ICF Canoe Slalom World Cup w Krakowie: Fox, Benus i Hradilek pierwszymi triumfatorami

Australijka Jessica Fox w konkurencji C1W, Słowak Matej Benus w C1M i Czech Vavrinec Hradilek w K1M zwyciężyli w pierwszych finałowych przejazdach zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie slalomowym, które trwają od wczoraj na Torze Kajakarstwa Górskiego w ośrodku KOLNA. Polacy wystąpili jedynie w finale K1M. Mateusz Polaczyk ostatecznie uplasował się na piątym miejscu, a Maciej Okręglak zajął ósmą lokatę.

Co ciekawe, nasi reprezentanci przystępowali do finałowego przejazdu jako liderzy zmagań kajakarzy, półfinał wygrał Polaczyk o… jedną setną sekundy przed Okręglakiem! W finale przedstawiciel klanu Polaczyków uzyskał co prawda najlepszy czas, ale cztery karne sekundy za dotknięcie dwóch bramek zrzuciły go na piątą pozycję. Okręglaka w ostatecznej potyczce wyraźnie zjadły nerwy i był najwolniejszy, a ósme miejsce zawdzięcza poważnym błędom i wielu karnym sekundom Niemca Sebastiana Schuberta i Szwajcara Michaela Kurta.

O sporym pechu może mówić urodzony w Krakowie Dariusz Popiela. Został sklasyfikowany na 11. miejscu, co oznacza, że w półfinale był pierwszy pod kreską – najlepszy wśród tych, którzy do niego nie awansowali.

Zwycięzca K1M – zazwyczaj uśmiechnięty Hradilek – cieszył się jak dziecko z wręczanego tradycyjnie medalu, w jego przypadku z najcenniejszego kruszcu, i wyprzedzenia Martina Halcina ze Słowacji i Mathieu Biazzizo z Francji.

W C1M za Benusem uplasowali się Brytyjczyk David Florence i Słoweniec Benjamin Savasek. Spośród Polaków najlepszy był Kacper Gondek – 15. miejsce (odpadł w półfinale). W piątkowych eliminacjach polegli Igor Sztuba (34. miejsce) i Grzegorz Hedwig (40. miejsce).

Triumfatorka C1W Jessica Fox pokonała wschodzącą gwiazdę kajakarstwa slalomowego – Brytyjkę Kimberly Woods . Na trzecim stopniu podium niespodziewanie stanęła Ukrainka Wiktoria Dobrotworska. Z Polek najwyżej sklasyfikowana została Justyna Janczy – na 14. lokacie (odpadła w półfinale). Eliminacji nie przebrnęły Ewa Hurkała i Aleksandra Stach (odpowiednio 27. i 28. miejsce).

W niedzielę odbędą się półfinały i finały K1K oraz C2M. W rywalizacji kajakarek liczymy na dobry występ Natalii Pacierpnik z Krakowskiego Klubu Kajakowego. W półfinale kanadyjek dwójek wezmą udział trzy polskie osady: Piotr Szczepański/Marcin Pochwała, Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak oraz Filip i Andrzej Brzezińscy.

Szczegółowe wyniki oraz relację wideo z sobotnich zmagań krakowskiej edycji  2015 ICF Canoe Slalom World Cup można znaleźć TUTAJ.