Sporty walki
Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków
Prowadzone sekcje:
-
Karate kobiet:poniżej 8 lat, 8-10 lat, 11-13 lat, 14-15 lat, 16-17 lat, 18-19 lat, Senior
-
Karate mężczyzn:poniżej 8 lat, 8-10 lat, 11-13 lat, 14-15 lat, 16-17 lat, 18-19 lat, Senior
Klub prowadzi zajęcia dla osób niepełnosprawnych: Tak
Klub prowadzi zajęcia dla osób starszych: Tak
Obiekty, w których prowadzone są zajęcia:
-
DOJO W TAURON ARENIE KRAKÓW, ul. Stanisława Lema 7, 31-571 Kraków
-
AKADEMIA KARATE TRADYCYJNEGO NIEPOŁOMICE-KRAKÓW, 32-005 Niepołomice, ul. Grunwaldzka 15d
-
KS Bieżanowianka, ul. Wojciecha Lipowskiego 5, 30-898 Kraków
-
Szkoła Detektywów i Pracowników, KRAKÓW, ul. Kościuszki 54
-
Przedszkole HAPPY TIME, ul. Anny Szwed-Śniadowskiej 42/L2, Kraków (Kliny)
Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice – Kraków jest członkiem Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Klub działa prężnie od 25 lat. Zrzesza całe rodziny ćwiczących. Członkami Akademii są najwyższej klasy zawodnicy, ale i osoby, które ćwiczą tylko rekreacyjnie.
Klub stale się rozwija. Stawia na aktywność i nowe wyzwania. Jego wizytówką są nauczyciele, zawodnicy oraz ćwiczący. Instruktorzy Akademii to nie tylko utytułowani zawodnicy, medaliści mistrzostw Polski, Europy i świata, ale przede wszystkim ludzie, którzy swoją pasją, energią i entuzjazmem zarażają innych. Akademia prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także dla osób niepełnosprawnych.
Historia
Klub powstał w 1996 roku z inicjatywy Pawła Janusza. Przez wiele lat był zrzeszony w MKS Spartakus Niepołomice. W 1996 roku treningi w klubie rozpoczęło 30 osób. Dzisiaj w Akademii i sekcjach satelitarnych ćwiczy około tysiąca karateków, od przedszkolaków po seniorów.
W 2006 roku karatecy doczekali się własnego budynku, w którym powstała Akademia Karate Tradycyjnego. Uroczyście otwarł ją Prezydent Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego – legendarny sensei Hidetaka Nishiyama. Klub był wtedy współorganizatorem Międzynarodowego Seminarium Karate Tradycyjnego, prowadzonego przez senseja Nishiyamę oraz Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego, której finał odbył się w Zamku Królewskim w Niepołomicach.
W Akademii w Niepołomicach mieszczą się dwie profesjonalne sale treningowe z kompleksowym wyposażeniem. W jednej prowadzone są zajęcia karate, w drugiej fitness i taniec. Akademia Fitness i Tańca powstała tam w 2008 roku. Oferuje bogaty zestaw zajęć. Obiekt posiada zaplecze socjalno-sanitarne.
W 2009 roku w budynku Akademii powstało Przedszkole Sportowo-Taneczne „Tygrysek”, dzięki czemu klub dba o harmonijny rozwój dzieci od najmłodszych lat.
W 2010 roku po raz pierwszy odbyła się Przedszkolada – Olimpiada Sportowa dla przedszkolaków z gminy Niepołomice i okolic. Każdego roku uczestniczy w niej ponad 100 dzieci.
W 2011 roku AKT Niepołomice – Kraków przyłączyła się do akcji „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii” zorganizowanej przez Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz Fundację Rozwoju Karate Tradycyjnego. W ramach akcji do Polski zaproszono 30 dzieci z terenów najbardziej poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Japonii. Ekipa młodych Japończyków przez 3 dni przebywała w Niepołomicach.
W 2013 roku odbył się Międzynarodowy Turniej Smoka w Karate Tradycyjnym. Miejscem dwudniowych zmagań była Kopalnia Soli w Bochni, 250 metrów pod ziemią.
W 2014 roku Akademia otworzyła kolejne Dojo – tym razem w Krakowie. Powstało tam Centralne Dojo Kraków-Plaza. To profesjonalna sala, wyposażona w niezbędny sprzęt sportowy. Od poniedziałku do soboty odbywają się tam zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także dla osób z problemami neurologicznymi (zespół Downa, Edwardsa, ADHD, Autyzm, itp.).
W 2014 roku w Centrum Handlowym Plaza-Kraków odbył się Charytatywny Turniej Karate Tradycyjnego na rzecz Anety Zatwarnickiej – ciężko poszkodowanej przez los zawodniczki i instruktorki karate tradycyjnego.
W 2014 roku AKT była współorganizatorem Dnia Dawcy Szpiku, który odbył się przy okazji Dni Niepołomic.
W 2016 roku klub był koordynatorem i współorganizatorem historycznego wydarzenia – Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym – Kraków Orlen 2016. Impreza była wyjątkowa pod wieloma względami. Po raz pierwszy w historii w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele różnych stylów walki. Po raz pierwszy AKT Niepołomice-Kraków była współorganizatorem tak wielkiego przedsięwzięcia, a jej zawodnicy zdobyli rekordową liczbę 45 medali (7 medali mistrzostw świata, 34 medale Pucharu Świata Dzieci i 4 medale mistrzostw Europy). Po raz pierwszy też udało się ułożyć największą mozaikę sushi na świecie (20 mistrzów sushi, 36 godzin pracy, 56 tysięcy porcji – nowy rekord świata)!
