kayak crossie. Kajakarze rywalizują tutaj czwórkami, a dalej przechodzi dwóch, którzy najszybciej uporają się nie tylko z konkurentami, ale i z przeszkodami i technicznymi zadaniami. Do półfinału dotarł Mateusz Polaczyk, a Klaudia Zwolińska zatrzymała się na ćwierćfinale. Ku radości kibiców, wśród kobiet triumfowała Ukrainka Wiktorija Us, której nie przeszkodziła nawet kontuzja zalepionej plastrami twarzy.

Rywalizacja kajakarzy slalomowych podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 odbyła się w trzech konkurencjach indywidualnych oraz dwóch drużynowych. Wzięło w niej udział blisko 280 zawodniczek i zawodników z 29 krajów, którzy walczyli o dziesięć kompletów medali. Dopisała publiczność – wyprzedały się wszystkie bilety. Kibiców z pewnością przyciągnęły też medale, szczególnie te wywalczone przez Klaudię Zwolińską.

Kompletne wyniki zmagań we wszystkich konkurencjach znajdują się TUTAJ.

W dekoracji najlepszych w drużynowej rywalizacji kanadyjkarzy uczestniczył Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.

Mające rangę mistrzostw Starego Kontynentu zmagania slalomistów w ramach IE 2023 to również alternatywna, uzupełniająca ścieżka do uzyskania kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Główną drogą do wywalczenia prawa do przyszłorocznych startów w stolicy Francji będą wrześniowe mistrzostwa świata w Londynie. Na uczestników konkurencji K-1 i C-1 podczas IE 2023 czekało po jednej dodatkowej kwalifikacji na igrzyska. W Anglii bilety do Paryża wywalczy po 15 najlepszych zawodniczek i zawodników w K-1, po 12 w C-1, a także po 3 w kayak crossie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc stwierdzić, że miejsca dla Polek w konkurencjach K-1 i C-1 wywalczyła już zatem Klaudia Zwolińska.

Zrealizowana pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie modernizacja toru kajakarstwa górskiego w OSiR Kolna objęła nie tylko remont samego toru, ale także budynek internatu w zakresie systemów wentylacji i klimatyzacji – celem obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Wykonane prace będą miały znaczący wpływ na energooszczędność obiektu, co zmniejszy koszty użytkowania w przyszłości. Sam tor jest nowocześniejszy i umożliwia rozgrywanie w Krakowie imprez najwyższej rangi. Poprawił się też znacznie komfort oglądania zawodów przez kibiców.

Zadania zrealizowane w zakresie samego toru: wymiana figur na torze, wymiana systemu bramkowego, czyszczenie toru, modernizacja trybun, zakup mobilnej platformy startowej, boksów sędziowskich, systemu naciągowego do bramek slalomowych, telebimów LED, pojazdów elektrycznych.

Ponadto wykonano modernizację okablowania przy torze kajakarstwa górskiego.

Koszty:
Dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki 18 095 000 zł
Środki własne Gminy Miejskiej Kraków ok. 2 010 600 zł

Fot. IE 2023; Mateusz Chwajoł/ZIS