Szczegóły obiektu

Inne Inne
Dawna Strzelnica Garnizonowa na Woli Justowskiej
ul. Królowej Jadwigi 220, 30-218 Kraków - Dzielnica VII Zwierzyniec
Dyscypliny:
  • Inne

Obiekty, w których prowadzone są zajęcia: ul. Królowej Jadwigi 220, 30-218 Kraków

Strzelnica garnizonowa na Woli Justowskiej wzniesiona w latach 1886-87, rozbudowana w roku 1898 była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, wykorzystywanej początkowo przez wojska austriackie, a w późniejszych latach przez członków Związku Strzeleckiego i legionistów Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym, a dalej do początku lat 90-tych XX wieku strzelnica należała do garnizonu krakowskiego.

Powierzchnia zabudowy budynku strzelnicy wynosi 755,60 m2, powierzchnia użytkowa budynku -1025,00 m2, w tym powierzchnia piwnicy 350,00 m2, a pow. parteru – 675,00 m2. W odtwarzanym obiekcie wybudowane zostały podziemia, które zgodnie z projektem przeznaczone są do wykorzystania jako pomieszczenia techniczne (kotłownia, wentylatornia,  przepompownia ścieków) oraz jako pomieszczenia magazynowe, pomieszczenia kuchenne z windą towarową oraz sanitariaty.

Elementy konstrukcji drewnianej obiektu zostały w ok. 60% zastąpione nowymi elementami, zaś pozostała część po gruntownej konserwacji – stanowi elementy zabytkowe.

Zgodnie z projektem powierzchnia parteru podzielona została na cztery funkcjonalnie połączone części z wejściem głównym zlokalizowanym w skrzydle wschodnim.

W listopadzie 2014 roku na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie rozpoczęto pracę dotycząca tzw. demontażu konserwatorskiego. Przez wiele miesięcy prowadzone były roboty ziemne i żelbetowe związane z wykonaniem podpiwniczenia w części centralnej i wschodniej oraz fundamentów w części zachodniej, na pewno mało efektowne i praktycznie niewidoczne dla postronnego obserwatora, za to niezwykle ważne dla całej inwestycji nadzorowanej przez ZIS. Następnie rozpoczęto montaż drewnianej konstrukcji. Na tym etapie przewidziano osiągnięcie tzw. stanu surowego otwartego, czyli  bez stolarki okiennej i drzwiowej, natomiast z zadaszeniem obiektu. W 2106 roku zakończono rewaloryzację, wykonano m.in. instalację wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, gazową i centralnego ogrzewania, stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian. Wykonane zostały również prace budowlano-wykończeniowe.

Obiekt został zrewitalizowany za kwotę 12 375 624 zł, głównie z budżetu Gminy Miejskiej Kraków, przy finansowym wsparciu – w wysokości 2 088 100 zł – Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Odrestaurowany budynek stał się kolejną atrakcją turystyczną Krakowa, znakomicie wpisując się w otoczenie.

Aktualności