14. Krakowski Bieg Sylwestrowy: na wesoło i charytatywnie
W najbliższą niedzielę, 31 grudnia, w samo południe, rozpocznie się 14. Krakowski Bieg Sylwestrowy, ze startem i metą na ulicy Szczepańskiej. Po raz drugi dochód z tej tradycyjnej imprezy zasili konto Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.
W czwartek, 28 grudnia w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski – Prezes Fundacji Schola Cordis, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii CM UJ oraz Oddziału Kardiochirurgii i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakwie, Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans i Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 14. KBS.
- Zakończymy rok kalendarzowy i sportowy, łącząc przyjemne z pożytecznym. Co najważniejsze, charytatywnym biegiem sylwestrowym wesprzemy fundację działającą na rzecz kardiochirurgii dziecięcej. Liczę, że wszyscy uczestnicy będą się świetnie bawić, zaprezentują jeszcze ciekawsze stroje niż w latach poprzednich i z taką pozytywną energią wejdą w Nowy Rok – powiedziała Katarzyna Król.
- Liczy się każdy grosz. Za pomoc serdecznie dziękujemy – podkreślił prof. Janusz Skalski. - Musimy się przyzwyczaić do tego, że pomoc charytatywna jest w naszym kraju bardzo potrzebna i ciągle to powtarzać, bo ochrona zdrowia jest niedofinansowana. My przeznaczamy fundusze z tego typu akcji na zakup sprzętu. Korzystamy z wzorów praktykowanych na świecie. Liczę na to, że ten wesoły, 14. Krakowski Bieg Sylwestrowy połączy ludzi a przy okazji zarobimy jeszcze więcej niż w poprzedniej edycji.
Przypomnijmy, że po 13. KBS Fundacja Schola Cordis otrzymała od organizatorów ponad 20 000 zł.
- Chciałbym podziękować, że Państwo jesteście z nami, informujecie o naszych imprezach i naszej działalności. Kraków to jedyne miasto w Polsce, które w 2017 roku zanotowało wzrost liczby uczestników we wszystkich najważniejszych biegach. 16. PZU Cracovia Maraton ukończyło 5615 osób, 11. PZU Bieg Trzech Kopców – 2331, a 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski – 8338. Biegi już na dobre wrosły w pejzaż Krakowa – podsumował Krzysztof Kowal. - Chciałbym więc zaprosić na przyszłoroczne wydarzenia – 22 kwietnia na maraton, 30 września na Bieg Trzech Kopców, a 14 października – na półmaraton z metą w TAURON Arenie. A już w najbliższą niedzielę na 14. Krakowski Bieg Sylwestrowy. Tym razem na Plac Szczepański – po drugiej stronie Rynku Głównego.
Historię tego wyjątkowego biegu, odbywającego w ostatni dzień roku i jego pomysłodawców przypomniał Paweł Żyła i zachęcił też niezdecydowanych, aby wystartowali: - Mamy jeszcze około 450 wolnych miejsc, można zapisać się w biurze zawodów (SP nr 1, ul. Św. Marka 34 – przyp. red.) w sobotę od 15.00 do 20.00, a w niedzielę – od 7.30 do 11.00. I dodał: - Należy się obowiązkowo przebierać. Nigdzie w Europie nie ma takiego magicznego biegu.
Z kolei, Andrzej Batko zapewnił, że trasa obu dystansów: Smoczej Piątki (5 km) i Radosnej Dziesiątki (10 km) będzie dobrze zabezpieczona: - Nie licząc policji i żandarmerii wojskowej, zatrudniamy 141 osób.
Koordynator przypomniał, że ulica Szczepańska będzie zamknięta od godz. 6.00 do 18.00, Jagiellońska – na odcinku od ul. św. Anny do ul. Szczepańskiej od 11.00 do 14.00, Św. Idziego i Podzamcze – od 11.30 do 13.30, Bulwary Wiślane na trasie biegu między 10.00 a 13.30-14.00.
Więcej szczegółów o zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej można znaleźć w odrębnym komunikacie TUTAJ.
Podczas konferencji zaprezentowany został medal 14. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS