16 lipca Tour de Pologne znów w Krakowie: Jak poruszać się po mieście

Po raz piąty z rzędu zobaczymy na ulicach Krakowa czołowych kolarzy świata. W poniedziałek, 16 lipca odbędzie się w naszym mieście ostatni VII etap i zakończenie 69. Tour de Pologne - wyścigu prestiżowego cyklu UCI World Tour. W czwartek, 12 lipca podczas konferencji prasowej w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie poinformowaliśmy o szczegółach tego wielkiego wydarzenia.

- Zapraszam 16 lipca na start honorowy do Rynku Głównego o godz. 15.20 i serdecznie polecam oglądanie kolarzy na trasie. Najszybszy z nich pojawi się na mecie VII etapu na Błoniach, w Alei Focha, około godziny 18.30. Przez poniedziałkowe popołudnie mamy zapewnione ogromne emocje - zachwalała 69. TdP Urszula Filipowicz, Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. - Mam jednocześnie prośbę do Państwa dziennikarzy o poinformowanie mieszkańców Krakowa i turystów, wszystkich, którzy w tym czasie będą tu przebywać o zmianach w ruchu i komunikacji miejskiej . Bardzo liczę na to, że przy trasie VII etapu pojawi się jeszcze więcej widzów niż w minionych latach. Między 15.20 a 18.30 powinniśmy wyznaczyć sobie czas kibicowania. Przepraszamy za utrudnienia, prosimy o wyrozumiałość. Współpraca i życzliwość pozwoli nam sprawnie zorganizować wyścig, który stał się dla Krakowa znakomitą promocją na całym świecie.

W tym roku Tour de Pologne zawita też do Wieliczki., o czym z nieukrywaną satysfakcją mówił Burmistrz Miasta i Gminy Artur Kozioł:
- Bardzo dziękujemy Krakowowi, że wspólnie możemy promować się w czasie 69. Tour de Pologne. Takie było nasze przesłanie, gdy z panem Czesławem Langiem rozmawialiśmy o wydłużeniu tego etapu do Wieliczki. W Kopalni Soli od lat jest zakończenie wyścigu, spotkanie i bankiet, wręczanie wyróżnień, to było nas miłe, ale bardzo chcieliśmy zobaczyć również jadących kolarzy. Wspierał nas w tych staraniach Tomasz Marczyński i w końcu się udało. Odkąd Kraków wziął na siebie cały ciężar organizacji ostatniego etapu wyścigu, chcieliśmy się do tego włączyć. Dziękuję panu Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, że ze zrozumieniem podszedł do naszych starań. W tym roku, będą więc dwie rundy w Wieliczce, otrzymaliśmy szansę pokazania miasta po gruntownej rewitalizacji, ścisłego centrum, przypominającego Rynek Główny czy ulicę Grodzką w Krakowie. Na pewno spodoba się to telewidzom.

Trudno wyobrazić sobie sprawne przeprowadzenie Tour de Pologne bez udziału koordynatora ds. zabezpieczenia trasy Andrzeja Batki. Z pamięci wymienił jej przebieg w Krakowie i w Wieliczce. Najistotniejsze informacje z jego wypowiedzi są takie, że:
- do Wieliczki kolarze pojadą nitką jezdni „pod prąd", dzięki temu druga będzie wolna dla ruchu;
- tą samą nitką jezdni kolarze wrócą do Krakowa;
- w zabezpieczeniu trasy uczestniczy duża liczba osób: policjanci, strażnicy miejscy, strażacy PSP i OSP, żandarmeria wojskowa, służby MPK.

Niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa kolarzom i kibicom, w udrożnieniu ruchu zarówno w trakcie etapu, jak i po jego zakończeniu odgrywa policja.
Aspirant sztabowy Witold Norek - zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie jasno postawił sprawę, że z uwagi na przebieg trasy przez dwa miasta: Kraków i Wieliczkę utrudnień nie da się uniknąć. - Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do zabezpieczenia - zapewnił. - I myślę, że wyścig odbędzie się bez problemów mimo dnia powszedniego, gdy wiele osób jedzie lub wraca z pracy. Najlepszym rozwiązaniem było zajęcie tylko jednej nitki. Na każdym skrzyżowaniu, aż do Wieliczki będzie więc można skręcić w prawo lub w lweo i dojechać do celu. Postaramy się maksymalnie skrócić czas zamknięcia ulicy Wielickiej. Prosimy stosować się do poleceń policji, zwracać uwagę na oznakowania. Objazdy tak zostały zorganizowane, że praktycznie w każdy rejon będzie można dojechać. Zostaną w różnych miejscach stworzone tak zwane rękawy - na Wielickiej, na Rondzie Grunwaldzkim, na Piastowskiej. Trzeba się liczyć z dynamiczną zmianą ruchu, tak będzie po powrocie kolarzy z Wieliczki, gdy pojadą siedem rund przez centrum Krakowa, wokół Błoń i w pobliże Ronda Matecznego. Radziłbym, aby około 15.40 omijać z daleka Rondo Matecznego, są takie możliwości. W ubiegłym roku mieszkańcy Krakowa zastosowali się do zaleceń organizatorów Tour de Pologne oraz policji i było naprawdę super. Najwięćej zmian dotyczy Błoń Krakowskich. 16 lipca od godz. 5 będzie zamknięta Aleja Focha, a jeszcze wcześniej, już od północy ulica Kałuży. Od 5.30 na Alei 3 Maja wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy dla komunikacji zbiorowej. I jeszcze jedna ważna informacja - o 12.30 zamkniemy pętlę wokół Błoń w związku z imprezami towarzyszącymi Nutella Mini Tour de Pologne. Na drodze do Krakowa, autobusy i ciężarówki będą kierowane na objazdy w Targowisku.

Szczegółowe informacje odnośnie utrudnień w ruchu  i zmian w komunikacji miejskiej znalazły się w komunikatach przygotowanych przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, które zamieszczamy w załącznikach poniżej.

[galeria:444]
Fot. MCH/ZIS