Sporty drużynowe
Klub Sportowy "Clepardia"
Prowadzone sekcje:
-
Piłka nożna mężczyzn:poniżej 8 lat, 8-10 lat, 16-17 lat, 18-19 lat, Senior
Klub prowadzi zajęcia dla osób niepełnosprawnych: Nie
Klub prowadzi zajęcia dla osób starszych: Nie
Obiekty, w których prowadzone są zajęcia:
-
boisko, sala gimnastyczna, ul. Fieldorfa Nila 5
-
boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, basen Clepardia, ul. Mackiewicza 14
Prowadzenie działalności szkoleniowej, treningów, przeprowadzanie zawodów, imprez sportowych wśród dzieci i młodzieży
Klub Sportowy Clepardia Kraków powstał w 1967 roku w wyniku fuzji dwóch klubów dzielnicowych: Klubu Sportowego „Prądnicki” i Towarzystwa Sportowego „Krowodrza”.
Początek działalności dało TS „Krowodrza-Modrzejówka” założone w roku 1909 jako jeden z najstarszych klubów Krakowa obok istniejących już: Wisły, Cracovii, Nowowiejskiego czy Czarnowiejskiego. Siedziba klubu mieściła się w prywatnym domu państwa Zatorskich zwanym „Betlejem”. Boisko było początkowo przy ulicy Lubelskiej obok szpitala wojskowego, a później na terenie jednostki wojskowej przy ulicy Wrocławskiej. Klub Sportowy „Prądnicki” powstał w roku 1930 jako KS Prądnik, a w 1936 roku zgłoszony został do krakowskiej Klasy C. Po II wojnie światowej reaktywowany został w 1955 roku, a rok później otrzymał boisko przy ulicy Prądnickiej. W roku 1957 awansował do klasy A, ale tylko na jeden sezon. Ponowny awans miał miejsce w sezonie 1964/65. Po połączeniu Krowodrzy z Prądnickim powstał w 1967 roku Międzyzakładowy Dzielnicowy Klub Sportowy „Clepardia”. Od sezonu 1966/67 „Clepardia” grała w klasie A, zajmując kolejno miejsca:10,7,7,6,10,10,11,3,3,6. Na szczeblu klasy okręgowej Clepardia znalazła się po zmianie podziału administracyjnego kraju i grała w niej przez kolejne dziesięć sezonów zajmując lokaty: 13,14,9,11,12,11,8,4,3 by w sezonie 1985/86 pod kierunkiem trenera Ireneusza Adamusa awansować do III ligi, co było największym dotychczasowym sukcesem w historii klubu. Niestety progi okazały się za wysokie i zakończyła rozgrywki na ostatnim 14 miejscu w tabeli (3 zwycięstwa,3 remisy,20 porażek). Po degradacji kolejne cztery sezony grała w klasie okręgowej zajmując miejsca:10,11,9,2. W 1991 roku awansowała do klasy międzyokręgowej (IV ligi), ale tylko na jeden sezon. W pierwszym sezonie po spadku do okręgówki była druga za Karpatami Siepraw, a roku 1994 pierwsza i powróciła do klasy międzyokręgowej (krakowsko – nowosądecko – tarnowskiej) zwanej już IV ligą. W latach 1995-98 zajmowała miejsca:11,10,8,12 (spadek) i kolejne dwa sezony znowu spędziła w okręgówce, plasując się na 5 i 2 miejscu (awans ze Skawinką). Po ostatnim awansie w 2001 zajmowała w IV lidze miejsca:10,10,11,14,13,16 by w 2006 r opuścić tę klasę rozgrywkową i rozpocząć rozgrywki w nowej VI lidze krak.-wadowickiej. Wychowankami klubu byli między innymi reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw świata w 1982 roku, grający później w Wiśle Kraków, Lechu i Olimpii Poznań oraz szwedzkim Hammarby – Piotr Skrobowski ,Wiesław Dybczak (m.in. Garbarnia, Cracovia i Hutnik), Zbigniew Gręda ( Zagłębie Sosnowiec,Wisła Kraków, Wawel Kraków)Dawid Bułka (Wisła Kraków, Podbeskidzie B-B) . Drużynę seniorów Clepardii prowadzili szkoleniowcy o znanych w krakowskim środowisku nazwiskach, m.in. Marian Tobik, Stanisław Zapalski, Zygmunt Malarz, Ireneusz Adamus, Antoni Szymanowski, Leszek Tobik, Stanisław Gonet, Janusz Sputo, Ryszard Górecki czy Lucjan Franczak.
Prócz sekcji piłki nożnej istniały wcześniej sekcje piłki ręcznej kobiet, judo, piłki nożnej pięcioosobowej.W tej ostatniej dyscyplinie klub zdobył mistrzostwo Krakowa.
W chwili obecnej klub posiada sekcje piłki nożnej w której istnieją następujące drużyny:
tr. najmłodszych, tr. młodszych, tr. starszych, juniorów starszych, seniorów , oldbojów oraz reaktywowaną sekcje judo.