Biegniemy eko!
Przy okazji organizacji TAURON 22. Cracovia Maratonu i wydarzeń towarzszących podjęty został szereg działań proekologicznych. Wprowadzono rozwiązania, które pozwalają lepiej dbać o środowisko i kształtować dobre nawyki. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – jako organizator największych imprez biegowych w stolicy Małopolski – jest też zaangażowany w europejski projekt MINEV (Waste MINimization in Large EVents), którego celem jest minimalizacja powstawania odpadów m.in. podczas dużych wydarzeń sportowych.

Założeniem projektu MINEV jest zbadanie możliwości miast i wdrożenie działań minimalizujących powstawanie odpadów, by organizowane wydarzenia stawały się bardziej ekologiczne. W sobotę, 5 kwietnia w miasteczku przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przygotowane zostanie specjalne stoisko informacyjno-edukacyjne dotyczące poprawnej segregacji i minimalizacji odpadów. W ramach stoiska, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapewni materiały edukacyjne oraz interaktywne stanowiska dla odwiedzających, np. quizy o segregacji, możliwość sprawdzenia, jak działa proces recyklingu. Będzie też ekspozycja pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, wraz z instrukcją poprawnej segregacji.
W ramach organizacji TAURON 22. Cracovia Maratonu i wydarzeń towarzyszach wprowadzone lub utrzymane zostały działania proekologiczne:
- ograniczamy do minimum plastik i papier w pakietach startowych,
- oficjalne koszulki TAURON 22. Cracovia Maratonu, OSHEE Biegu Nocnego na 10 km i Cracovia Maraton na Rolkach (renomowanej marki ASICS – Sponsora Technicznego imprez), które można kupić na specjalnym stoisku na Expo przy Biurze Zawodów są wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu – do produkcji wykorzystywane są przetworzone butelki PET zebrane z wód Sri Lanki,
- na terenie Biura zawodów i ESPO ustawione będą specjalne kosze do segregacji śmieci,
- rezygnujemy z plastikowych kubeczków, talerzy i sztućców podczas Pasta Party na rzecz tych ekologicznych,
- na trasie TAURON 22. Cracovia Maratonu będzie dostępnych 8 punktów z wodą pitną z hydrantów Partnera imprez – Wodociągów Miasta Krakowa (uczestnicy mogą nalewać wodę bezpośrednio do swoich bidonów):
punkty nawadniania:
5 km (punkt odżywczy) – al. Mickiewicza od ul. Piłsudskiego
7,5 km (punkt odświeżania) – ul. Piastowska – ul. Olimpijska
10 km (punkt odżywczy) – deptak przy Błoniach – cypel
15 km (punkt odżywczy) – ul. Warneńczyka
17,5 km (punkt odświeżania) – ul. Dekerta
22,5 km (punkt odświeżania) - ul. Lema przed al. Jana Pawła II
25 km (punkt odżywczy) – al. Jana Pawła II – Rondo Czyżyńskie, kierunek Nowa Huta
30 km (punkt odżywczy) – Plac Centralny
- na trasie rezygnujemy z plastikowych kubeczków na rzecz papierowych (oprócz hydrantów, będą punkty z wodą od Sponsora imprez – Piwniczanki)
- na trasie, na punktach odżywiania i odświeżania – na środku i na końcu, ustawione zostaną punkty TU WRZUĆ ŚMIECI (zwracamy uwagę na trafianie do celu!),
- nie marnujemy jedzenia – jeżeli po sobotnim Pasta Party lub po maratonie zostaną niewykorzystane posiłki, to będą przekazane do Banku Żywności.