70. Tour de Pologne w Krakowie i Wieliczce: zmiany w organizacji ruchu i komunikacji publicznej

W sobotę, 3 sierpnia zakończy się w Krakowie 70. Tour de Pologne. Już po raz szósty z rzędu w naszym mieście poznamy zwycięzcę jednego z największych wyścigów kolarskich świata. W tym roku, 27 lipca, kolarze rozpoczną rywalizację we Włoszech, ale już dwa dni później pojawią się w Krakowie, by 30 lipca wyruszyć na trasę III etapu do Rzeszowa. Pod koniec przyszłego tygodnia jazdą indywidualną na czas z Wieliczki zakończą na Rynku Głównym ciekawe zmagania.

O przygotowaniach Krakowa i Wieliczki do przeprowadzenia III i VII etapu mówili w środę, 24 lipca podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Zarząd Infrastruktury Sportowej:  Urszula Filipowicz – zastępca dyrektora ZIS, Urszula Rusecka – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, Maciej Rymar  - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie), Witold Norek - zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Grzegorz Sapoń  - zastępca dyrektora  Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie) i Andrzej Batko  - Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasy i Bezpieczeństwa 70. Tour de Pologne.  

 

To wielkie wydarzenie sportowe związane jest z wprowadzeniem  zmian w organizacji ruchu drogowego oraz w miejskiej komunikacji publicznej, wymaga ścisłej współpracy organizatorów wyścigu z policją,  innymi służbami mundurowymi i jednostkami miejskimi.

 

Jakich zmian należy więc oczekiwać 30 lipca i 3 sierpnia?

 

III etap: Kraków – Rzeszów, 30 lipca 2013 r. (wtorek)

Start honorowy: Kraków Rynek Główny, start ostry:  Wieliczka, ul. Dembowskiego.

Start honorowy ok. godz. 12.30 z Rynku Głównego (w pobliżu Wieży Ratuszowej, na linii między ul. Szewską i ul. Św. Anny), następnie przejazd ulicami: Grodzką, Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką (krótki odcinek do Mostu Dębnickiego lewą stroną – „pod prąd” ), Konopnickiej. Kamieńskiego, Wielicką do Wieliczki, gdzie na ul. Dembowskiego nastąpi start ostry III etapu 70.TdP do Rzeszowa

Ograniczenia w ruchu kołowym 30 lipca będą stosunkowo krótkie – potrwają nie więcej niż godzinę, sam przejazd ze startu honorowego na start ostry zajmie kolarzom ok. 30 min; kolumna reklamowa ma przejechać 5-7 minut przed wyścigiem, ale będzie już zabezpieczana poprzez wstrzymanie ruchu.

W tym dniu nie przewiduje się zmian w miejskiej komunikacji publicznej, a jedynie krótkie przerwy w kursowaniu pojazdów.


VII etap Wieliczka – Kraków, jazda indywidualna na czas, 3 sierpnia 2013 r. (sobota)

Specyfika etapu wymaga całkowitego wstrzymania ruchu na trasie, choć przewidziano pewne ułatwienia dla komunikacji miejskiej.

Będą się więc odbywały przejazdy tramwajów od ulicy Nowosądeckiej Wielicką i z powrotem oraz trzech linii autobusowych z ul. Wielickiej w ulicę Bieżanowską (143, 243 i 301); autobusy miejskie przetną też w poprzek ulicę Kamieńskiego –  w ulicę Malborską.

Zostaną też stworzone 4 tzw. rękawy:

* z ulicy Bieżanowskiej w ulicę Wielicką

* z ulicy Zamojskiego do Matecznego i w prawo w ulicę Kalwaryjską

* z ulicy Ludwinowskiej na Rondo Grunwaldzkie

* od parkingu przy ul.  Powiśle do wlotu z  ulicą Zwierzyniecką

Wszystkie rękawy będą w sposób trwały wygrodzone barierami drogowymi.

W związku ze wspomnianymi zmianami w ruchu przewidziano również  specjalne bramki dla pieszych, które będą funkcjonowały pomiędzy przejazdami kolarzy – pod kontrolą służb porządkowych.

