21-23 września: „Optimiściarze” opanują zalew Bagry Wielkie!

Już w najbliższy weekend, od 21 do 23 września 2018 roku na zalewie Bagry Wielkie w Krakowie odbędą się Meczowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist w żeglarstwie. To pierwsze zawody tej rangi organizowane wspólnie przez Klub Żeglarski Horn oraz Miasto Kraków. W środę, 19 września, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Partnera Głównego mistrzostw – odbyła się konferencja prasowa przed tym wydarzeniem.

W konferencji udział wzięły: Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych Magdalena Nowak-Obrzut oraz Prezes Klubu Żeglarskiego Horn, brązowa medalistka mistrzostw Polski w klasie Finn z 1976 roku, Józefa Ogrodnik. Obecny był także Piotr Ogrodnik – wielokrotny mistrz świata i Polski, który pierwsze swoje sukcesy świętował na Optymiście i zdobywał medale również ścigając się w regatach meczowych. Będzie on gościem honorowym regat.

- Cieszymy się, że po raz pierwszy możemy współorganizować imprezę żeglarską w Krakowie. Mamy nadzieję, że to wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz imprez miejskich. Istotne jest to, że posiadamy wspaniałą bazę – przystań jachtową wraz z nowoczesnym zapleczem, co pozwala na organizację tych zawodów – powiedziała Dyrektor Magdalena Nowak-Obrzut.

O formule Meczowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist mówiła Prezes Józefa Ogrodnik. - Dzięki współpracy z miastem, po raz pierwszy organizujemy przedsięwzięcie na taką skalę. Zalew Bagry Wielkie idealnie nadaje się do rozgrywania regat żeglarskich w tej formule. Nie rozstawimy tutaj trasy dla 100 łódek, natomiast formuła meczowa – zmagania jeden na jeden – pozwala na oglądanie zawodników w bezpośredniej rywalizacji i znakomicie sprawdza się na takim niewielkim zbiorniku wodnym – podkreśliła Prezes KŻ Horn. - W przyszłym roku będziemy obchodzić 20-lecie klubu i mam nadzieję, że połączymy to z kolejną edycją tej imprezy – dodała Józefa Ogrodnik.

Podczas imprezy nie zabraknie dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Oprócz „miasteczka piratów”, w niedzielę przygotowane zostaną także tzw. „dmuchańce” i inne, dodatkowe urządzenia zabawowe.
 

Klasa Optimist to klasa regatowa dla najmłodszych zawodników (poniżej 16 roku życia), w której prowadzone jest na całym świecie regularne szkolenie dzieci i młodzieży. Zaprojektowana jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego wieku przez Amerykanina Clarka Millsa łódka ciągle nie została zastąpiona lepszym jachtem dla dzieci. Ponad 300 tysięcy małych łódeczek żegluje na świecie przybliżając żeglarstwo najmłodszym.  Żeby żeglować na Optimiście, nie trzeba na początek mieć zbyt wielu umiejętności żeglarskich, ani wielkiej kondycji fizycznej, a jedynie pokonać swój lęk i odważyć się uwierzyć w siebie – zebrać niezbędne obserwacje, przetworzyć je, podjąć decyzję i ją zrealizować. Potem pozostaje tylko cieszyć się zwycięstwem, na początek nad sobą, a następnie, w zależności od ilości treningów, na coraz wyższym poziomie.

To jest najważniejsza wartość żeglarstwa w wychowaniu – szczególnie młodego pokolenia.

Zwrócił na to uwagę Mateusz Kusznierewicz – pierwszy polski złoty medalista olimpijski w tej dyscyplinie sportu (Atlanta 1996), mówiąc, że żeglarstwo to jedyna dyscyplina sportu, gdzie jest tak wiele niewiadomych naraz przed przystąpieniem do wyścigu, które młody człowiek musi uwzględnić w swoich działaniach i je „ogarnąć”. To wielka umiejętność, niećwiczona gdzie indziej, ani w inny sposób tak kompleksowo. Po prostu żeglarstwo regatowe zmusza do myślenia i działania, niezależnie od innego człowieka. Dlatego jest tak cenne.

Zazwyczaj regaty odbywają się we flocie – czyli duża grupa jachtów startuje z jednej linii i płynie po trasie wyznaczonej przez boje oraz finiszuje na mecie.

Natomiast formuła regat meczowych to niezwykle ciekawa i emocjonująca rywalizacja w bezpośrednim starciu tylko dwóch jachtów. Wynik takich zmagań jest czytelny dla widza, ponieważ jest w stanie ocenić kto prowadzi, a kto jest drugi w danym momencie. Ostatecznie, wygrywa ten zawodnik, który przebrnie zwycięsko przez wszystkie rundy – eliminacje, ćwierćfinał, półfinał i wreszcie finał. To tzw. system pucharowy rozgrywek.


Do Krakowa zjeżdżają najlepsi młodzi polscy „Optimiściarze”, w dużej mierze członkowie kadry narodowej juniorów młodszych w klasie Optimist na 2018 rok.

Dziewczęta:

1. Paulina Rutkowska (YKP GDYNIA, aktualna mistrzyni Polski w Sprincie, srebrna medalistka dopiero co zakończonych Międzynarodowych Mistrzostw PSKO)

2. Antonina Ołowiak (YKP GDYNIA, utytułowana zawodniczka tej klasy, zwyciężczyni wielu liczących się regat)

3. Zuzanna Zielińska (YKP GDYNIA)

4. Katarzyna Wajdowska (KŻ HORN KRAKÓW, najlepsza reprezentantka gospodarzy regat).

Chłopcy:

1. Tomasz Bendlewski (YKP GDYNIA)

2. Oskar Ponto (YKP GDYNIA)

3. Aleksander Ponto (YKP GDYNIA)

4. Michał Biedalak (JKW POZNAŃ)

5. Antoni Nazimek (JKW POZNAŃ)

6. Stanisław Cholewicki (JKW POZNAŃ)

7. Jan Kamieński (JKW POZNAŃ)

8. Stanisław Wojda (JKW POZNAŃ)

9. Filip Fajfer (KŻ HORN KRAKÓW)

10. Kacper Bąk (KŻ HORN KRAKÓW)
 

Klub Żeglarski Horn powstał w 1999 roku. - Dzięki wsparciu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego, miasto przekazało nam teren przy zalewie Bagry Wielkie w 2003 roku, a od 2005 roku trwała budowa naszej okazałej, dobrze funkcjonującej przystani. Żeglują u nas dorośli, seniorzy, osoby niepełnosprawne, dzieci i młodzież. Podczas tegorocznych wakacji, w organizowanych przez nasz klub półkoloniach wzięło udział 620 dzieci – opowiadała podczas konferencji prasowej Prezes Józefa Ogrodnik.
 

MECZOWE MISTRZOSTWA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA KLASY OPTIMIST, Kraków, przystań Klubu Żeglarskiego Horn (ul. Kozia 22), 21-23.09.2018 – PROGRAM

21.09.2018 (piątek)      

10:15    ceremonia otwarcia regat

11:00    start do pierwszego meczu dnia

22.09.2018 (sobota)     

10:30    start do pierwszego meczu dnia

23.09.2018 (niedziela)

10:30    start do pierwszego meczu dnia

16:00    ceremonia zakończenia regat, wręczenie nagród
 

Więcej informacji na stronie: www.meczowemistrzostwaoptimist.pl


Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS