32. Finał WOŚP w Krakowie

W niedzielę, 28 stycznia Kraków po raz kolejny wypełni się mnóstwem hojnych serc i pozytywnej energii. Podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nasze miasto stanie się areną niesamowitych inicjatyw charytatywnych, które przyniosą radość, integrację oraz wsparcie dla oddziałów pulmonologicznych. Tego dnia każdy znajdzie coś dla siebie. Koncerty rozbrzmią w wielu miejscach, fani motoryzacji wezmą udział w MotoOrkiestrze, biegacze wystartują w 11. Biegu Wielkich Serc, a miłośnicy tańca będą uczestniczyć w maratonie zumby. Nie zabraknie kolorowych i niezwykłych wolontariuszy z Adamem Mickiewiczem i Smokiem Wawelskim na czele. W Internecie trwają aukcje, gdzie można wylicytować niepowtarzalne przedmioty czy uczestnictwo w wyjątkowych wydarzeniach. Działają także eSkarbonki, które można zasilać poprzez dokonanie wirtualnej wpłaty.

Szczegółowe, stale uzupełniane informacje o krakowskim Finale WOŚP można znaleźć na stronie www.wosp.krakow.pl.

Krakowianie co roku pokazują, że mają ogromne serca! W poprzednim roku dzięki krakowskim sztabom WOŚP na konta Orkiestry wpłynęło 3 967 747,62 zł, z czego sztab przy UMK przekazał 1 711 118,46. Łącznie podczas 31. Finału WOŚP zebrano 243 259 387,25 zł.

Orkiestra znów zagra dla małych i dużych. Celem poprawa stanu płuc po pandemii

32. edycja najsłynniejszej polskiej akcji charytatywnej odbywa się pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane w trakcie Finału środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W szczególności będzie to sprzęt do diagnozowania i monitorowania rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, których w Polsce jest łącznie 64. Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.

Kraków tradycyjnie wspiera WOŚP

W orkiestrowe granie włączyły się krakowskie instytucje. Pałac Wielopolskich, czyli gmach główny Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych, w finałową niedzielę będzie siedzibą Sztabu WOŚP. Sztab przy UMK ściśle współpracuje także z Muzeum Krakowa, które udostępnia m.in. „Spotkę”, czyli przestrzeń w pałacu Krzysztofory, dzięki której możliwa jest działalność związana z przygotowaniami tego wyjątkowego wydarzenia. Do krakowskiej orkiestry dołączają także inne jednostki miejskie, oferując swoje nieocenione wsparcie w wielu różnych aspektach działalności sztabu.

Krakowski Finał łącznie tworzy osiem sztabów, z ramienia których kwestować będzie około 2 tys. wolontariuszy z tradycyjnymi tekturowymi puszkami kwestarskimi. Do orkiestrowego grona należy także doliczyć wielu członków sztabów, a przede wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poprzez swoje firmy, działalność artystyczną lub w jakikolwiek inny sposób dołączyli się do tej niesztampowej akcji charytatywnej. Oczywiście, nie zabraknie też kwestujących Adama Mickiewicza i Smoka Wawelskiego, którzy zbierać będą do specjalnych skarbon. Dużo radości z pewnością przyniosą też merdający wolontariusze, czyli krakowska grupa Golden Retrieverów, która pojawi się na Rynku Głównym. Razem z nami kwestować będą niezastąpieni: Tomasz Schimscheiner, Robert Makłowicz, Jerzy Fedorowicz, Mateusz Janicki oraz Anna Dymna wraz z wolontariuszami FAD. Niektórzy z nich osobiście, niektórzy wirtualnie. 

Orkiestrowe puszki znajdują się w wielu lokalach gastronomicznych, sklepach i punktach usługowych czy nawet urzędach, gdzie można wrzucić datek i otrzymać czerwone serduszko.


Moc atrakcji

W całym mieście odbędzie się szereg imprez, z których dochód wesprze cel 32. „Letniej Zadymki w Środku Zimy”. Wielki Finał uświetnią też znane i lubiane wydarzenia.

Wyjątkowe motoryzacyjne wrażenia czekają wszystkich, którzy w dniu 32. Finału WOŚP wybiorą się na MotoOrkiestrę na parkingu przy Centrum Handlowym M1. Miłośnicy starych aut powinni zajrzeć na Plac Wolnica, gdzie m.in. pojawią się zabytkowe samochody w ramach zlotu „Złombol”. Niezwykle ciekawie i intensywnie zapowiada się największy maraton Zumby w Klubie Muzycznym Studio. Orkiestrowych wydarzeń nie zabraknie w Galerii Serenada i Galerii Mozaika, gdzie na uczestników czeka sporo atrakcji i dobra zabawa, zwłaszcza dla tych najmłodszych.

Tradycyjnie, w samo południe w Orkiestrze zagrają uśmiechnięci biegacze biorący udział w nadwiślańskim 11. Biegu Wielkich Serc, czyli rywalizacji na 5 km ze startem i metą w okolicy Galerii Kazimierz i Mostu Kotlarskiego. Wcześniej najmłodsi będą mogli wziąć udział w specjalnych biegach dla dzieci. Ponadto została wprowadzona nowość – Batalia Wielkich Serc, czyli trening nordic walking. Uczestnicy, poprowadzeni przez profesjonalnych trenerów, staną się integralną częścią wydarzenia wspierającego krakowski Finał WOŚP.

Już po raz XVI do finałowego grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyłączą się kajakarze slalomowi, którzy na zadaszonym i ogrzewanym odcinku sztucznego toru kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA wezmą udział w Noworocznym Slalomie Równoległym – jedynych tego typu zimowych zawodach w Polsce i na świecie!

Muzeum Inżynierii i Techniki w dniu Finału zaprasza na zajęcia plastyczne „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków” – w godz. 10:00-17:00. W hali G (wejście od strony ulicy Gazowej) będzie tworzona wielka, kolorowa trąba, która wieczorem zostanie zaświecona na Rynku Głównym.

W orkiestrowe granie włączyły się też inne krakowskie instytucje kultury, z których propozycjami można zapoznać się TUTAJ.

Na trasie M1 (MotoOrkiestra) – Muzeum Inżynierii i Techniki – Plac Wolnica będzie kursować zabytkowy autobus MPK. Dzięki temu będzie można podróżować w orkiestrowych rytmach pomiędzy niezwykłymi wydarzeniami Finału.

Zwieńczeniem krakowskiego Finału WOŚP będzie tradycyjne „Światełko do Nieba” o godz. 20:00 na Rynku Głównym. W planie występ Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Będą z nami także strażacy z OSP i PSP wraz ze swoimi wozami bojowymi, których światła rozświetlą Rynek. Gorąco zachęcamy wszystkich Krakowian, by przynieśli ze sobą świecące elementy – zimne ognie, latarki, światełka – niech Rynek zapłonie radością pomagania!
Miedzy godz. 12:30 a godz. 19:30, o połówkach godzin z wieży Kościoła Mariackiego wybrzmiewać będzie hymn Orkiestrowy, czyli „Karnawał” Voo Voo.


Aukcje instytucji i jednostek miejskich

Od początku grudnia można licytować wyjątkowe przedmioty i nieoczywiste doświadczenia. Działają także eSkarbonki, które od połowy grudnia można zasilać poprzez dokonanie wirtualnej wpłaty.

Lista aukcji sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa znajduje się TUTAJ – i wciąż, codziennie startują nowe licytacje!

Wśród najciekawszych propozycji można znaleźć fotele z loży cesarskiej Teatru Słowackiego podarowane przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego czy tablicę z nazwą krakowskiego skweru WOŚP przekazaną przez Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej Andrzeja Kuliga. Szczegółowe informacje na temat powyższych i pozostałych aukcji znajdują się TUTAJ.

W tym roku ponownie razem z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gra też Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Na licytacje do krakowskiego sztabu WOŚP trafiło sześć wyjątkowych numerów startowych organizowanych przez ZIS imprez wchodzących w skład Królewskiej Triady Biegowej 2024:

- numer startowy „1” 21. Cracovia Maratonu
- numer startowy „1” 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego
- numer startowy „1” 17. Biegu Trzech Kopców

- dowolny wybrany numer startowy 21. Cracovia Maratonu (od 2 do 9999)
- dowolny wybrany numer startowy 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego (od 2 do 9999)
- dowolny wybrany numer startowy 17. Biegu Trzech Kopców (od 2 do 9999)

Zachęcamy do licytacji!

null