Ekstremalne zakończenie Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w Slalomie Kajakowym

W ostatnim dniu Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w Slalomie Kajakowym trudnym wyzwaniom na krakowskim torze KOLNA musieli sprostać nie tylko uczestnicy zmagań, ale także organizatorzy imprezy. Z powodu burzy i intensywnych opadów deszczu w niedzielne popołudnie rywalizacja w konkurencji extreme została przerwana na godzinę. W końcu, udało się jednak wyłonić ostatnich medalistów, ale ich dekorację i zakończenie zawodów przeniesiono do hali sportowej.

Reprezentanci Polski zdobyli w tych mistrzostwach trzy medale – dwa srebrne i jeden brązowy. Z roli jednej z faworytek znakomicie wywiązała się Klaudia Zwolińska, która zajęła drugie miejsce w K1 U23, przegrywając tylko z mistrzynią Europy seniorek Czeszką Amelie Hilgertovą.

O miłe niespodzianki postarali się juniorzy. Szymon Nowobilski został wicemistrzem świata w C1, a para Zuzanna Kulig/Kacper Zachwieja uplasowała się na trzeciej pozycji w C2 mikst.

Puchar Narodów trafił do ekipy Czech, która w Krakowie sięgnęła po 19 medali – 6 złotych, 9 srebrnych i 4 brązowe.  Nagrodę odebrał Jiři Prskavec. Jego syn – też Jiři – to jeden z najbardziej znanych slalomistów świata.

Wielkie sukcesy zanotowali także Francuzi (8 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy). Na podium stawali reprezentanci 15 krajów.

Kompletne wyniki można znaleźć TUTAJ.

W weekend walkę młodych kajakarzy w ośrodku KOLNA obserwował prezydent Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF) i zarazem członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Hiszpan José Perurena López.

Kraków był po raz drugi – poprzednio w 2016 roku – Miastem-Gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w Slalomie Kajakowym.

Następne MŚ w tych kategoriach wiekowych zostaną zorganizowane od 7 do 12 lipca 2020 roku w Słowenii.