16 lipca finał w Krakowie: Moreno Moser przed Michałem Kwiatkowskim na mecie I etapu w Jeleniej Górze

Włoski kolarz Moreno Moser (Liquigas) został zwycięzcą I etapu 69. Tour de Pologne z Karpacza do Jeleniej Góry i założył koszulkę lidera wyścigu, który w poniedziałek 16 lipca po raz piąty z rzędu zakończy się w Krakowie. Jako drugi z 30-osobowej grupy finiszował Polak Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step).

Wcześniej, biorący udział w ucieczce 5 zawodników, inni nasi rodacy: Jarosław Marycz (Saxo Bank) i Bartłomiej Matysiak (Reprezentacja Polski) byli bardzo aktywni na premiach, ten drugi wygrał pierwszą z czterech górskich premii na wtorkowym etapie, ale na czele klasyfikacji „górali" znalazł się dość nieoczekiwanie Erytrejczyk Daniel Teklehaimanot (Orica Greenedge).

Przed ostatnim okrążeniem, peleton miał blisko trzy minuty straty do uciekinierów, ale zdołał ją odrobić. Po wielu akcjach, na kilometr przed metą Aleksander Kołobniew (Katiusza) był bardzo bliski wygrania etapu, lecz osłabł na ostatnich metrach a z grupy najlepiej finiszował Moreno Moser, 21-letni bratanek legendy włoskiego kolarstwa Francesco Mosera, mistrza świata (1977) i triumfatora Giro d'Italia (1984).