18 sierpnia w Krakowie wielki finał 81. Tour de Pologne!

Już w niedzielę, 18 sierpnia w Krakowie zakończy się ostatni, 7. etap 81. Tour de Pologne UCI World Tour i poznamy też zwycięzcę tegorocznej edycji wyścigu oraz najlepszych we wszystkich klasyfikacjach. Zachęcamy do kibicowania gwiazdom światowego peletonu, w tym wychowankowi WLKS Krakus Swoszowice Rafałowi Majce, a także młodym adeptom kolarstwa szosowego, którzy w ramach 3. etapu Tour de Pologne Junior będą rywalizować na pętli wokół Błoń zanim do naszego miasta zawitają zawodowcy.

W 2024 roku wielki finał Tour de Pologne UCI World Tour ponownie odbędzie się w Krakowie, gdzie poznamy zwycięzcę 81. edycji imprezy i triumfatorów poszczególnych klasyfikacji. - Mówimy, że Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France i chcemy utrzymać taką tradycję – podkreśla dyrektor generalny wyścigu, wicemistrz olimpijski z Moskwy Czesław Lang.

undefined

81. edycja wyścigu tradycyjnie zakończy się przy Błoniach Krakowskich, w al. Focha, gdzie o wygraną ponownie powinni powalczyć sprinterzy. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel, Marcel Kittel, John Degenkolb, Peter Sagan, Pascal Ackermann, Davide Ballerini, Tim Merlier, a w ubiegłym roku Arnaud Demare. Niedawna historia wyścigu pamięta jednak sukces ucieczki na stosunkowo płaskim etapie z metą w Krakowie – w 2021 roku czteroosobowa ucieczka przechytrzyła główną grupę, a najlepszy okazał się Holender Julius van den Berg.  Dlatego nie można wykluczać tu żadnego scenariusza.


W ramach ostatniego, 7. etapu wyścigu peleton przejedzie 142,1 km. 18 sierpnia kolarze wystartują sprzed Kopalni Soli „Wieliczka”, a następnie pojadą w stronę Myślenic, gdzie ulokowana będzie pierwsza premia lotna LOTTO. W dalszej części etapu powalczą na premiach specjalnych Decathlon i Soudal, odpowiednio w Czernichowie i Kaszowie. Wjazd do Krakowa nastąpi około godz. 16:00 (od strony Kryspinowa, drogą wojewódzką nr 774) i kolarze pojadą ulicami: Olszanicką (całą szerokością jezdni), Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi, al. Focha, al. Mickiewicza (zachodnią jezdnią przeciwnie do kierunku ruchu), Reymonta, Piastowską, ponownie Królowej Jadwigi i al. Focha, gdzie rozpoczną się trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha). Finisz będzie miał miejsce w al. Focha przy Błoniach Krakowskich. Zakończenie etapu przewidziane jest około godz. 16:45. Także przy Błoniach nastąpi dekoracja najlepszych na trasie 81. Tour de Pologne (obok Stadionu Miejskiego Cracovia).

null

null

Zanim w Krakowie pojawią się gwiazdy światowego peletonu, w tej samej oprawie, na pętli wokół Błoń będą rywalizować młodzi adepci kolarstwa szosowego – zawodniczki i zwodnicy marzący o pójściu w ślady Katarzyny Niewiadomej czy Rafała Majki.

Trasa 3. etapu Tour de Pologne Junior:

W godz. ok. 12:40-15:20: START – al. Focha – al. 3 Maja – Piastowska – Królowej Jadwigi – al. Focha – META.

null

Gwiazdy 81. Tour de Pologne

Największą gwiazdą wyścigu jest Jonas Vingegaard – zwycięzca Tour de France w 2022 i w 2023 roku, drugi w „Wielkiej Pętli” w 2021 i 2024 roku. Jego wielka kariera rozpoczęła się od zwycięstwa na etapie z metą w Kościelisku podczas Tour de Pologne w 2019 roku. W tegorocznej edycji wyścigu prowadzi w klasyfikacji generalnej i jest głównym faworytem.

Matej Mohorić – zwycięzca ubiegłorocznego, 80. Tour de Pologne

Sprinterzy – Tim Merlier, Olav Kooij, Pascal Ackermann, Caleb Ewan, Stanisław Aniołkowski (reprezentujący Polskę w wyścigu ze startu wspólnego podczas IO w Paryżu)

Mistrz świata z 2019 roku – Mads Pedersen

Znakomity „góral” – Romain Bardet

Zwycięzca TdP z 2016 roku – Tim Wellens

Rafał Majka – wychowanek WLKS Krakus Swoszowice i trenera Zbigniewa Klęka, triumfator 71. TdP w 2014 roku, dwukrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France, brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro (2016). Kolarz z podkrakowskich Zegartowic jechał w TdP już siedem razy. Poza zwycięstwem w 2014 roku, ma na koncie drugie miejsce w 2017 roku, w 2013 i 2020 roku czwartą pozycję. W ubiegłorocznej edycji wygrał etap w z metą Dusznikach-Zdroju, a w klasyfikacji generalnej był ósmy.

Szczegółowe informacje na temat zmian w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej, które w związku z kolarskim świętem będą obowiązywać 18 sierpnia w Krakowie znajdują się w osobnym komunikacie.

Tour de Pologne na stałe gości w Krakowie od 2008 roku. Jako impreza należąca do „kolarskiej Ligi Mistrzów” – czyli cyklu UCI World Tour, sprowadza do naszego miasta najlepsze zespoły i zawodników świata, budząc ogromne zainteresowanie mediów i fanów dwóch kółek. Do 2016 roku stolica Małopolski była gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia rywalizacji. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka. W latach 2017-2019 kolarze inaugurowali zmagania w Krakowie, a od 2020 roku peleton ponownie finiszuje w Al. Focha przy Błoniach i tam ma też miejsce wielki finał imprezy.