Wszystkie przejścia dla pieszych na trasie przejazdu będą chronione, aby nikt nie dostał się po koła kolarzy, natomiast w samym centrum Krakowa – począwszy od ulicy Zwierzynieckiej znajdą się wspomniane specjalne bramki:

*  przejście na ulicy  Powiśle (Plac Na Groblach)

*  przejście z ulicy Kanoniczej,

*  przejście z placu Św. Marii Magdaleny (kościół św. św. Piotra i Pawła) – ul. Grodzka

- przejście na ul. Grodzkiej przy ul. Poselskiej

* przejście w rejonie Placu Wszystkich Świętych

* przejście na końcu ul. Grodzkiej przy Rynku Głównym

- na Rynku Głównym, w zależności od możliwości technicznych – przy Placu  Mariackim lub u wylotu ul. Siennej,  przy przejściu z linii A-B w ul. Szczepańską i Sławkowską, w rejonie ul. Św. Anny

Sam przejazd kolarzy na VII etapie potrwa  ok.  2 godz.   i  50 min, w zależności od liczby startujących,  pierwsi zawodnicy wyruszać będą na trasę co minutę, ostatnich dziesięciu – co 2 minuty. Do tego dojdzie czas na przygotowanie infrastruktury. Trasa zostanie zamknięta na ok. 40 minut przed przejazdem pierwszego zawodnika. 30 minut po przejeździe ostatniego zawodnika nastąpi pełne przywrócenie ruchu.

Tylko kilka pojazdów z kolumny wyścigu przejedzie linię mety na Rynku Głównym w pobliżu Wieży Ratuszowej (odcinek między wylotami ul. Szewskiej i Św. Anny), pozostałe będą kierowane w ulicę Sławkowską.

 

Przed VII etapem 70. Tour de Pologne na Rynku Głównym oraz na ulicach: Wiślnej, Gołębiej i Brackiej  odbędzie się Nutella Mini Tour de Pologne.

W trakcie wyścigu Nutella Mini Tour de Pologne piesi nie będą przepuszczani przez bramki.

Całkowite wyłączenie ruchu na trasie VII etapu nastąpi między godz. 14.10-14.30.


3 sierpnia od godz. 4.30  do 23.00 zamknięty zostanie Rynek Główny oraz ul. Sławkowska. Natomiast od godz. 4.30 do 21.30 wyłączona z ruchu zostanie ul. Grodzka, na której będzie również obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Pomiędzy godz. 9.0021.00 nie będzie możliwy przejazd ul. Poselską i Placem Wszystkich Świętych. Na ulicy Wiślnej, Gołębiej oraz Brackiej w godzinach 7.00 do 19.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się, natomiast od 10.00 do 20.00 ulice te zostaną całkowicie zamknięte. Ponadto, od godziny 6.00 do 20.30 zamknięte będą także ul. Podzamcze i Powiśle, gdzie do 20.30 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania. W związku z ww. utrudnieniami prosimy o dokładne zaplanowanie dostaw towarów do lokali położonych wokół Rynku Głównego.

 

VII etap w Wieliczce

Po starcie z ul. Dembowskiego, kolarze skręcą na Plac Kosciuszki, potem przez ul. Sikorskiego dojadą do Rynku, potem przez ul. Górsko  i Klaśnieńską udadzą się w kierunku Sierczy, skąd przez Koźmice Wielkie dotrą do Gorzkowa, i dalej wrócą do Wieliczki (trasą z Dobczyc) na skrzyżowanie Lednickiej i Gdowskiej, stamtąd pojadą do Tomaszkowic na pierwszą górę, gdzie po skręcie w lewo dostaną się na starą drogę krajową nr 94 i tą drogą pojadą do Krakowa, ulicami Wielicką, Kamieńskiego, Konopnickiej, przez Most Dębnicki, Zwierzyniecką, Powiśle, Podzamcze, Grodzką dotrą do mety na Rynku Głównym.

W Wieliczce podczas tego etapu wyłączenie ruchu będzie wprowadzone na ul. Dembowskiego za skrzyżowaniem z ul. Daniłowicza, czyli za wjazdem do Kopalni Soli.  Osoby wyjeżdżające z Kopalni Szybem Regis mogą pieszo przez ul. Zamkową,  al. Jana Pawła II przejść do ul. Daniłowicza, gdzie będą czynne wszystkie parkingi. Dla potrzeb wyścigu jest zarezerwowany parking przy ul. Dembowskiego (dawny dworzec autobusowy).

Należy się jednak liczyć ze zmianami organizacyjnymi w ruchu kołowym, będą dość duże objazdy. 
W tej sytuacji pozostanie jedynie wjazd od strony Krakowa i przejazd przez Wieliczkę w kierunku Tarnowa ulicami: Krakowską, Narutowicza, Piłsudskiego i Niepołomską.

 

W załączeniu znajduje się informacja ZIKiT na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej podczas 70. Tour de Pologne.