Akt podpisany - sportowa hala pasywna na osiedlu Wysokim już za rok
We wtorek, 29 października 2013 r. akt erekcyjny pod budowę pasywnej hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na nowohuckim osiedlu Wysokim podpisali: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor ZSO nr 3 Marta Łój, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVI Sławomir Góra i reprezentujący wykonawców właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego MURDZA Zygmunt Murdza. Sygnatariusze dokonali także wmurowania dokumentu.
Termin zakończenia prac wyznaczono na 29 sierpnia 2014 roku. Inwestorem jest Gmina Miejska Kraków/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
- To będzie wyjątkowy obiekt. Tak zwana hala pasywna umożliwi prowadzenie rozgrywek ogólnopolskich i zajęć sportowych w bardzo komfortowych warunkach, przyczyni się także do ochrony środowiska. Doskonale wpisuje się w cykl inwestycji sportowych . Staramy się, aby sport w Krakowie był nie tylko zawodowy, ale przede wszystkim masowy. Stąd kilkanaście „Orlików”, liczne hale i boiska, które już powstały i powstają nadal w naszym mieście. W tej hali będzie można grać w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę. To dyscypliny tutaj właśnie dominujące. Drużyny piłkarek ręcznych i siatkarek z tej szkoły zajęły pierwsze miejsce w Krakowskiej Olimpiadzie Sportowej - powiedział Prezydent Jacek Majchrowski podczas wtorkowej uroczystości.
O bogatych, z górą stuletnich tradycjach, założonego w 1906 roku III Liceum przeniesionego w 1968 r. z ulicy Jana Kochanowskiego na osiedle Wysokie przypomniała Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 Marta Łój, wyrażając radość, że dzięki hali pasywnej nowoczesność znów zawitała do Nowej Huty i obiecała, że hala zostanie należycie wykorzystana przez uczniów i mieszkańców dzielnicy.
Projekt przygotowała Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach spółka jawna
Budynek pasywny to taki, który poprzez odpowiednią lokalizację i ukształtowanie bryły, bardzo dobrze termo izolowane i szczelne powietrznie przegrody oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w sposób bierny, czyli pasywny, wykorzystuje energię słoneczną i wewnętrzne zyski ciepła do celów grzewczych.
Obiekt jest zaprojektowany w standardzie budynku pasywnego: projektowane zużycie energii na cele grzewcze wynoszą 15 kWh/m kw. rocznie, czyli do ogrzania 1 m sześc. budynku w ciągu roku wystarcza 1.5 m sześc. gazu.
Zastosowany w budynku standard budownictwa pasywnego powoduje, że projektowany budynek będzie zużywał o ok. 80-90% mniej energii na cele grzewcze w stosunku do budynku standardowego, wybudowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Dla uzyskania powyższych wartości w budynku zastosowano nowoczesne technologie:
- centrale wentylacyjne z wymiennikami ciepła obrotowym i podwójnym krzyżowym posiadające sprawność odzysku ciepła >80%
- gruntowy wymiennik ciepła – wstępne podgrzanie powietrza (zima) lub jego ochłodzenie (lato), dzięki któremu wzrasta komfort cieplny we wnętrzu;
- kolektory słoneczne, dzięki którym dodatkowo zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na energię konwencjonalną
W budynku zlokalizowano następujące funkcje:
- strefa wejściowa znajduje się po stronie południowo-wschodniej budynku (od strony Plant Bieńczyckich), z holu bezpośrednie przejścia na arenę, widownię oraz do zaplecza szatniowo-sanitarnego, hol również połączony przewiązką z budynkiem szkoły;.
- arena sportowa jest wielofunkcyjna, o wymiarach 22x44 m, z trybunami dla 224 osób (192 miejsca dla widowni + 32 miejsca dla zawodników), w poziomie trybun znajdują się toalety dla widzów;
- w części niższej budynku i pod trybunami znajdują się zaplecza szatniowo-sanitarne, sala fitness o powierzchni blisko 100m2 oraz pomieszczenia towarzyszące, takie jak pokoje trenera, pomieszczenia techniczne, gospodarcze i magazynowe.
Powierzchnia terenu to 4 985 m2 powierzchnia zabudowy - 1 866 m2, a powierzchnia użytkowa - 1 812,3 m2
Wykonawcą jest Konsorcjum: lider - MURKRAK Sp. z o.o. Sp. komandytowa, partner Partner – Zakład Remontowo Budowlany MURDZA mgr inż. Zygmunt Murdza, wyłonione w przetargu nieograniczonym.
Cena oferty: 6 586 221,70 złotych brutto za wybudowanie sali gimnastycznej – pasywnej hali sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu.
Prace się już rozpoczęły, na placu budowy widać fragmenty ścian a nawet trybun przyszłej hali sportowej. W takiej scenerii odbyła się wtorkowa uroczystość.