W 2017 roku Dojo z Plazy zostało przeniesione do Tauron Areny Kraków. Nowa siedziba AKT, ulokowana przy małej hali Tauron Areny Kraków – to prawie 1000 metrów kwadratowych, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Lotników Polskich ze ścieżkami treningowymi. Do dyspozycji są 3 profesjonalne sale treningowe. W planach jest miejsce na plac zabaw i organizację imprez np. urodzin. W obiekcie mieszczą się przestronne szatnie i miejsce gdzie można poczekać na swoje pociechy – np. z kawą i dostępem do wifi. Jest też darmowy parking. Od poniedziałku do soboty odbywają się tam zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także dla osób z problemami neurologicznymi (zespół Downa, Edwardsa, ADHD, Autyzm, itp.).
W 2018 roku Paweł Janusz, prezes AKT, został ambasadorem sportu w Gambii. Do stolicy Gambii – Bandżul udał się z misją propagowania karate w Afryce. Na miejscu spotkał się z władzami kraju, przedstawicielami środowisk sportowych, poprowadził też treningi dla tamtejszych karateków. Zaangażowanie senseia docenił minister sportu Gambii, mianując go ambasadorem.
– Rozwój naszych uczniów jest dla nas najlepszą nagrodą. Jesteśmy bardzo szczęśliwi widząc postępy, entuzjazm i zapał trenujących. Chcielibyśmy, żeby wartości karate przenosili na życie codzienne, i żeby wkładali całe serce w to, co robią – przyznaje Paweł Janusz, szef i główny trener w Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków.
Zawodnicy AKT od lat należą do najlepszych zawodników w Polsce i na świecie. Każdego roku na zawodach krajowych i międzynarodowych osiągają bardzo dobre wyniki. Wielu spośród nich to aktualni mistrzowie świata. – To nie medale są u nas najważniejsze. Stawiamy na edukację, samodyscyplinę, kształtowanie charakteru i dobrych nawyków u dzieci – zaznacza Paweł Janusz.
Klub co roku organizuje letnie i zimowe obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, w których bierze udział około pół tysiąca dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednym z największych zgrupowań jest Letnia Akademia Karate, organizowana w Niepołomicach od 2003 roku. Podczas niespełna tygodniowej imprezy ponad 200 młodych karateków intensywnie ćwiczy, uczestniczy w licznych atrakcjach, zdobywa nowe doświadczenia i – co jest zamysłem obozu – wzmacnia charakter. Obozy są nie tylko doskonaleniem umiejętności fizycznych. Sensei Paweł często powtarza podopiecznym, żeby wartości karate przenosili na życie codzienne. – Chcemy, żeby dzieci nie tylko poprawiły formę fizyczną i umiejętności techniczne, ale żeby wynosiły z obozu coś więcej. Wytrwałość, pokora, odwaga, pewność siebie i duch walki, to niektóre spośród cech, które staramy się wzmocnić w naszych podopiecznych – podkreśla Paweł Janusz.
Akademia organizuje też turnieje, jej członkowie biorą udział w licznych zgrupowaniach międzynarodowych i seminariach karate oraz w rozmaitych akcjach (pokazy, wspólne wyjazdy, ogniska, pikniki, akcje charytatywne, itd).
Klub przystępuje do ogólnopolskich projektów współfinansowanych ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, takich jak: „Rodzina Pro-Active”, który wspiera aktywność całych rodzin, „Mali wspaniali” – adresowany do przedszkolaków, czy „Sportowy Talent” – kierowanych do uczniów szkół podstawowych. W ramach tych projektów uczestnicy biorą udział w bezpłatnych zajęciach ogólnorozwojowych, które przeplatają się z zabawami i elementami karate tradycyjnego.
Karate dla dzieci i młodzieży
Akademia dba o rozwój swoich wychowanków od najmłodszych lat. W klubie trenują dzieci od 3. roku życia. Uczą się jak żyć aktywnie i zdrowo, kształtują swój charakter i prawidłową sylwetkę. Systematyczny trening uczy ich pokory i dyscypliny. Dzięki zajęciom karate, dzieci nadpobudliwe uspokajają się, a nieśmiałe nabierają większej pewności siebie. Karate rozwija wszechstronnie i harmonijnie. To rzadkość, takie zalety ma niewiele dyscyplin sportowych. Co ważne, lekarze zalecają karate jako profilaktykę i leczenie wad postawy.
Karate dla dorosłych
Karate można zacząć ćwiczyć w każdym wieku, niezależnie od siły fizycznej. Systematyczny trening poprawia krążenie, wzmacnia ciało, pomaga utrzymać dobrą formę i lepsze samopoczucie.
Karate dla osób niepełnosprawnych
Akademia prowadzi treningi dla osób z problemami neurologicznymi (zespół Downa, ADHD), niewidomych, niesłyszących. Dzięki treningom, uczestnicy zyskują większą pewność siebie.