Atapuma najlepszy w Bukowinie, „król gór” Riblon w żółtej koszulce

Kolumbijczyk Darwin Hurtado Atapuma (Colombia) wygrał najeżony stromymi podjazdami 6. etap 70. Tour de Pologne Bukovina Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska. Tuż za nim na metę przyjechał Francuz Chritsophe Riblon (AG2R), który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i ma 19 sekund przewagi nad Baskiem Jonem Insausti Izaguirre (Euskaltel-Euskadi). Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) z 20 sekundami starty do lidera wyścigu jest trzeci.

Końcowe kilometry etapu były bardzo emocjonujące. Serca zadrżały wszystkim Polakom, gdy nasz faworyt, pochodzący z Zegartowic pod Myślenicami Rafał Majka upadł na jednym z zakrętów. Szybko jednak wrócił na trasę, w czym bardzo pomógł mu kibic z narodową flagą. Ten etap wyraźnie jest pechowy dla Majki, gdyż rok temu uczestniczył na nim w kraksie.

Majka nie poddał się, udało mu się dojechać do grupy goniącej Atapumę oraz Riblona i ostatecznie Polak finiszował na 5. Miejscu.

Uciekający przed dłuższy czas Atapuma na końcowych kilometrach został złapany przez Riblona, który przez chwilę prowadził, ale w końcówce Kolumbijczyk wyskoczył zza pleców Francuza i jako pierwszy minął linię mety.

Riblon nie może jednak narzekać – na koncie ma już zwycięstwo w 2., włoskim etapie 70. Tour de Pologne, zakończonym na przełęczy Passo Pordoi, a zdobyta dziś przewaga wydaje się być całkiem solidną w perspektywie jutrzejszej „czasówki” z Wieliczki do Krakowa. Francuz stał się prawdziwym „królem gór”, gdyż ma na koncie również spektakularne zwycięstwo podczas niedawnej, 100. Edycji Tour de France, gdzie wygrał etap prowadzący do Alpe d’Huez.

Wspomniany ostatni, 7. Etap 70. Tour de Pologne z Wieliczki do Krakowa – jazda indywidualna na czas, na dystansie 37 km zapowiada się bardzo ciekawie. Pierwszy kolarz wystartuje z Wieliczki o godz. 15.10, a ostatni spodziewany jest w Krakowie o 18.30. Finałowy etap 70. Tour de Pologne zakończy się na Rynku Głównym, gdzie odbędzie się również uroczysta dekoracja zwycięzców całej imprezy.

O zmianach w organizacji ruchu i komunikacji publicznej można przeczytać TUTAJ.