78. Tour de Pologne: van den Berg najlepszy w Krakowie, Almeida w całym wyścigu
Julius van der Berg (EF Education – Nippo) wygrał siódmy, finałowy etap 78. Tour de Pologne z Zabrza do Krakowa. Po raz pierwszy w historii zwycięzca etapu z metą przy Błoniach został wyłoniony z ucieczki, a nie po sprinterskim finiszu peletonu. W klasyfikacji generalnej wyścigu zwyciężył João Almeida (Deceuninck – Quick Step). Najlepszym Polakiem był Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który stanął na najniższym stopniu podium.
W ostatnim dniu rywalizacji w 78. Tour de Pologne kolarze mieli do pokonania 145 kilometrów z Zabrza do Krakowa. Zmagania kończyły się na rundzie poprowadzonej ulicami Krakowa, a finisz zlokalizowany był na długiej prostej na al. Focha przy Błoniach. Wiele wskazywało na to, że losy etapu rozstrzygnie sprint z peletonu, lecz stało się inaczej.
W ucieczce dnia znalazło się łącznie pięciu zawodników: Julius van den Berg (EF Education – Nippo), Gianni Moscon (Ineos Grenadiers), Alexis Renard (Israel Start-Up Nation), Matteo Jorgenson (Movistar) oraz Pieter Vanspeybrouck (Intermarche-Wanty-Gobert). Pierwszą premię dnia – premię górską PZU III kategorii w Łaziskach – wygrał Gianni Moscon. Na premii lotnej LOTTO (40-lecie strajku w Kopalni Piast) najlepszy okazał się Julius van den Berg, zaś premię specjalną 65 LAT TOTALIZATORA SPORTOWEGO wygrał Pieter Vanspeybrouck. Zawodnicy stopniowo tracili swoją przewagę, a 35 kilometrów od finiszu z pierwszą grupą pożegnał się Belg z Intermarche-Wanty-Gobert. Wydawało się, że peleton ostatecznie wchłonie i pozostałą czwórkę.
Jednak gdy na ostatnich kilometrach zapas Moscona, Renarda, Jorgensona i Van den Berga wynosił ponad pół minuty, niemal pewnym było, iż to właśnie oni powalczą między sobą o etapowy skalp. Udało im się przechytrzyć peleton. W sprincie czterech zawodników górą był Julius van den Berg.
W klasyfikacji generalnej wyścigu triumfował João Almeida (Deceuninck – Quick Step), który wyprzedził Mateja Mohoričia (Bahrain-Victorious) i Michała Kwiatkowskiego (Ineos Grenadiers). Portugalczyk wygrał również klasyfikację najlepszy sprinter LOTOS. W klasyfikacji najlepszy góral PZU triumfował Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski). Klasyfikacja najaktywniejszy zawodnik LOTTO padła łupem Taco van der Hoorna (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikację drużynową ENERGA wygrała ekipa Deceuninck – Quick Step.
Premia LOTOS dla najwyżej sklasyfikowanego polskiego zawodnika w klasyfikacji generalnej trafiła do Michała Kwiatkowskiego (Ineos Grenadiers). Klasyfikacja Najlepszy Młodzieżowiec im. Bjorga Lambrechta wygrana została przez kolarza Alpecin-Fenix Bena Tuletta.
Zanim w Krakowie pojawili się najlepsi kolarze świata, na pętli wokół Błoń rywalizowali młodzi zawodnicy marzący o pójściu w ślady gwiazd peletonu – w ramach Tour de Pologne Junior Memoriału Mariana Więckowskiego. Triumfatorzy krakowskiego etapu otrzymali puchary ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który również przekazał zwycięzcy „dorosłego” etapu z metą w Krakowie figurkę przedstawiającą jeden z symboli Krakowa – Lajkonika, a sam z rąk Dyrektora Tour de Pologne Czesława Langa odebrał specjalne podziękowania.
Z kolei najlepsi w całym tegorocznym Tour de Pologne Junior otrzymali rzeźby autorstwa Mirko Demattè, podobnie jak triumfator klasyfikacji generalnej 78. Tour de Pologne. Włoski artysta przygotował też rzeźbę w całości w bieli, poświęconą pamięci belgijskiego kolarza Bjorga Lamrechta, która trafiła w ręce zwycięzcy klasyfikacji młodzieżowej.
Ze sceny z polskimi kibicami pożegnali się biorący po raz ostatni udział w Tour de Pologne urodzony w Krakowie wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Tomasz „Maniek” Marczyński i drużynowy kolega Michała Kwiatkowskiego – Michał Gołaś.
Kompletne wyniki siódmego etapu i całego 78. Tour de Pologne znajdują się TUTAJ.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; Szymon Gruchalski