6 sierpnia 68. Tour de Pologne w Krakowie: Jak poruszać się po mieście podczas wyścigu

Ostatni VII etap 68. Tour de Pologne w centrum Krakowa i zakończenie wyścigu na Błoniach to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, ale także ogromne wyzwanie organizacyjne. Zmagania kolarzy w sobotnie popołudnie 6 sierpnia spowodują istotne zmiany w ruchu kołowym oraz w kursowaniu komunikacji zbiorowej. Tym sprawom poświęcona była zorganizowana przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wtorkowa konferencja prasowa.

- Jest to ogrom pracy i szalony wysiłek setek ludzi - zaznaczył Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasy 68. TdP w Małopolsce Andrzej Batko. - W związku z tym, że w centrum Krakowa trzeba zmieniać całą organizację ruchu i wyłączyć dla parkowania całą trasę VII etapu, pojawiły się znaki zakazu parkowania wraz z tablicami informacyjnymi o odholowaniu. W sobotę 6 sierpnia już od godziny 5. rano wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy dla komunikacji zbiorowej w Alei 3 Maja. W godzinach 6.00- 21.00 będzie zamknięta Aleja Focha, gdzie znajdzie się cała infrastruktura mety. O godz. 13.00 nastąpi zamknięcie wszystkich ulic wokół Błoń, ponieważ rozgrywane tam będą Nutella Mini Tour de Pologne i Wyścig Nadziei Olimpijskich, a później przebiegać będzie tamtędy główna trasa 68. Tour de Pologne. Zamkniemy również częściowo ulicę Królowej Jadwigi, ponieważ zostawiamy furtkę wyjazdową z Woli Justowskiej w kierunku Salwatora dla samochodów osobowych. O godz. 14.30 zaczniemy wyłączać ruch kołowy na Alejach, a od 15.00 zamkniemy definitywnie ruch kołowy na Alejach - od Ronda Matecznego do ulicy Czarnowiejskiej. Wtedy zaczną obowiązywać wszystkie objazdy. I w zasadzie cała trasa będzie gotowa na przyjęcie kolarzy. Zaraz po zakończeniu wyścigu postaramy się otworzyć najpierw Aleje, następnie ulicę Piastowską oraz ulice Świętego Idziego, Podzamcze, Straszewskiego i Powiśle, żeby centrum funkcjonowało normalnie.

Aby pomóc mieszkańcom i turystom w poruszaniu się samochodami, przewidziano cztery furtki wyjazdowe dla pojazdów:
- z ulicy Przegon w kierunku ulicy Królowej Jadwigi a dokładniej Salwatora;

- z ulicy Zwierzynieckiej w kierunku ulicy Kościuszki;
- z ulicy Zamkowej w kierunku ulicy Madalińskiego;
- z ulicy Podwale w kierunku ulicy Dunajewskiego.
Przy tych furtkach znajdą się policjanci ruchu drogowego. Na tym obszarze dyżurować też będą patrole Państwowej Straży Pożarnej, gdyby pojawiło się jakieś niebezpieczeństwo.

Oprócz furtek dla samochodów , w kilku newralgicznych miejscach przy trasie VII etapu zostaną utworzone bramki dla pieszych - ich szczegółowy wykaz i lokalizację zawiera dołączona poniżej mapka.

- Trasę VII etapu podzielono na cztery odcinki - dodał Andrzej Batko. - Do pilnowania porządku zaangażowano ponad 200 wolontariuszy oraz 60 policjantów ruchu drogowego, nie licząc policjantów prewencji. W imieniu organizatorów chciałbym przeprosić za utrudnienia związane z naszą imprezą i proszę o podporządkowanie się zaleceniom policji i służb porządkowych oraz o nie pozostawianie pojazdów na trasie wyścigu.

Syntetyczną informację o zmianach w komunikacji zbiorowej przedstawił Henryk Kamski - Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu: - Wyłączenia w ruchu związane z wyścigiem spowodują czasowe zmiany w komunikacji miejskiej. Na niektórych liniach autobusowych będą wprowadzone od godzin porannych, część ulegnie skróceniu. Dotyczy to między innymi linii 152. Przewidziane są objazdy linii z Ruczaju przez Dietla i Grzegórzecką, te z Bieżanowa i Kurdwanowa będą dojeżdżały do Ronda Matecznego, a potem kierowane przez Kalwaryjską, Krakowską, częściowo przez Świętej Gertrudy, Westerplatte. Pasażerów i mieszkańców prosimy o wyrozumiałość. Zmiany dotyczyć też będą tramwajów. Praktycznie, na czas wyścigu zostanie wyłączony odcinek Teatr Bagatela - Podwale - Straszewskiego aż do Placu Wszystkich Świętych. Tramwaje będą kierowane przez ulicę Basztową.
Szczegóły dotyczące  zmian  w komunikacji Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zamieszcza na swojej stronie internetowej: www.zikit.krakow.pl

Urszula Filipowicz - Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, podkreślając, że to właśnie w naszym mieście zakończy się Tour de Pologne po raz czwarty z rzędu powiedziała: - 5 kwietnia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang podpisali umowę, 14 kwietnia również w Krakowie odbyła się oficjalna prezentacja całego wyścigu. Po naszej stronie jest zabezpieczenie trasy na terenie Gminy Miejskiej Kraków, uzyskanie wszelkich zezwoleń, zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Korzystamy z wielkiego wsparcia Policji. Państwowej Straży Pożarnej, Straży miejskiej, Żandarmerii Wojskowej, wolontariuszy. Tym cały VII etap o długości ponad 120 kilometrów będzie przebiegał ulicami Krakowa, dokładnie w ścisłym centrum. Z odpowiednim wyprzedzeniem zawiadomiliśmy więc mieszkańców o tym wydarzeniu, rozesłaliśmy siedem tysięcy zawiadomień do mieszkańców z rejonu trasy, przekazujemy informacje za pośrednictwem mediów oraz miejskich stron internetowych. Relacje „na żywo" przekażą Telewizja Polska i Eurosport. Od godziny 16. w TVP 1 w specjalnym programie „Kawa czy herbata" o wyścigu będą mówić sympatycy kolarstwa i jazdy na rowerze: Anna Dymna, Leszek Mazan i Mieczysław Czuma. Serdecznie zapraszam na 68. Tour de Pologne w Krakowie - w sobotę 6 sierpnia!

 Utrudnienia 68.Tour de Pologne - VII etap - Kraków

 [galeria:368]