Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce już otwarte: wyjątkowe miejsce spotkań

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał w czwartek, 19 grudnia otwarcia Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce. W nowoczesnym kompleksie znajdują się kryta sześciotorowa pływalnia z ruchomym dnem, strefa rekreacyjna z basenami i jacuzzi, sauny oraz pomieszczenia do ćwiczeń fizycznych i zajęć edukacyjnych.

W uroczystości uczestniczyli: Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim Zbigniew Kożuch, Prezes Zarządu Spółdzielni i Mieszkaniowej Na Kozłówce Radosław Gruszka, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Siemacha ks. Andrzej Augustyński, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Prezes Zarządu Chemobudowy Kraków SA Andrzej Wyszyński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, radni miejscy i dzielnicowi, mieszkańcy.

- Od paru lat, jeżeli można użyć kolokwialnego określenia, „poszliśmy w sport”. To ponad 200 boisk różnego typu – „orlików” i przyszkolnych, wielofunkcyjnych, kilka basenów, które już zostały wybudowane, także w okolicy – na osiedlu Kurdwanów i przy ulicy Kurczaba, parę innych się w Krakowie buduje, największy obiekt przy Eisenberga. Postanowiliśmy również wybudować tutaj Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji z inicjatywy Przewodniczącego Rady Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce, mieszkańca tego osiedla Pana Prezydenta Tadeusza Trzmiela – powiedział podczas czwartkowego wydarzenia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Prezydent podziękował Zarządowi Infrastruktury Sportowej z Dyrektorem Krzysztofem Kowalem oraz wykonawcy – firmie Chemobudowa Kraków SA za szybką realizację inwestycji, zapoczątkowanej wmurowaniem kamienia węgielnego w lutym 2018 roku.

Prezydent Jacek Majchrowski poinformował o darmowym udostępnieniu kompleksu Na Kozłówce w najbliższą sobotę i niedzielę oraz przekazał przyszłym, młodym użytkownikom 5 stoperów do mierzenia czasu.

Genezę powstania Centrum Sportu i Rekreacji przypomniał w pełnym emocji i ekspresji wystąpieniu Prezes Radosław Gruszka: - Dzięki olbrzymiej pracy wielu ludzi dobrej woli świętujemy dziś otwarcie tego wspaniałego obiektu położonego między dużym placem zabaw i kortami tenisowymi. To efekt dobrej współpracy władz miasta Krakowa i spółdzielni mieszkaniowej.

-  Dla nas ten obiekt nabiera szczególnego znaczenia – zapewnił w imieniu operatora Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce ks. Andrzej Augustyński. - Chciałbym podkreślić jego unikalność. Tutaj o sporcie będziemy myśleć przede wszystkim w kategoriach społecznych. Ważne jest to, aby nasza młodzież, nasi mieszkańcy mieli nie tylko możliwość doskonalenia swoich umiejętności sportowych i kondycji, ale także budowania relacji międzyludzkich. Mamy tu dwie placówki – wsparcia dziennego dla dzieci oraz dla seniorów – Nestor Spot.

W trakcie czwartkowego spotkania Centrum Na Kozłówce poświęcił Proboszcz Parafii Matki Bożej Dobrej Rady ks. Marian Pietraszko.

Działalność placówki zainaugurowano przecięciem wstęgi.


Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce

Obiekt wykonano jako budynek parterowy, częściowo podpiwniczony, wzniesiony w technologii żelbetowej, płytowo-żebrowej, ze stropodachem żelbetowym oraz w części basenowej z dachem płaskim w konstrukcji dźwigarów z drewna klejonego, pokryte membraną pcv.

Hala basenowa wyposażona jest w nieckę sportową o wymiarach 12,5 x 25 metrów z sześcioma torami pływackimi, zaprojektowana w technologii stali nierdzewnej, wyposażona w ruchome dno z przegrodą. Ruchome dno obejmuje 3 tory pływackie. W aneksie hali głównej znajduje się niecka rekreacyjna, wyposażona w siedziska i leżanki z masażem powietrznym oraz gejzery denne i kolumny masażu wodnego. W nawie rekreacyjnej zlokalizowano też brodzik dla najmłodszych i dwie wanny jacuzzi. Wszystkie niecki i wanny wykonane w technologii stali nierdzewnej. Do tej części hali przystaje saunarium z sauną fińską i turecką, kadzią schładzającą, natryskami wrażeń i wypoczywalnią oraz magazyn.
Do części basenowej przynależy koedukacyjna szatnia wyposażona w 180 szafek i 12 przebieralni, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych, jest także szatnia grupowa z 24 szafkami. Odrębnie wydzielono zespół szatniowo sanitarny dla ratowników i instruktorów pływania.

W części sportowej (nie basenowej) znajdują się  sale fitness i pomieszczenia edukacyjne  z magazynem sprzętu oraz własne zaplecze szatniowo sanitarne z 52 szafkami. W tej części zlokalizowane zostały również pomieszczenia szatniowo-sanitarne i socjalne instruktorów.

Obiekt wyposażony jest w instalacje: wod.-kan., c.o., c.t., elektryczną, teletechniczną, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, system ESOK.

Powierzchnia zabudowy budynku: 2 228,40 m2

Powierzchnia całkowita: 3 812,82 m2

Powierzchnia  użytkowa budynku: 3 024,40 m2

Kubatura budynku 15 467,50 m2

W ramach inwestycji wybudowano także drogę dojazdową o dł. 350,0 m, od ulicy Facimiech do wjazdu na teren Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji (wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Facimiech).

Koszt budowy Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji to 26 871 898,35 zł brutto. Całkowity koszt inwestycji wraz z drogą to 33 767 000,00 zł brutto. Całość inwestycji została zrealizowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego CHEMOBUDOWA-KRAKÓW Spółka Akcyjna, według projektu Pracowni Projektowej ,,PION" z Łodzi. Operatorem obiektu jest Stowarzyszenie SIEMACHA.

Fot. Michał Sobolewski/ZIS