Szczegóły obiektu

Pływanie Pływanie
Basen 50-metrowy przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie
ul. Monte Cassino 31, 30-337 Kraków - Dzielnica VIII Dębniki
zis.krakow.pl +48 126 166 401
Dyscypliny:
  • Pływanie

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie opracował koncepcję oraz projekt budowlany, a także pozyskał wszelkie pozwolenia pozwalające na realizację w najbliższych latach inwestycji, w ramach której powstanie budynek basenu mieszczący m.in. dwie niecki basenowe (50m oraz 25 m). Koncepcja architektoniczna zakłada połączenie przewiązką budynku basenu z budynkiem dydaktyczno-internatowym.

Inwestycja stanowi II etap prac na działkach 136/23, 136/15 obr. 10 Podgórze. Przed przystąpieniem do II etapu wykonane zostaną: budowa budynku hali sportowej z zapleczem i trybunami, oraz budowa budynku dydaktyczno-internatowego stanowiące dobudowę do budynku Zespołu Szkół Łączności. Pozwoli to na wyburzenie obecnych budynków internatu, który usytuowany jest w miejscu planowanego basenu.

Wprowadzenie nowej zabudowy stanowić będzie kontrapunkt dla istniejącej kompozycji przestrzennej i funkcjonalnej, nie zaburzając obecnych wartości terenu. Skala obiektu, jego proporcje oraz usytuowanie, respektują istniejące rozwiązania terenu, tworząc przestrzeń o wyjątkowych, wysokich walorach estetycznych.

Głównym założeniem w projektowaniu inwestycji, było stworzenie interesującej i atrakcyjnej przestrzeni zapewniającej najlepsze warunki do nauki i sportu, atrakcyjnej i przeznaczonej dla wszystkich niezależnie od wieku i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

Hala basenowa zaprojektowana została w linii zabudowy hali sportowej szkoły, z dużym otwartym placem przed wejściem głównym. Hala odsunięta jest od chodnika pieszego o ok. 18m. Zaprojektowany budynek basenu w rzucie ma kształt prostokąta o wymiarach 93.5 m x 60 m i wysokości 11.25 m. Budynek zaprojektowano jako żelbetowy w konstrukcji słupowo-płytowej w obrębie kondygnacji podziemnej natomiast kondygnacje nadziemne zaprojektowano jako płytowo-słupowo-ścianowe o osiowym module 6.60 m x 6.60 m.

Wpisując się w otaczającą zabudowę na działkach szkoły, zaprojektowano budynek nawiązujący formą do minimalizmu modernistycznego. Zaprojektowano prostopadłościenną bryłą, przykrytą płaskim dachem, która korespondują zarówno z istniejącymi i projektowanymi na działce budynkami jak i najbliższym sąsiedztwem, zarówno mieszkaniowym jak i biurowym.

Elewacja budynku zaprojektowana została jako ciąg pionowych, smukłych okien ułożonych w równym, rytmicznym ciągu od strony ulicy Nowaczyńskiego, oraz na elewacjach północnej i południowej. W bryle tej wycięto przeszklenie kondygnacji parteru. Przeszklenie to kontynuowane jest w nadwieszonej przewiązce łączącej budynek basenu z budynkiem dydaktycznym szkoły.

Przeszklenie przestrzeni parteru, łączy budynek optycznie z przestrzenią otaczającą obiekt, co  daje wrażenie komfortu i sprawia że jest bardziej przyjazna dla użytkowników. Również dlatego dużą uwagę przywiązano do stworzenia komfortowej przestrzeni zewnętrznej, w szczególności placu przed wejściem głównym do budynku, który stanowić ma swoiste przedłużenie hallu głównego budynku, i być miejscem spotkań dla użytkowników basenu.

Budynek basenu zaprojektowano w kolorze białym, co nadaje bryle lekkości.

Elewacje budynku zaprojektowano przy użyciu tych samych materiałów wykończeniowych co projektowanych budynków I etapu: przejrzystego szkła, płyt włóknowo-cementowych oraz elementów konstrukcji stalowych. We wszystkich budynkach zastosowano takie same detale architektoniczne. Dzięki temu uzyskano spójne, klarowne bryły, porządkujące przestrzeń Zespołu Szkół Łączności.

Budynek basenu to obiekt trójkondygnacyjny podpiwniczony. Na kondygnacji podziemnej mieścić się będą pomieszczenia techniczne (w tym pomieszczenia technologii uzdatniania wody), z garażem podziemnym o pow. 1 419,59m2 oraz pomieszczeniami techniczno-magazynowymi.

Główna kondygnacja parteru mieścić będzie:

- halę basenu z niecką o wymiarach 26 x 50 m oraz basenem treningowym o wymiarach 25 x 12,5 m oraz 2 nieckami jacuzzi
- hall główny wejściowy, z szatnią, pomieszczeniem suszarek i boksami kasowymi
- zespół szatniowy dla klientów komercyjnych z zapleczem sanitarnym
- zespół szatniowy dla uczniów i zawodników z zapleczem sanitarnym
- 2 salki ćwiczeń
- pomieszczenia trenerów i ratowników
- zaplecze magazynowe hali basenu
- zespół saun (sauna sucha i sauna parowa)
- pomieszczenia niezbędne w trakcie zawodów – pom. elektronicznego pomiaru czasu, biuro zawodów itp.

Na I piętrze znajdować się będą pomieszczenia związane z trybunami – szatnia odzieży wierzchniej, trybuny na ok. 900 osób (dostępne z piętra II i parteru), kawiarnia z zapleczem sklepik, siłownia, część administracyjna i zaplecze sanitarne widzów.

Na piętrze II – pomieszczenia techniczne (wentylatornia).

Przed wejściem głównym zaplanowany został plac wejściowy, z elementami małej architektury (ławki, zieleń urządzona, oświetlenie, rzeźba, maszty flagowe itp.) stanowiący przedłużenie formalne i funkcjonalne hallu głównego .

Charakterystyczne parametry techniczne budynku

Powierzchnia działek 136/23, 136/15 obr. 10 Podgórze: 30 575,00 m2
Powierzchnia terenu objętego opracowaniem: 8 590,00 m2
Powierzchnia zabudowy projektowanego budynku: 5 631,70 m2
Powierzchnia netto projektowanego budynku: 12 512,01 m2
Powierzchnia użytkowa projektowanego budynku: 6 275,21 m2
Kubatura budynku: 61 101,78 m3