9. Krakowski Bieg Sylwestrowy - jedyny taki w Polsce i w Europie

Nigdzie w Europie nie ma tylu przebranych w fantazyjne, kolorowe stroje zawodników, ilu uczestniczy w Krakowskim Biegu Sylwestrowym. Impreza rozpoczynająca się w samo południe 31 grudnia na Rynku Głównym jest pod tym względem naprawdę wyjątkowa.

Do tegorocznej, dziewiątej już edycji zapisało się do tej pory rekordowa liczba ponad 1300 biegaczy, a jeszcze 30 grudnia (w godz. 17.00-20.00) i 31 grudnia (w godz. 8.00-11.30) w biurze zawodów, w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Św. Marka 34, przyjmowane będą zgłoszenia.

Autorzy najciekawszych strojów, wytypowani przez komisję konkursową otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe, wyższe od tych przewidzianych dla zwycięzców rywalizacji sportowej na 5 km („Smocza Piątka") i 10 km („Radosna Dziesiątka") oraz w konkurencji Nordic Walking.

Wszyscy uczestnicy otrzymają ciepły posiłek, panie - róże, dzieci - słodycze, a panowie - napoje „z bąbelkami".
Wczoraj w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który wraz z Gminą Miejską Kraków i Krakowskim Klubem Biegacza Dystans organizuje to niecodzienne wydarzenie, odbyła się konferencja prasowa.

- Udany dla nas rok kończymy Krakowskim Biegiem Sylwestrowym, spodziewamy się, że wystartuje w nim około 1500 osób - powiedziała Urszula Filipowicz, Zastępca Dyrektora ZIS ds. Infrastruktury i Organizacji Imprez Sportowych. - Są to nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. Aż 30 procent zgłoszonych stanowią kobiet.  - To chyba rekord świata, bo nie przypominam sobie, żeby gdziekolwiek tak dużo pań wystartowało w jednym biegu - dorzucił  Paweł Żyła - Dyrektor 9. KBS.

- Świątecznie, zdrowo i bezpiecznie to nasze hasła dla Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Ja chciałbym się skupić na bezpieczeństwie - dzielił się z dziennikarzami uwagami Andrzej Batko. - 101 osób będzie dbać o bezpieczeństwo biegaczy na trasie, nie licząc wolontariuszy i pilotażu policyjnego. Pomagają nam policja, żandarmeria, straż miejska, harcerze. Minimalne będą zmiany w ruchu, ale proszę stosować się do znaków informacyjnych, na pewien czas zamkniemy tylko ulice: Podzamcze i Św. Idziego, krótkotrwałych utrudnień należy się spodziewać w komunikacji zbiorowej, w okolicach Kurii Biskupiej przy ulicy Franciszkańskiej.

Na pokonanie trasy, niezależnie od dystansu, wyznaczono biegaczom taki sam limit czasu - 90 minut.

Piątkowa konferencja prasowa była również znakomitą okazją do zaprezentowania tegorocznych dokonań Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i przedstawienia planów na 2013 roku.

Krzysztof Dębowski
- Zastępca Dyrektora ZIS ds. Inwestycji przypomniał, że w mijającym roku wybudowany został nowoczesny, kryty basen przy ul. Kurczaba a Stadion Miejski Hutnik Kraków, na którym podczas Euro 2012 trenowała reprezentacja Anglii, wyposażono w wysokiej jakości murawę, dokonano też gruntownej modernizacji budynku klubowego z szatniami i innymi niezbędnymi pomieszczeniami , wyremontowano trybuną główną. Powstał również kompleks sportowy z dwoma boiskami, bieżnią lekkoatletyczną i torem do jazdy na rolkach i rowerach przy Szkole Podstawowej nr 53 na os, Ruczaj w Dzielnicy VIII Dębniki oraz oświetlone boisko wielofunkcyjne z trybuną i zapleczem szatniowo-sanitarnym przy SP nr 88 na nowohuckim osiedlu Szklane Domy, Zainstalowano kolektory słoneczne na obiektach Klubu Sportowego Korona oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji KOLNA. Przy SP nr 93 w Bronowicach powstało pierwsze w Polsce boisko Orange Cryuff Court, sfinansowane przez piłkarzy holenderskich uczestniczących w Euro 2012 i Gminę Miejską Kraków.

W 2013 roku będzie kontynuowana przebudowa stadionu nowohuckiego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego i hali Orła Piaski Wielkie, rozpocznie się budowa sali gimnastycznej ZSO nr 3 na os. Wysokim i przebudowa hali Prądniczanki. Nową inwestycją jest Narodowe Centrum Rugby 7 na os. Lubocza, współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, będącego w dyspozycji Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Bardzo bogaty jest kalendarz przyszłorocznych imprez sportowych, w większości dobrze jednak znanych krakowianom takich jak: Krakowski Półmaraton Marzanny (24 kwietnia), 12. Cracovia Maraton (27-28 kwietnia), Skandia Maraton Lang Team (18 maja), Grand Prix Polski w Siatkówce Plażowej (czerwiec), 70. Tour de Pologne (27 lipca - 3 sierpnia), Krakow Business Run (15 września), VII Bieg Trzech Kopców (6 października). Szczególnej uwadze polecamy mistrzostwa Europy w slalomie na torze kajakarstwa górskiego Kolna (6-9 czerwca).

[galeria:492]
Fot. MCH/ZIS