Będą konsultacje społeczne w sprawie Białych Mórz
Z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odbędą się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Białych Mórz. Blisko 35-hektarowy poprzemysłowy teren znajdujący się w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi i w rejonie ulic Podmokłej i Herberta będzie – zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – ogólnodostępnym, miejskim terenem zielonym z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.
- Zdecydowaliśmy, by opracować nową koncepcję tego otwartego terenu jako miejsca zielonego z obszarami rekreacji, ścieżkami do biegania, dla rolkarzy, z elementami parkowymi. Dzięki temu ten obszar będzie dostępny dla większej liczby krakowian – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej.
Kierunek przeznaczenia i zagospodarowania Białych Mórz wyznaczą mieszkańcy w drodze konsultacji społecznych, które rozpoczną się we wrześniu, a zakończą w listopadzie tego roku. W ramach tych działań odbędą się spacery badawcze oraz prace warsztatowe z udziałem ekspertów.
- Chcemy zaprosić ekspertów z Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu, którzy mogliby zaproponować całościową koncepcję dla tego obszaru w oparciu o postulaty mieszkańców – zapowiada Wiceprezydent Andrzej Kulig.
Prowadzone będą też dyżury ekspertów. Uwagi i opinie będzie można zgłaszać także za pomocą ankiet elektronicznych i papierowych.
Szczegółowy harmonogram konsultacji zostanie podany w późniejszym terminie. Treść zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa nr 2113/2022 w sprawie uruchomienia konsultacji społecznych jest opublikowana TUTAJ.
Wielka przestrzeń rekreacyjna
Zgodnie z zapisami planu miejscowego z 2012 r., Białe Morza to ogólnodostępny, otwarty teren zielony z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Co ważne, tereny Białych Mórz są dostępne dla mieszkańców. Warto przejść się w wolnej chwili na spacer po dzikiej łące i przyjrzeć się z bliska jak przyroda zmieniła to miejsce w ciągu ostatnich lat. Dojście jest możliwe od strony ulicy Totus Tuus (prowadzącej do Sanktuarium św. Jana Pawła II).
W jego sąsiedztwie, za oddzielającą ulicą Podmokłą, znajdują się tzw. małe Białe Morza – działka z dziką zieloną roślinnością o powierzchni ok. 18 hektarów. Dokumenty planistyczne określają, że ten teren ma być przeznaczony pod zieleń izolacyjną i urządzoną. - Chcemy, by te tereny zachowały swój naturalny charakter – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig. W tym miejscu znajduje się psi wybieg, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy wychodząc z czworonogami.
Koncepcja zagospodarowania ulegnie zmianie
Przypomnijmy, jednym z pomysłów na zagospodarowanie części tego terenu była budowa pola golfowego. Reszta tej działki miała służyć jako przestrzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym, dostępna dla mieszkańców.
Po przeprowadzeniu w 2015 r. procedury przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort sp. z o. o. Na mocy tej umowy miały powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została rozwiązana 24 listopada 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Przejęcie przez miasto tego terenu, poprzedzone postepowaniem komorniczym, nastąpiło pod koniec 2021 r.