16. Krakowski Bieg Sylwestrowy: w samo południe na Małym Rynku
31 grudnia w samo południe uczestnicy 16. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego wystartują z Małego Rynku do rywalizacji na dwóch dystansach – 5 i 10 km, aby pożegnać 2019 i powitać 2020 rok. Już po raz czwarty dochód z tej imprezy zostanie przekazany Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.
W piątek, 27 grudnia w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prof. dr. hab. n. med. Janusza Skalskiego – Prezesa Fundacji Schola Cordis, Krzysztofa Kowala – Dyrektora ZIS i 16. KBS, Katarzyny Broniatowskiej – trzykrotnej triumfatorki Krakowskiego Biegu Sylwestrowego w latach 2013, 2015 i 2016 i Pawła Żyły z KKB Dystans. W spotkaniu z dziennikarzami wziął także udział Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy.
Konferencja stała się również okazją do podsumowania bardzo udanego dla Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie sezonu. Jak podkreślił Dyrektor Krzysztof Kowal, pobite zostały rekordy trasy Cracovia Maraton, Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Biegu Nocnego na 10 km.
- Tegoroczne zmagania zakończymy biegiem najbardziej przyjemnym, doskonale łączącym wyczyny sportowe ze znakomitą zabawą, ze szczytnym celem dla małych pacjentów Pana Profesora – powiedział Dyr. Kowal.
- To jest grupa wspaniałych ludzi, których biegi jednoczą. Tu nie ma podziałów politycznych, ani żadnych innych. Ci ludzie chcą biegać i cieszyć się tym. A jeśli dodać jeszcze ten bardzo szlachetny, charytatywny aspekt to jest to coś cudownego – mówił podczas konferencji prasowej Prof. Janusz Skalski.
Wrażeniami z występów w Krakowskim Biegu Sylwestrowym podzieliła się w piątek Katarzyna Broniatowska: - Ten bieg, dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi, w którym zdecydowana większość uczestników startuje w wymyślnych przebraniach, wyróżnia Kraków wśród wielu biegów sylwestrowych. Dla mnie to znakomita zabawa, choć walory sportowy i zwycięstwa w tym biegu są dla mnie równie ważne.
Historię zapoczątkowanej w 2004 roku imprezy przypomniał Paweł Żyła. Przy jej organizacji Krakowski Klub Biegacza Dystans od 2011 roku współpracuje z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Od 2016 wspólnie wspierają Fundację Schola Cordis.
Numery startowe do tegorocznej edycji biegu zostały już nadane 2041 osobom, ale można się jeszcze zgłosić w Biurze Zawodów – 30 i 31 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. św. Marka 34 (szczegóły w regulaminie).
Wyznaczenie tras „Smoczej Piątki” i „Radosnej Dziesiątki” w centrum miasta (ze startem i metą na Małym Rynku) – wokół Plant i na Bulwarach Wiślanych pozwala na bardzo sprawny przebieg rywalizacji, z niewielkimi tylko zmianami i ograniczeniami w ruchu drogowym i komunikacji publicznej.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS