6 sierpnia w Krakowie finał 68. Tour de Pologne: Małopolskie etapy wielkim wyzwaniem dla kolarzy

W tegorocznym, rozpoczynającym się 31 lipca, 68. Tour de Pologne najciekawsze i zarazem najtrudniejsze będą etapy rozgrywane w Małopolsce. Na każdym z nich kibice otrzymają niepowtarzalną szansę wielokrotnego oglądania kolarzy w akcji na trasach wokół Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej oraz w centrum Krakowa. Wyścig zaliczany do prestiżowego cyklu UCI World Tour świetnie promuje nasz region, co zgodnie podkreślali Tadeusz Trzmiel - I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Janusz Majcher - Burmistrz Zakopanego i Stanisław Łukaszczyk - Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska podczas zorganizowanej w piątek, 22 lipca przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie konferencji prasowej, w której uczestniczyli także Czesław Lang - Dyrektor Generalny Lang Team, Krzysztof Kowal - Dyrektor ZIS i Edward Kuchta ? Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego.

- Chciałbym wyrazić ogromne zadowolenie, że po raz kolejny Tour de Pologne gościmy w Krakowie. Dzięki decyzji organizatorów, w tym roku cały ostatni etap odbędzie się w naszym mieście. Traktujemy to jako wielkie wyróżnienie - powiedział Tadeusz Trzmiel. - Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem wspaniałych telewizyjnych zdjęć Krakowa z helikoptera. Znakomite sportowe wydarzenie spowoduje w sobotę 6 sierpnia wyłączenie lub ograniczenie przez kilka godzin ruchu kołowego, ale mam nadzieję, że mieszkańcy i turyści podejdą do tego ze zrozumieniem.
Podobnie będzie 4 i 5 sierpnia w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej, w te dni najlepiej poruszać się tam pieszo.

Prezydent Trzmiel przekazał Czesławowi Langowi zatwierdzony projekt organizacji ruchu, podkreślając, że w Krakowie zostały załatwione już wszystkie formalności związane z tegorocznym Tour de Pologne.

- Na etapy w Małopolsce czekają wszyscy sympatycy kolarstwa. One będą rozstrzygać o końcowej klasyfikacji - przyznał Czesław Lang. - Ale całą trasę ułożyliśmy pod kibiców, skracając płaskie odcinki, zmuszając jednocześnie zawodników do zachowania czujności od pierwszych kilometrów. Pięknej rywalizacji oczekuję w górach - na pięciu 40-kilometrowych rundach wokół Zakopanego oraz na czterech rundach po 56 kilometrów w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej, z czego aż 100 kilometrów to same podjazdy. Z kolei, kryterium w Krakowie jest okazją do wykazania się dla sprinterów. W tegorocznym wyścigu wystartuje rekordowa liczba Polaków - z górą dwudziestu. I po raz pierwszy w historii World Tour weźmie udział polska grupa - CCC Polsat Polkowice na czele z Markiem Rutkiewiczem jako kapitanem. W reprezentacji Polski zobaczymy m.in. Bartosza Huzarskiego, natomiast w zagranicznych zespołach - Macieja Paterskiego, Macieja Bodnara i niezwykle utalentowanego Michała Kwiatkowskiego. Od strony sportowej na pewno nie zabraknie nam emocji. Ze znanych kolarzy, którzy zapowiadają start w Tour de Pologne mogę wymienić takie nazwiska jak: Vincenzo Nibali - zwycięzca Vuelta Espana, świetny „góral", Michele Scarponi, czy Tom Boonen, który w Tour de France uległ kraksie, ale się już wykurował. Skupiając się na zmaganiach zawodowców, nie powinniśmy zapominać o najmłodszych adeptach kolarstwa uczestniczących w Nutella Mini Tour de Pologne. Szlachetne cele charytatywne przyświecają natomiast organizowanemu 5 sierpnia w Bukowi nie Tatrzańskiej Tour de Pologne Amatorów, w którym wezmą udział Tony Rominger, Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Dariusz Michalczewski, aktorzy serialu „Czas honoru" , by wspomóc Fundację Akogo Ewy Błaszczyk.

Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal zaprosił na konferencję prasową, która odbędzie się 2 sierpnia a będzie w całości poświęcona zmianom w organizacji ruchu w dniu 6 sierpnia, kiedy kolarskie zmagania zobaczymy w centrum Krakowa podczas VII etapu, ze startem honorowym o godz. 15.40 na Rynku Głównym i metą na Błoniach (Al. Focha obok stadionu Cracovii), składającego się z 10 rund: Rynek Główny, Św. Anny, Studencka, Garncarska, Studencka, Krupnicza, Al. Mickiewicza, Al. 3 Maja, Piastowska, Al. Focha, Al. Krasińskiego, Konopnickiej (tunelem pod Mostem Grunwaldzkim), tzw. nawrotka przed Rondem Matecznego, Konopnickiej, Most Dębnicki, Powiśle, Podzamcze, Grodzka, Rynek Główny.
- Utrudnień w ruchu nie da się uniknąć - mówił Dyrektor Kowal. - Słysząc jednak tak miłe słowa Czesława Langa, że Kraków dla Tour de Pologne jest jak Paryż dla Tour de France, warto ponieść pewne wyrzeczenia.

[galeria:365]