11 stycznia startują 28. Mistrzostwa Świata Mężczyzn w piłce ręcznej Polska-Szwecja 2023. Od 12 do 22 stycznia 21 meczów w Krakowie

11 stycznia rozpoczynają się 28. Mistrzostwa Świata Mężczyzn w piłce ręcznej Polska-Szwecja 2023, których Kraków jest jednym z Miast Gospodarzy. Od 12 do 22 stycznia w TAURON Arenie Kraków zostanie rozegranych aż 21 meczów w ramach największej imprezy w dziejach polskiej piłki ręcznej. W stolicy Małopolski turniej rozpoczną grupy A (m.in. Hiszpania) i F (m.in. Norwegia), a w przypadku awansu w rundzie głównej trzy spotkania w TAURON Arenie Kraków z najlepszymi zespołami grupy A rozegra reprezentacja Polski.

W fazie grupowej w Krakowie będą rywalizować: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran (grupa A), a także Norwegia, Macedonia Północna, Argentyna i Holandia (grupa F). Pierwsze mecze w stolicy Małopolski rozegrane zostaną 12 stycznia (czwartek) i będą to spotkania grupy A: Chile – Iran (godz. 18:00) oraz Hiszpania – Czarnogóra (godz. 20:30). Zmagania  w grupie F rozpoczną się w TAURON Arenie Kraków 13 stycznia (piątek) – meczami Argentyna –  Holandia (godz. 18:00) i Norwegia – Macedonia Północna (godz. 20:30).

Polacy turniej rozpoczną od występów w Katowicach, gdzie w ramach rywalizacji w grupie B zmierzą się z drużynami Francji, Arabii Saudyjskiej i Słowenii. Tam 11 stycznia (środa) odbędą się ceremonia i mecz otwarcia, w którym o godz. 21:00 biało-czerwoni zmierzą się z aktualnymi mistrzami olimpijskimi i półfinalistami poprzednich mistrzostw świata – Francją  (ceremonia otwarcia o godz. 20:25). Nasza reprezentacja, w przypadku awansu, mecze rundy głównej (grupa I) rozegra w Krakowie. Polacy w TAURON Arenie Kraków mogą zmierzyć się z trzema najlepszymi drużynami grupy A (z grona: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran) – 18 (środa), 20 (piątek) i 22 (niedziela) stycznia. W sumie stolica Małopolski – podobnie jak Katowice – ugości dwadzieścia jeden spotkań turnieju.

Szczegółowy terminarz wszystkich meczów znajduje się TUTAJ.

- Tak wielka impreza w Polsce nie może się odbywać bez Krakowa, mamy w końcu największą halę w kraju, a Kraków to uznana marka. Bardzo się cieszymy, że mistrzostwa świata zawitają do naszego miasta, a mając doświadczenie z mistrzostw Europy w 2016 roku jestem przekonany, że ta impreza będzie jeszcze lepsza. Liczymy, że dzięki wsparciu wielu kibiców także wynik sportowy naszej drużyny narodowej będzie znakomity – mówi Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

- Będzie na co popatrzeć, mamy dla fanów piłki ręcznej wszystkie najlepsze ekipy na świecie – w Krakowie występować będą choćby reprezentacje Hiszpanii czy Norwegii, w Katowicach zagrają Niemcy – liczymy, że one przyciągną wielu kibiców. Ściany zawsze pomagają gospodarzom, a atmosfera w TAURON Arenie Kraków jest wyjątkowa. Bardzo lubimy tutaj przyjeżdżać, grać w niej o jak najwyższe cele, mamy nadzieję, że z Krakowa wywalczymy sobie awans do kolejnego etapu w Gdańsku – podkreśla Grzegorz Gutkowski, Dyrektor Turnieju MŚ 2023.

W pierwszej rundzie  MŚ 2023 rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Po trzy najlepsze ekipy awansują do drugiej rundy z zaliczeniem wyników (bez meczu z najsłabszą ekipą). Zespoły z czwartych miejsc będą w Płocku grały w Pucharze Prezydenta IHF (czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej) o pozycje 25-32 w końcowej tabeli. W drugiej fazie utworzone zostaną cztery grupy po sześć drużyn. Każda z nich rozegra po trzy mecze – z rywalami, z którymi nie grała wcześniej. Po dwie awansują do ćwierćfinałów (dwa z nich oraz jeden półfinał odbędą się w Gdańsku). Tytułu mistrzowskiego będą bronić Duńczycy.

Ceny biletów na spotkania fazy wstępnej (12-17 stycznia) zaczynają się od 29 zł. Każda wejściówka obejmuje cały dzień meczowy. Bilety na rundę główną (18-22 stycznia), kiedy do TAURON Areny Kraków – w przypadku awansu – przyjadą Polacy, można nabyć od 59 zł. Sprzedaż wejściówek trwa za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej MŚ 2023.

