Dobrzy znajomi z Cracovia Maraton najlepsi we Wrocławiu

Kenijczyk Edwin Kirui, który w kwietniu tego roku był drugi w XI Cracovia Maraton wygrał w niedzielę, 16 września jubileuszowy 30. Hasco-Lek Wrocław Maraton. Nie udało mu się poprawić rekordu imprezy w stolicy Dolnego Śląska, uzyskał czas 2:15.33. Wyprzedził rodaków: Juliusa Kipkorira Kilimo ? 2:15.54 i Joela Kosgei Komena ? 2:16.29. Sklasyfikowano 3896 biegaczy. W rywalizacji maratończyków niepełnosprawnych - na wózkach - triumfował podwójny złoty medalista Paraolimpiady w Londynie Rafał Wilk.

Kilimo to rekordzista trasy Cracovia Maraton. W 2009 roku pokonał ją w 2:11.26. Gdyby we Wrocławiu zbliżył się do tego wyniku, poprawiłby nie pobity już od 10 lat rezultat Białorusina Władymra Tiamczyka - 2:13.28. Wystarczyłaby do tego nawet „życiówka" ustanowiona kilka miesięcy temu w Krakowie przez Kirui (2:12.37). Dodajmy, że Rafał Wilk ma już oczywiście na koncie sukces w XI Cracovia Maraton.

30. Hasco-Lek Wrocław Maraton stał się dla Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie kolejną okazją do promowania XII Cracovia Maraton (odbędzie się 28 kwietnia 2013 roku) oraz VI BiegU Trzech Kopców, na który zapraszamy za trzy tygodnie - w niedzielę, 7 października. Przyjmowaliśmy zapisy upoważniające do niezwykle atrakcyjnej opłaty startowej (35 zł - XII CM i 25 zł - VI B3K). Ta inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez biegaczy, pomysłu gratulowali organizatorzy innych maratonów.

Wrocławianie nie ukrywali satysfakcji z niespotykanej w długiej 30-letniej historii liczby uczestników, która przekroczyła 4 000 w koronnej konkurencji. Niemal tyle samo osób postanowiło spróbować sił w rodzinnej mili, wyznaczonej na terenie otaczającym Stadion Olimpijski.

Wśród widzów dostrzegliśmy wiele wybitnych i znanych postaci polskiego sportu, m.in. mistrzynię olimpijską w strzelectwie Renatę Mauer-Różańską, koszykarzy Mieczysława Łopatkę i Adama Wójcika, siatkarki Halinę Aszkiełowicz-Wojno i Milenę Rosner.

Koleżanki i kolegów gorąco dopingował 9. maratończyk Igrzysk Olimpijskich i rekordzista Polski (2:07.39) Henryk Szost.

[galeria:458]
Fot. JS/ZIS