3. Międzynarodowy Kongres Infrastruktury Sportowej: Więcej takich spotkań

Sport i rekreacja zostały zauważone przez polskich inwestorów, producentów i wykonawców. W wielkich miastach, ale także w małych gminach powstają piękne obiekty, jest ich coraz więcej. Na tężyznę fizyczną mieszkańców, czynne formy wypoczynku nie żałują grosza lokalne samorządy. O skuteczności tych różnorodnych działań mogliśmy się przekonać podczas 3. Międzynarodowego Kongresu Infrastruktury Sportowej - Spała 2009. Spotkanie zorganizowane przez Polski Klub Infrastruktury Sportowej w kuźni naszych olimpijczyków i kadrowiczów przygotowujących się do najważniejszych światowych imprez było nie tylko okazją do podsumowania tegorocznych przedsięwzięć inwestycyjnych, nagrodzenia najlepszych pomysłów i największej aktywności na tym polu ale także szansą poznania najnowszych trendów w budownictwie sportowo-rekreacyjnym. Bardzo bogatą ofertę przygotowały zajmujące się tym polskie firmy.

Część z nich jest filiami zagranicznych, renomowanych przedsiębiorstw czy spółek albo bardzo blisko z nimi współpracuje.
Potencjalny inwestor mógł więc w czasie kongresu skompletować niezbędne informacje na temat planowanej inwestycji - przykładowo wyposażenia stadionu piłkarskiego w podgrzewaną murawę i zaplecze niezbędne do otrzymania licencji PZPN (oświetlenie, monitoring, kołowrotki itp.) .

Hala lekkoatletyczna Ośrodka Przygotowań Olimpijskich zapełniła się stoiskami, przy których przedstawiciele wykonawców i producentów udzielali informacji, prezentowali dorobek i oferty.

- Rynek infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Spowolnienie gospodarcze nie wpłynęło na zmniejszenie ilości oddawanych do użytku boisk, hal sportowych czy pływalni. Wszystko to za sprawą coraz większej świadomości inwestorów co do potrzeby budowy nowoczesnych obiektów sportowych. Nie bez znaczenia jest tu także efekt koła zamachowego, jakim stało się przyznanie Polsce organizacji EURO 2012 -
mówił Marek Zdziebłowski, Prezes Zarządu Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej - dobrowolnej organizacji członkowskiej integrującej środowiska działające w obszarze projektowania , budowy i zarządzania obiektami sportowo-rekreacyjnymi.

Świetny przed laty szermierz a potem znany architekt, prof. dr hab. arch. Wojciech Zabłocki wystąpił z wykładem „Komercja i prestiż architektury sportowej" a Marek Wrzal, Prezes Zarządu Berndorf Baederbau sp. z o.o. zaprezentował światowe trendy w projektowaniu i budowie pływalni.

Na sześć grup tematycznych zostały podzielone panele seminaryjne: finansowanie budowy infrastruktury sportowej, proces inwestycyjny, najnowsze technologie, bezpieczeństwo na obiektach sportowych, zarządzanie i komercjalizacja obiektów sportowych, sportowa Polska - ogólnopolskie programy rozwoju infrastruktury sportowej

Gośćmi kongresu byli: Dyrektor Generalny Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie Tadeusz Wróblewski i znakomity skoczek wzwyż Artur Partyka, trzykrotny olimpijczyk, zdobywca srebrnego medalu w Atlancie (1996) i brązowego w Barcelonie (1992), a także trzech medali - srebrnego i dwóch brązowych - mistrzostw świata na otwartym stadionie, mistrz Europy, kilkunastokrotny mistrz Polski i aktualny wciąż rekordzista kraju (2,38 m).

To właśnie Artur Partyka wręczył statuetkę Budowniczego Polskiego Sportu, najważniejszą nagrodę konkursu, przyznaną Gminie Miejskiej Kraków i Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, którą w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa odebrał w trakcie uroczystej gali Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Natomiast z rąk Tadeusza Wróblewskiego Dyrektor Kowal przyjął medal dla Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wyróżnionego w kategorii użytkownik obiektów sportowo-rekreacyjnych (na naszej stronie piszemy o tym również w odrębnej informacji).

W dziesiątej edycji konkursu „Budowniczy Polskiego Sportu" uhonorowano także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jako promotora infrastruktury sportowej oraz Chemobudowę Kraków SA, wyróżnioną w kategorii główny wykonawca obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Sportowymi obiektami roku 2009 wybrano m.in. Ośrodek Wypoczynkowo-Sportowy „Bania" w Białce Tatrzańskiej i Termę Bukowina Tatrzańska.

Organizatorzy kongresu postarali się o miłą niespodziankę artystyczną - recital śpiewającej piosenki francuskie aktorki Justyny Szafran.