Wsparcie kibiców ma kolosalne znaczenie, w mojej karierze doświadczyłem tego wielokrotnie, proszę mi wierzyć – zaznacza Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, Ambasador MŚ 2023 dla Miasta Krakowa. - Na sto procent, każdemu kto podejmuje się wielkiego wyzwania sportowego, bez znaczenia czy będzie to piłka ręczna, siatkówka czy rajdy samochodowe, wsparcie kibiców jest bardzo potrzebne, często jest języczkiem u wagi. Cieszę się, że mistrzostwa zawitały do Krakowa, bowiem TAURON Arena jest fenomenalnym, wielofunkcyjnym obiektem. Byłem tutaj na przeróżnych wydarzeniach, sportowych czy koncertach, to znakomity obiekt i warto korzystać z jego dobrodziejstw. Dedykuję tą wypowiedź mieszkańcom Krakowa, Małopolski i kibicom sportu. To trzy największe grupy, które mogą korzystać z tego, że Kraków ma tak wspaniały obiekt i może gościć największe światowe imprezy. Co ważne bilety na mistrzostwa świata nie są drogie, więc naprawdę warto wpaść do TAURON Areny i zobaczyć mundial z bliska. To będą fantastyczne mecze, wielkie przeżycie, ja na pewno będę je mocno przeżywał.

Podczas wizyty na meczach w TAURON Arenie, zapraszamy do odwiedzenia stoiska Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Mistrzostwa Świata 2023 potrwają od 11 do 29 stycznia. Gospodarzami będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Więcej informacji o imprezie można znaleźć na www.handball23.com.   

Wszystkie spotkania reprezentacji Polski, a także półfinały, mecz o trzecie miejsce oraz finał turnieju będzie transmitować „na żywo” Telewizja Polska – w kanałach otwartych i w Internecie. Głównym nadawcą pozostaje platforma Viaplay, która podpisała wieloletnią umowę z Międzynarodową Federacją Piłki Ręcznej (IHF). Telewizja Polska wykupiła sublicencję na transmisje.

Wydarzeniami towarzyszącymi w dwóch Miastach Gospodarzach mistrzostw świata – w Katowicach i w Krakowie – będą turnieje „My też gramy w ręczną” dla najmłodszych adeptów szczypiorniaka. W stolicy Małopolski wydarzenie odbędzie się 14 stycznia (sobota) w Małej Hali TAURON Areny Kraków, w godz. 10:00-14:00. Rywalizować będą drużyny z Chorzowa, Mielca, Krakowa, Chrzanowa, Wąchocka, Spytkowic, Libusza i Wilczysk. Potem młodzi piłkarze ręczni obejrzą także mecze Czarnogóra – Iran oraz Hiszpania – Chile. Pod egidą MŚ 2023 organizowane były również inne turnieje, np. Międzyszkolny Turniej Piłki Ręcznej Kraków 2022.

Skład reprezentacji Polski na 28. Mistrzostwa Świata Mężczyzn w piłce ręcznej Polska-Szwecja 2023

bramkarze

Mateusz Kornecki (Łomża Industria Kielce)
Adam Morawski (MT Melsungen/Niemcy)
Jakub Skrzyniarz (Bidasoa Irun/Hiszpania)

pozostali zawodnicy

Bartłomiej Bis (HSC 2000 Coburg/Niemcy)
Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg/Niemcy)
Jan Czuwara (HC Vardar 1961 Skopje/Macedonia)
Michał Daszek (Orlen Wisła Płock)
Dawid Dawydzik (Orlen Wisła Płock)
Szymon Działakiewicz (Redbergslids IK/Szwecja)
Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk/Niemcy)
Tomasz Gębala (Łomża Industria Kielce)
Piotr Jędraszczyk (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski)
Krzysztof Komarzewski (Orlen Wisła Płock)
Przemysław Krajewski (Orlen Wisła Płock)
Arkadiusz Moryto (Łomża Industria Kielce)
Michał Olejniczak (Łomża Industria Kielce)
Ariel Pietrasik (TSV St. Otmar St. Gallen/Szwajcaria)
Maciej Pilitowski (Energa MKS Kalisz)
Szymon Sićko (Łomża Industria Kielce)
Patryk Walczak (Sporting Lizbona/Portugalia)

Do gry zostanie zgłoszonych 18 zawodników, natomiast dwóch znajdzie się w rezerwie, trenując razem z zespołem i będzie do dyspozycji selekcjonera Patryka Rombla przez cały okres mistrzostw.